Miért is alakult itthon új befektetési bank?
InterjúA részvényforgalom tipikusan egy olyan terület, ahol még fejlődnünk kell. Mindennek historikus okai vannak: hisz az a hálózat, amely mögöttünk áll, különös tekintettel a korábbi takarékbanki hálózatra, alapvetően olyan ügyfélkörrel rendelkezik, amely a befektetések terén konzervatívnak számít - mondta el a növekedés.hu-nak Brezina Szabolcs, annak az MBH Befektetési Banknak a vezérigazgatója, amely nemrég jött létre az MBH Csoporton belül.
Általában azt halljuk, hogy nekünk magyaroknak a pénzügyi kultúránk nem túl fejlett. Nem bevett szokás tapasztalt befektetési tanácsadókhoz fordulni.
Az biztos, hogy sok az önjelölt pénzügyi tanácsadó a taxisofőrtől kezdve a Reddit csoportokig. Ám a tapasztalatok és a számok mégis azt mutatják, hogy a pénzügyek kezeléséhez érdemes profik segítségét igénybe venni. Ezért hoztuk létre az MBH Csoporton belül a befektetési szolgáltatásokra specializált MBH Befektetési Bankot.
Hogy a példáknál maradjunk, elég csak a Gamestop pár évvel ezelőtti esetére gondolni, amin sokan nagyot buktak.
Bár az üzleti modelljük már akkor elavult volt, hisz azzal keresték a pénzüket, hogy fizikai hordozókon árulják a videojátékokat, egy laikus „online mozgalom” mégis elérte, hogy a részvényárfolyamuk 20 dollárról hirtelen felmenjen 340 dollárra.
De végül ez a „Robin Hood harc” hamar kifulladt: az árfolyamok rövid időn belül újra visszaestek, és sokan hoppon maradtak a nem túl átgondolt befektetési döntésük miatt.
Nálunk, az MBH Befektetési Banknál a kollégák évente több százezer ügyletet kötnek és több tízezer termékkel találkoznak. Olyan tudásbázissal rendelkeznek, amelyre érdemes támaszkodnia annak, aki befektetni akar.
Ha ki kéne emelni egy területet, ahol a most alakult MBH Befektetési Bank előtt komolyabb tér van a fejlődésre, mi lenne az?
A részvényforgalom például tipikusan egy olyan terület, ahol még fejlődnünk kell. Mindennek historikus okai vannak: hisz az a hálózat, amely mögöttünk áll, különös tekintettel a korábbi takarékbanki hálózatra, alapvetően olyan ügyfélkörrel rendelkezik, amely a befektetések terén konzervatívnak számít.
A befektetési bank egyik feladata épp az, hogy azt a fajta tőkepiaci és pénzügyi szaktudást, amellyel rendelkezünk, elvigye olyan ügyfelekhez is, akiknek ilyesmihez eddig nem vagy kevésbé volt hozzáférése.
Az MBH Befektetési Bank néhány területen már most is piacvezető: a lakossági állampapíroknak az Államkincstár után mi vagyunk a legnagyobb forgalmazója.
Miért volt szükség arra, hogy saját befektetési bankot hozzon létre az MBH csoport?
Azzal, hogy egy befektetési termékekre és befektetési szolgáltatásokra specializálódott bank jött létre, a termékfejlesztés és az értékesítési folyamatok terén is gyorsabban tudunk reagálni a piaci kihívásokra és a változó ügyféligényekre.
Ebben kulcsszerepe van például befektetés-elemzési központunknak, amely segít abban, hogy a megtakarítással bíró ügyfeleknek aktuális ajánlásokat tudjunk tenni,
ami lehet egy hosszabb távú stratégiai javaslat, de épp egy rövidtávú befektetési ötlet is.
Fontos lábnak számít a közvetlen brókeri kiszolgálás, amely azoknak az ügyfeleknek szól, akik nagyobb, intenzívebb forgalmat bonyolítanak. Itt kiemelném, hogy ahhoz, hogy valaki kiemelt ügyfél legyen nálunk, nem kell milliárdokat vagy százmilliókat tartania a számláján.
Mint elmondták: a cél, hogy az MBH csoportnál lévő valamennyi, értékpapírszámlával rendelkező és befektetési szolgáltatással érintett ügyfél az MBH Befektetési Bankba kerüljön. Erre mikor kerül sor?
Jelenleg a vállalatcsoport összesen 240 ezer értékpapírszámlát vezet ügyfeleinek. Több mint 120 ezer értékpapírszámla-tulajdonos már most az MBH Befektetési Bank szolgáltatásait kapja. A többi lakossági, valamint a vállalati ügyfeleket 2024 folyamán, terveink szerint még az első félévben, gondos előkészítést követően fogjuk átvenni.