Fontos szintet léptek át az albérletárak
Ingatlan2015-höz képest megduplázódtak az albérletárak idén februárban
Emelkedőn maradtak az albérletárak februárban. Havi szinten 1 százalékkal nőttek országosan, Budapesten pedig 1,1 százalékkal emelkedtek.
2024 februárjában lélektani határt lépett át az albérletpiac, mert a 2015-ös szinthez képest megduplázódtak bérleti díjak a KSH-ingatlan.com lakbérindexe alapján.
Budapesten a legnagyobb kínálattal rendelkező II., XI. és XIII. kerületben március elején 240-335 ezer forint volt a bérleti díj. A vármegyeszékhelyek közül a legnagyobb választékkal rendelkező városokban, Szegeden, Debrecenben és Miskolcon 100-200 ezer forint volt az átlag.
Tovább nőttek a lakbérek 2024 februárjában.
Januárhoz képest országosan 1, Budapesten pedig 1,1 százalékos volt az emelkedés, éves szinten pedig 11,6 és 11,3 százalékos drágulás következett be - derül ki a KSH-ingatlan.com lakbérindex eredményeiből.
Lélektani szintet értek el az albérletárak
Idén februárban lélektani határt lépett át az albérletpiac, mert a 2015-ös szinthez képest megduplázódtak az országos bérleti díjak a KSH-ingatlan.com lakbérindex alapján. Budapesten ennél kisebb ütemű volt a drágulás, mert a fővárosban a 2015-höz képest 90 százalékkal kerülnek többe az albérletek. Ennek legfőbb oka, hogy Budapesten már eleve magasabb szintről indultak el felfelé a bérleti díjak.Az albérletek drágulása elsősorban azzal magyarázható, hogy a bérek és keresetek jelentősen emelkedtek, márpedig erre reagálnak a legérzékenyebben a tulajdonosok. Amint növekedést látnak, feljebb viszik a bérleti díjakat.
A koronavírus-járvány idején bekövetkezett albérletár-csökkenés is amiatt következett be, mert a bérlők fizetőképessége átmenetileg csökkent.
A februári 1 százalékos bérletidíj-emelkedésről elmondta, hogy a drágulás folyamatosan lassul, mert januárban országosan még másfél, Budapesten pedig közel két százalékos volt a havi növekedés üteme.
Tavaly februárban pedig még 20 százalékos volt az éves drágulás mértéke, ami mostanra 11 százalékra mérséklődött.
Ennyiért lehet lakást bérelni márciusban
Az albérletpiac februári alakulása mellett az ingatlan.com elemzése ismerteti, hogy március elején mennyibe kerültek a kiadó lakások az országban.
Budapesten az átlagos lakbér 250 ezer forintot tett ki. A legnagyobb kínálattal rendelkező városrészei közül a XI. és XIII. kerületben 240 és 250 ezer forint, a II.-ban 335 ezer forint, míg a IX.-ben 235 ezer forintért lehet kibérelni a lakóingatlanokat havonta.
Mindössze négy olyan kerület - a X., a XV., a XX. és a XXI. - van, ahol 200 ezer forint alatt maradnak az átlagos lakbérek, itt 170-192 ezer forint a jellemző.
A vármegyeszékhelyek közül Szegeden, Debrecenben és Miskolcon a legszélesebb az választék albérletekből, ám az árak jelentősen eltérnek egymástól.
Szegeden már 135 ezer forint az átlag, a debreceni kiadó lakások esetében pedig 200 ezer forint. A borsodi vármegyeszékhelyen pedig 100 ezer forint az átlagos lakbér, amivel az egyik legolcsóbb egyetemvárosnak számít az országban.
Székesfehérvár számít a legdrágább vármegyeszékhelynek, 210 ezer forintos összeggel.
A drágább nagyvárosok közé sorolható még Győr, Veszprém és Tatabánya, ahol 150-180 ezer forintért kínálják a kiadó lakásokat.