Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Kiemelkedő régiónkban a magyarországi működőtőke-beáramlás

Interjú2024. máj. 3.Sz. A. - F. P.

Magyarország uniós csatlakozásának 20. évfordulója kapcsán Philip Pilkington közgazdász, a Magyar Külügyi Intézet vezetője értékelte a csatlakozást a a Növekedés.hu kérdéseire válaszolva.

Hogy látja Magyarország és ezen belül a hét régió felzárkózását az EU-tagság 20 éve alatt, és mik az erős és gyenge pontjai a kohéziós folyamatnak?

A legtöbb csatlakozó ország a 20 év alatt nagyajából hasonló növekedési pályán haladt. A magyar egy főre jutó GDP-érték nagyjából a lengyellel egyezik meg, a jövőben azonban lehet eltérés, mivel Magyarorszég olyan stratégiát választott, ami elvileg magasabb növekedésési pályát is lehetővé tehet. Magyarországon belül a régiós eltérések jelenősen csökkentek, ami nemcsak a társadalmi stabilitás szempontjából előnyös, de igazságosabb is. 

Hogyan befolyásolta az EU-tagság a külföldi működőtőke beruházást az uniós és azon kívüli országokból?
A magyarországi működőtőke-beáramlás egy sikertörténet: az elmúlt 10 évben átlagosan évi 25,5 milliárd dollárt tett ki az értéke. Ez 38 százalékkal haladja meg a lengyel szintet, amely évente 18,4 milliárd dollár volt.
Ez különösen annak fényében jelentős, hogy a lengyel gazdaság a magyar négyszerese. Az EU-tagság minden tagállam esetében megnövelte a küldüldi működőtőke-beruházások volumenét, de Magyarország különösen vonzó célpontnak tűnt. 
 
A régiós országokhoz képest hogy alakult Magyarország versenyképessége?
 
A versenyképesség legjobb mérőszána az egy termelési egységre jutó munkaerőköltség (ULC), ez azt jelzi, hogy a bérek hogy alakulnak a termelékenységhez képest. Magyarországon ez az érték 64 százalékkal nőtt 2008 és 2023 között, az európai átlag 71 százalék volt, Lengyelországban 91 százalék (kétségkívül Lengyelországban az azonos egy főre jutó GDP ellenére a bérszínvonal 20 százalékkal magasabb - a szerk.). Ez az eltérés, vagyis a bérekhez képest növekvő termelékenység magyarázhatja a fokozottabb külföldi működőtőke beáramlást.
Hogy alakult a munkaerő vándorlása Magyarország esetében a csatlakozás óta?
 
A vendégmunkások foglalkoztatása remek megoldás a munkaerőhiány csökkentésére. Korábban közgazdászok a tömeges bevándorlást előnyösnek tartották ebből a szempontból, azonban most már látszik,hogy ez politikailag destabilizáló folyamat.
A vendégmunkások fogadása általában határozott időre szól és egy konkrét szerződésen alapul a foglalkoztató cég és a vendégmunkás között. Hosszabb távon a megoldást a születésszám emelkedése jelentheti, amely megállíthatja a munkaképes korú lakosság létszámának csökkenését.