Ez lesz a top 10 fizetési trend 2025-ben
PénzügyAI, digitalizáció, mobiltárcák és tokenizáció – ezek lesznek a meghatározó trendek 2025-ben a fizetési piacon.
Alig néhány év alatt gyökeresen átalakult a fizetések világa: széles körben elterjedt az érintésmentes fizetés, a tradícionális bankok nyitottak a blokklánc felé, a generatív mesterséges intelligencia szerepe a csalások elleni védekezésben is meghatározó lett: volt, ahol 300 százalékkal növelte a kibervédelmi rendszerek hatékonyságát.
Emellett egyre nagyobb szerepet játszik a globális e-kereskedelem, és a pénzünkhöz való azonnali hozzáférés is természetes, mindennapi igénnyé vált.
A folyamatos technológiai fejlődés egyre több vállalkozást vonz be a digitális gazdaságba, és egyre inkább növeli az innovációk iránti keresletet. A Mastercard szerint például 2030-ra az online fizetéshez nem lesz szükség kártyaszámra, jelszóra vagy egyszeri kódokra, köszönhetően a tokenizáció, a biometrikus hitelesítés és a Click to Pay technológia térnyerésének.
Az új technológiai megoldások új üzleti modelleket is vonnak maguk után. A Mastercard vezetői szerint az alábbi 10 tényező határozza majd meg 2025 fizetési trendjeit:
- AI-al az AI csalók ellen
A kiberbűnözők már most is generatív AI-t használnak hamis videók és célzott adathalász üzenetek előállítására. Az ezekkel az eszközökkel okozott globális kár 2025-re elérheti az évi 10 billió dollárt. Ugyanakkor az AI a védekezés kulcsa is lehet: a Mastercard Decision Intelligence Pro nevű AI eszköze 1 billó adatpontot képes valós időben elemezni, és így akár 50 milliszekundum alatt fel tudja ismerni a csalási kísérleteket, 20 százalékkal növelve egy átlagos kiberbiztonsági rendszer hatékonyságát.
Vannak a Mastercard hálózatában olyan partnerek is, akiknél ez a szolgáltatás akár 300 százalékos javulást is el tudott érni. A Mastercard Consumer Fraud Risk szolgáltatás az AI-t és nyílt banki megoldásokat kombinálja annak érdekében, hogy még a tranzakció előtt megállítsa a csalók kísérleteit.
- Kisvállalkozások nagyobb eszköztárral
A pandémiát azok a kisvállalkozások tudták sikeresen átvészelni, amelyek gyorsan átálltak az elektronikus fizetésekre, az e-kereskedelemre és más digitális megoldásokra. Ez azonban csak a kezdet volt: ma már számos olyan kisvállalkozásokra szabott digitális szolgáltatáscsomag érhető el, amely automatizálja az adminisztratív feladatokat, elősegíti az adatvezérelt döntéshozatalt, és támogatja a személyre szabott marketing- és hűségprogramok kialakítását – mindezt egy helyen, egyszerűen kezelhető formában.
- Rugalmasdigitális azonosítás
2025-ben várhatóan gyorsabb és kényelmesebb lesz majd az identitás megerősítés folyamata is. A biometrikus azonosítás, gépi tanulás és jelszókulcsok már most is gyorsítják ezeket folyamatokat, és ez a trend jövőre valószínűleg tovább erősödik majd.
A digitális identitás az egészségügyben, oktatásban és közigazgatásban is megjelenik majd, lehetővé téve az adatok szelektív, biztonságos megosztását. Európában a Mastercard elindít egy olyan szolgáltatást, ami személyazonosító dokumentumok nélkül is igazolni tudja a fogyasztók vásárlási jogosultságát a kártya fizetési története alapján.
- Adigitális pénztárcák térnyerése
A digitális pénztárcák egyre inkább átveszik a bankszámlák szerepét, mivel kényelmes és megfizethető alternatívát jelentenek velük szemben. Ilyen a Mastercard Pay Local szolgáltatás is, amely lehetővé teszi a kártyabirtokosok számára, hogy hitel- vagy betéti kártyájukat összekapcsolják egy helyi digitális pénztárcával – így gond nélkül tudnak bármilyen helyi kereskedőnél vásárolni.
Különösen nagy segítséget jelent ez a távolkeleti országokban, ahol még mindig meghatározó szerepet játszanak az előzetes feltöltést igénylő, prepaid lokális mobiltárcák. A jövőben ezek a pénztárcák még komplexebb szuperappokká válhatnak, amelyek magukban foglalják a fizetéseket, személyazonosítást, hűségprogramokat, sőt akár az egészségügyi szolgáltatásokat is.
- Könnyebb és kényelmesebb fizetés
A Mastercard hálózatában a fizikai tranzakciók 2/3-a már érintés nélkül történik. A SoftPOS (Telefonterminál) technológia továbbá azt is lehetővé teszi, hogy bármilyen okoseszköz fizetéselfogadó terminálként működjön, így a kisvállalkozások számára is elérhetővé válik ez a könnyű, gyors és biztonságos fizetési mód, nagyobb infrastrukturális költségek nélkül.
Ahogy a fizikai és digitális élmények összemosódnak, az érintéses technológia alkalmazásai egyre szélesebb körben jelennek meg a kereskedelemben: a tranzakciók jóváhagyásától kezdve a kártya azonnali hozzáadásán át a mobil pénztárcához, egészen a barátoknak és családtagoknak történő pénzküldésig.
- B2B, egyszerű, mint az ABC
A vállalati fizetések eddig lassabban digitalizálódtak, de ahogy a cégek egyre inkább felismerik a virtuális kártyák előnyeit, ez a trend bizonyára megváltozik majd. A véletlenszerűen generált ideiglenes kártyaszámok, amelyek egy hitelkeretes számlához kapcsolódnak, csökkenthetik az emberi hibák kockázatát, és lehetővé teszik a kiadások valós idejű követését. A beágyazott fizetési megoldások révén pedig a kisvállalkozások megelőzhetik a csalásokat és növelhetik a hatékonyságukat.
- Valós idejű tranzakciók
Az azonnali fizetési rendszerek már több mint 100 országban elérhetők, és 2028-ra várhatóan 575 milliárd tranzakciót bonyolítanak le, ami a globális elektronikus fizetések 27%-át jelentené. Az azonnali fizetések választási alternatívát kínálnak a fogyasztók számára a fizetés és a kifizetések terén. Ahogy az országok elkezdik összekapcsolni hazai rendszereiket, a határokon átnyúló fizetések zökkenőmentesebbé válnak. Az azonnali fizetések és más fizetési formák,például a központi banki digitális valuták és digitális eszközök közötti kapcsolat pedig megkönnyíti a tranzakciókat a hagyományos bankszámlák és a digitális valuta számlák között.
- Innovatív együttműködések
Az összekapcsolt, digitális világban a siker már nem érhető el egyedül. Ezért egyre erősebb trend a piacon, hogy az alkalmi partnerségek taktikai együttműködésekké alakulnak. A pénzügyi intézmények, vállalatok, kormányok és fintech cégek új technológiákat integrálnak, amivel növelik a hatékonyságot, értéket teremtenek és javítják a felhasználói élményt. A fintech cégek különösen fontos szerepet játszanak abban, hogy egyszerűsítik a pénzügyi szolgáltatásokat, és olyan integrált, könnyen elérhető eszközöket kínálnak, amelyek kibővítik a digitális gazdaság előnyeit és biztosítják a bizalmat.
- Blokklánc bankolás
A blokklánc eszközök rohamos fejlődése bebizonyította, hogy a digitális technológia végérvényesen át fogja alakítani a globális pénzügyi kereskedelmet. A kriptovaluták, stablecoinok és tokenizált eszközök már nem csupán innovatív koncepciók, hanem a mindennapokban is használt, releváns fizetőeszközök. 2025-ben a blokklánc technológia a sebesség és biztonság növelésében játszhat majd kulcsszerepet, különösen a B2B fizetéseknél.
Ehhez azonban szükség lesz a kripto szektor és pénzintézetek tartós és eredményes stratégiai együttműködésére.
10. Tokenizált gazdaság
A tokenizálás évente több tízmilliárd tranzakciót tesz biztonságosabbá azáltal, hogy az érintett érzékeny adatokat tokenekké alakítja, így védve őket a bűnözőktől. A Mastercard célja, hogy 2030-ra teljesen megszüntesse a kártyaadatok kézi bevitelét. Ez olyan kényelmi szolgáltatások elterjedését is elő tudná segíteni, mint például az autós fizetések, ahol az adatok manuális megadása teljesen megakasztaná a fizetési élményt.
A tokenizáció ezen kívül lehetővé teszi, hogy a kereskedők személyre szabottabb ajánlatokat nyújthassanak ügyfeleiknek, blokklánc technológiával kombinálva pedig gyakorlatilag bármelyik iparágban bevezethető ez az innovatív megoldás.