Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Már működik az első digitális kórház, Magyarországon fejlesztették 

Interjú2023. jún. 15.Kovács Dániel

Elég egy fotó a tünetről, és pár kattintás után máris indulhat a diagnózis felállításának folyamata. Egy magyarországi központú fejlesztőcsapat, az AIP Labs virtuális kórházat hozott létre, az AIP Derm-et, ahol egy mesterséges intelligencia fogadja és értékeli a bőrgyógyászati problémákkal küzdő betegek fotóit. A fejlesztés világszerte egyedülálló, a cég a globális multivá válás kapujában áll. Kovács Máté vezérigazgatóval beszélgettünk.

Felépítettek egy mesterséges intelligencia által koordinált digitális kórházat, amely teledermatológiai szolgáltatást kínál. Honnan jött az ötlet, hogy informatikai cégként ezen a speciális területen kamatoztassák tudásukat?

 A koronavírus-járvány alatt azt láttuk, hogy nagyon hosszú várólisták vannak egész Európában, többek között a bőrgyógyászatokon is.

Itthon még meglehetősen kényelmes a rendszer, nem kell háziorvosi beutalót kérni az állami bőrgyógyászatokra, szemben több nyugat-európai országgal, vagy Amerikával és Kanadával, ahol erre szükség van, és itt bizony nem ritkán 3-6 hónapba is beletelik, mire a beteg szakszerű ellátáshoz jut. A fejlesztésünk a lakosság egy valós, mindennapi problémájára ad választ. 

Ma már a mesterséges intelligencia regényt ír, képet alkot, még el is beszélget velünk. Mennyire volt nehéz feladat kihozni belőle, hogy orvosi diagnózisokat készítsen?

Nem volt egyszerű. A mesterséges intelligenciának eleve rengeteg adatra van szüksége, az orvosi felhasználásnál pedig nem elég, hogy sok kép áll rendelkezésünkre, ezeket fel is kell megfelelően címkézni, amihez orvosokra és szakemberekre van szükség, akiknek egybehangzik a véleményük, diagnózisuk. Ha a világ 20 legelterjedtebb bőrbetegségéről beszélünk, ez nem is olyan nehéz feladat, csakhogy mi

több mint 700 kórképpel operálunk, időigényes folyamat volt, hogy minden egyes lézióosztályban legyen 1000-2000 ellenőrzött és felcímkézett képünk.

A rendszer közel 2,5 millió képen lett betanítva, amely lefedi az ismert dermatológiai problémák több mint 90 százalékát. Összességében minden fertőzéses autoimmun betegséget és egyéb elváltozásokat, beleértve a Lyme-kórt is képes azonosítani az AIP Derm mesterséges intelligenciája. 

Kovács Máté vezérigazgató

Próbálkoztak már mások is ilyen orvosi megoldásokkal?

Korábban is működtek ilyen-olyan anyajegy ellenőrző applikációk, de azok nem adnak olyan szakszerű diagnzóist, valamint személyre szabott kezelési tervet, mint mi. Emellett sok cég próbálkozik a miénkhez hasonló fejlesztésekkel, de még nem jutottak el arra a szintre, hogy mindent le tudjanak fedni, félmegoldásokat pedig nem lehet bevezetni a piacra. 

Mi már kutatásfejlesztési  megállapodást kötöttünk a Semmelweis Egyetemmel, le vagyunk szerződve az orvosokkal, folyamatos tréningeket tartunk nekik.

A világ legfejlettebb képfelismerő szoftverét használjuk, és úgy van kialakítva a digitális kórház az elejétől a végéig, hogy az orvosnak a legjobban a kezére álljon.

Emellett azokban az országokban, ahol már működünk, Spanyolországban, Szlovákiában, és Magyarországon, az e-recept felírásig bezárólag minden egy motorháztető alatt történik, így az orvosnak nem kell az adminisztrációval foglalkoznia.

A legnagyobb kihívás éppen az volt, hogy egy olyan rendszert építsünk, ami technológiailag a legmagasabb színvonalú, de közben az orvos is szeresse használni, és nemcsak egyszer, vagy naponta fél órát, hanem folyamatosan nagyüzemben. Ezt sikerült elérnünk.

A virtuális klinika akár az orvoshiányra is megoldás lehet, de vajon mennyire lehet hatékony segítség, hiszen a “gép” az elődiagnosztikát végzi csupán, a végső diagnózist minden esetben szakorvosnak kell jóváhagynia?

A küldetésünk az, hogy az orvosi kapacitást fokozzuk, anélkül, hogy a létszámukat növelni kellene, és ezt sikerült is megvalósítani.

Csak a tesztidőszak alatt közel 50 ezer órányi időt spóroltunk meg mind a betegeknek, mind az orvosoknak.

Egy orvos óránként átlag 40 esetet tud ellátni az MI segítségével, míg a hagyományos rendelés során, élőben 3-4 eset férne bele 60 percbe. A WHO becslése szerint 2030-ra a világon hiányozni fog körülbelül 10 millió egészségügyi dolgozó. Tehát az egészségügyben jelenlévő adminisztratív és egyéb eljárásbeli hatékonytalanságokat csökkentve nagy eredményeket lehet elérni.

Őszintén szólva nem fogadtam volna rá nagy összegben, hogy a világ első ilyen horderejű fejlesztése éppen Magyarországon fog megszületni…

Ezt sokan mondják, de ha jobban megnézzük, hazánk nagyon is jól áll az egészségügyi innovációk terén, itt van például az EESZT, ami európai viszonylatban is kiugró színvonalú alkalmazás. Sőt,

azért is indultunk itt el, mert az egészségügyben egy óriási előretörési lehetőség kínálkozott, ahol több évnyi innovációt, kutatást és fejlesztést lehetett rövidebb idő alatt  megugrani.

Korábban mi is azt hittük egyébként, hogy biztos mindenhol van a miénkhez hasonló technológia, de ha körbenézünk a kontinensen, akkor azt látjuk, hogy az e-recepten kívül nincs más innovatív megoldás a környező országokban sem  . Németországban például naponta 22 ezerszer annyi fizikai, papíralapú receptet írnak, mint egész évben e-receptet, miközben nálunk már nem is nagyon vannak papír alapú receptek.

Egy mesterséges intelligencia fogadja és értékeli a bőrgyógyászati problémákkal küzdő betegek fotóit.

Hogy fogadták mindezt a betegek? Nincs egy kis ellenállás bennük, amiatt, hogy azért itt egy mesterséges intelligencia végzi az elővizsgálatokat?

Hát biztosan van olyan, aki tart ettől, de összességében azt láttuk, hogy szinte végtelen az igény. Hosszúak a várólisták mind állami, mind pedig magánellátás keretében a bőrgyógyászatokra, és annyival kényelmesebb így eljutni bőrgyógyászhoz, hogy ez legyőzi a félelmet. Tegyük hozzá, hogy

Magyarország közben jól el van látva bőrgyógyászokkal.  Nyugat-Európában sem tragikus helyzet, de hogyha globálisan nézzük, Ázsiában,  Észak - Amerikában, Latin - Amerikában ez egy hiányszakma.

Mennyibe kerül egy ilyen virtuális vizsgálat?

 10 ezer forint a listaár,  de nyári akciónk keretében jelenleg minden AIP Derm vizsgálat 5.990 Ft-ba kerül, hogy a lakosság minél szélesebb rétegének legyen elérhető szolgáltatásunk a meleg időszakban, amikor megnövekszik a napsütéses órák száma és bőrünk sokkal inkább kitettebb a környezeti hatásoknak, kórokozóknak és különböző betegségeknek  .  

Merre szeretne a cég terjeszkedni a jövőben?

Spanyolországban már ott vagyunk és a legnagyobb biztosítóval dolgozunk együtt, illetve lesz egy, a teljes Európai Unió területén elérhető szolgáltatásunk júliustól. Emellett a régió néhány nagy piacán, így Németországban és Franciaországban helyi jelenlétet is ki fogunk alakítani. Európán kívül pedig most éppen a mexikói piaci nyitáson dolgozunk. Alapvetően egy globális multit építünk.