Új nemzetközi megállapodás biztosítja a magasabb forrásadók kivetését
NAV InfotárKilenc joghatóság írta alá 2024. szeptember 19-én azt a többoldalú egyezményt, amelyet az OECD és az Inclusive Framework tagjai (köztük Magyarország is) 2023 nyarán fogadtak el és hoztak nyilvánosságra a globális minimumadóhoz kapcsolódó ún. Subject-to-Tax Rule („STTR”) gyors és hatékony megvalósítása érdekében.
Az STTR a globális minimumadó kapcsán elért konszenzus szerves része, és különösen fontos a nemzetközi közösség fejlődő tagjai számára. Egy minimális adóztatási szintet biztosít bizonyos határokon átnyúló kifizetésekre (pl. jogdíj, kamat, bérleti díjak stb.), és azt hivatott megakadályozni, hogy a jövedelmet nagyon alacsony adókulccsal vagy egyáltalán ne adóztassák. Az STTR lehetővé teszi a forrásországok számára, hogy az előírt minimum 9 százalékos adószint erejéig a jelenlegi adóegyezmények által megengedettnél magasabb forrásadóval terheljék azokat a jövedelmeket, amelyek a minimális adókulcs alatt adóznak.
Az Inclusive Framework tagjai elkötelezték magukat, hogy a STTR-t beépítik a kétoldalú adóegyezményeikbe az Inclusive Framework azon fejlődő országnak minősülő tagjaival, akik erre felkérik őket.
Azzal, hogy a Magyarországgal megkötött adóegyezményére két aláíró ország is (Románia, illetve Indonézia) az STTR alkalmazását választotta, olyan magyarországi társaságok jövedelemadó-terhelése is nőhet, amelyek ezen országokból szereznek jövedelmet. Ennek azonban feltétele, hogy Magyarország is aláírja, illetve ratifikálja ezt a többoldalú egyezményt.
A 9 százalékos minimum-adókulcs miatt a magyar társaságok jövedelmei várhatóan ritkán esnek majd a szabály hatálya alá, mindenesetre érdemes lesz megvizsgálni, hogy bizonyos speciális magyar társaságiadó-szabályok, mint például a jogdíj-jövedelmekhez kapcsolódó adóalap-kedvezmény, kiválthatják-e az STTR alkalmazását a forrásországban
– fogalmaz Bujtor Alex, a Deloitte Magyarország adóosztályának menedzsere.