Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A pénztárcabarát iskolakezdéshez ad gyakorlati tanácsokat az MNB Pénzügyi Navigátor oldala

Pénzügy2024. júl. 15.Növekedés.hu

„Pénztárcabarát iskolakezdés” címmel indít tájékoztató kampányt az MNB, melynek keretében a háztartási költségvetés jelentőségén vagy épp a beiskolázási támogatás lehetőségén túl a fenntartható iskolakezdés szempontjaira, valamint az online piacterek veszélyeire is felhívja a figyelmet. A Pénzügyi Navigátor kvízjátékokkal le is tesztelhetik az érdeklődők, hogy felkészültek-e az iskolakezdés pénzügyi vonatkozásaira. Az összeállított cikkek, infografikák, játékos kvízek, tanácsadás és médiainterjúk célja az őszi iskolakezdés előtt álló családok és a felsőoktatási tanulmányaikat kezdő hallgatók pénzügyi döntéseinek támogatása.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) új pénzügyi fogyasztóvédelmi kommunikációs kampányát az őszi iskolakezdés előtti pénzügyi döntések megkönnyítése érdekében hívta életre. A témában az MNB Pénzügyi Navigátor honlapján egy helyen lehet információkhoz és tippekhez jutni a kiadástervezés, a beiskolázási és egyéb támogatások világában, valamint hasznos szempontokat olvashatunk a körültekintő hitelfelvételről. A jegybank emellett idén kiemelten felhívja a figyelmet a digitális elővigyázatosságra, főként az iskolakezdéshez szükséges eszközök online adásvétele során.

Az online piacterek nyújtotta lehetőség tanévkezdéskor is hasznos lehet, akár iskolatáskákról, bútorokról, ruházatról vagy elektronikai cikkekről van szó. Azonban legyünk elővigyázatosak, mert a csalók kihasználják, hogy az ilyen felületeken névtelenül vagy álnéven támadhatnak! Ne dőljünk be a sürgetésnek, ne kattintsunk ismeretlen forrásból érkező hivatkozásra és ne adjunk meg személyes, illetve banki adatokat! Továbbá gyanakodjunk, ha az eladó kerüli a személyes találkozást, de minél hamarabb meg akarja kötni az üzletet, vagy ragaszkodik ahhoz, hogy valamelyik csomagküldő szolgáltatónál ő intézi a szállítást és küldi a kapcsolódó linket, ahol banki adatainkat is meg kell adni! 

Az iskolakezdés pénzügyi kérdés is, így ilyenkor – akár a jegybank Háztartási költségvetési kalkulátorának használatával – célszerű áttekinteni a családi büdzsénket, s ennek kapcsán a megbecsülhető kiadásokat (pl. tanszerek, füzetek, tankönyvek). Érdemes emellett előzetesen tájékozódni az igénybe vehető állami, önkormányzati vagy munkáltatói támogatások lehetőségéről, illetve – egyetemi hallgatóknak, főiskolásoknak – a pályázati lehetőségekről. Tartós betegséggel érintett gyermekek esetében külön kedvezmények, támogatási lehetőségek állnak rendelkezésre (pl. az utazás kapcsán).

Aki egészség- és önsegélyező pénztári tagsággal rendelkezik, az a pénztárból is fedezhet bizonyos iskolai költségeket, így ruházatot, tankönyvet vagy taneszközt, tanulónként éves szinten jelenleg legfeljebb 266 800 forintig. Ugyanezen összeghatárig elszámolhatók a 25 év alatti, magyarországi államilag elismert felsőoktatási intézményben tanulmányaikat folytató hallgatók esetében a tandíjak, térítési díjak, kollégiumi díjak, albérleti díjak is. Az igénybevétel feltétele egyebek közt a tanintézmény látogatásának igazolása, a tanév első napját legfeljebb 15 nappal megelőző vásárlási számlák becsatolása, illetve, hogy a pénztári megtakarítás előzőleg legalább 180 napja legyen a számlán.

Mindezeken túl az egészség- és önsegélyező pénztári tagság további előnye, hogy az éves tagdíjbefizetések, valamint munkáltatói hozzájárulások után 20 százalékos, maximum évi 150 ezer forintos adó-visszatérítés igényelhető, aminek összegét a pénztári számlára lehet kérni.

Ha a kiadásokat nem oldhatjuk meg önerőből, és mindenképp hitel felvételére van szükség, célszerű szem előtt tartani, hogy – hiteldíjától, futamidejétől, egyéb jellemzőitől függően – már egy kisebb összegű fogyasztási vagy jelzálogkölcsön is nagy terhet róhat a családi kasszára. Mindenkor érdemes ezért a döntés előtt több bank hitelajánlatát is összehasonlítani. A körültekintő döntéshozatalt az MNB Pénzügyi Navigátor Hitelfelvétel tudatosan című kiadványa, illetve a gyorskölcsönöket, fogyasztási hiteleket bemutató tájékoztatói támogatják. A felsőoktatási hallgatók által igénybe vehető Diákhitel feltételeiről szintén érdemes előzetesen tájékozódni. 

Az egyetemistáknak, főiskolásoknak tanulmányaik megkezdéséhez elengedhetetlen a bankszámlanyitás, ám ezt megelőzően itt is érdemes előzetesen átgondolni, milyen igényeink, elvárásaink vannak. A körültekintő választáshoz a jegybank Számlaválasztás tudatosan Pénzügyi Navigátor füzete, illetve a valamennyi hazai hitelintézet aktuális bankszámláit bemutató Bankszámlaválasztó programja nyújthat segítséget. Emellett érdemes már hónapokkal az iskolakezdés előtt megfogalmazni pénzügyi célokat és elkezdeni a megtakarítást azok valóra váltásához.

Az MNB szórakoztató formában is eljuttatja a fogyasztókhoz a legfontosabb gyakorlati tippeket, ismereteket: a „Pénztárcabarát iskolakezdés” kampány kvízjátéka segítségével e témában tesztelhetjük tudásunkat.

Iskolakezdési pénzügyi kérdéseink megválaszolásához az MNB közösségi médiafelületein, a vármegyeszékhelyeken elérhető Pénzügyi Navigátor tanácsadó irodákban, illetve az MNB Ügyfélszolgálatán is kaphatunk segítséget.