Bankot vett az OTP Albániában

Pénzügy2022. júl. 18.Növekedés.hu

Az OTP Bank sikeresen zárta le az Alpha Bank Albánia megvásárlását. Az Alpha Bank Albánia megvásárlásával a mérlegfőösszeg szerint ötödik, ügyfélhitel-állomány alapján pedig a harmadik legnagyobb helyi piaci szereplővé válik az OTP Bank az országban. A két albán leánybank - az OTP Bank Albánia és az Alpha Bank Albánia - most induló integrációs folyamata a tervek szerint 2023-ig tart. Az Alpha Bank Albánia ügyfeleinek nincs semmilyen teendőjük a tulajdonosváltással kapcsolatban - derül ki az OTP közleményéből.

Az OTP Bank a Budapesti Értéktőzsde honlapján bejelentette, hogy lezárta az Alpha Bank Albánia megvásárlására irányuló tranzakciót. A sikeres tranzakcióval az OTP Csoport – amely egyben az OTP Bank Albánia tulajdonosa is – tovább erősíti piaci pozícióját Albániában.

A két leánybank tervezett integrációjának eredményeként az OTP Csoport piaci részesedése Albániában mérlegfőösszegben várhatóan eléri a 11%-ot, az ügyfélhitel-állomány pedig másfélszeresére nő. Ez utóbbi alapján a bankcsoport albániai operációja 16,3 százalékos részesedéssel a harmadik legnagyobb helyi piaci szereplővé válhat.

A következő időszakban az OTP Csoport mindkét albán bankjának fő célja lesz a magas szolgáltatási színvonal biztosítása és az integrációs folyamat sikeres megvalósítása. A tulajdonosváltással kapcsolatban jelenleg az Alpha Bank Albánia ügyfeleinek nincs teendőjük, a jövőben pedig a bank ügyfelei értesítést kapnak majd a bankok összeolvadásával kapcsolatos legfontosabb mérföldkövekről.

Az Alpha Bank Albánia jól működő, jól menedzselt bankként az OTP Csoport igen értékes tagjává vált a mai nappal. Ez az újabb akvizíció megerősít minket abban, hogy jó döntést hoztunk, amikor négy évvel ezelőtt az albán piacra léptünk. Azóta bankunk, az OTP Albánia az elmúlt három évben teljesítette stratégiai céljait, 2021-ben viszonylag kis piacrésze ellenére Albánia legjövedelmezőbb és legköltséghatékonyabb bankjává vált. Most pedig az Alpha Bank megvásárlásával nemcsak tovább erősítjük hosszú távú és komoly elkötelezettségünket az albán bankpiac iránt, de azt is jelezzük, hogy az OTP Csoport szilárd alapokkal rendelkező, tőkeerős, kiemelkedő likviditású bankcsoport, a menedzsment pedig elkötelezett a regionális jelenlét erősítése mellett

mondta el Wolf László, az OTP Bank magyarországi vezérigazgató-helyettese, hozzátéve, hogy ez az esemény fontos mérföldkő az albán bankcsoport fejlődésében.

A jogi egyesülésig (várhatóan 2022 végéig) a két bank különálló intézményként működik, az OTP Bank Albánia és az Alpha Bank Albánia teljes integrációját célzó folyamat a tervek szerint 2023-ig tart majd. Az Alpha Bank Albánia ideiglenesen továbbra is az „Alpha Bank Albania” nevet fogja használni, de mostantól már nem nem része az Alpha Bank Csoportnak, és azzal semmilyen módon nem áll kapcsolatban.

Az OTP Csoport az egyik legaktívabb bankcsoport az európai akvizíciós színtéren. A 2008-as válságot követően, 2014-ben kezdett újabb tranzakciók eredményeként mostanáig az Alpha Bank Albániával együtt összesen 9 országban 12 pénzintézet, illetve banki portfolió megvásárlását jelentette be. Ezek közül – a szlovén Nova KBM tranzakció kivételével, amelynek pénzügyi zárása még folyamatban van – mindegyiket sikeresen integrálták a bankcsoportba, és az OTP új országokba is belépett, mint Albánia, Szlovénia és Moldova. Ezzel az egyedülálló akvizíciós teljesítménnyel a kelet-közép-európai régió legaktívabb bankpiaci konszolidátorává vált: jelenleg Magyarország mellett meghatározó pozíciót tölt be a bolgár, szerb és montenegrói piacokon, és érdemben erősítette a külföldi csoporttagok profit-hozzájárulását.

Az OTP Csoport a kelet-közép-európai régió egyik legstabilabb pénzügyi csoportja, kiemelkedő jövedelmezőséggel, stabil tőke- és likviditási pozícióval. A bankcsoport jelenleg 11 országban nyújt univerzális pénzügyi szolgáltatásokat közel 16 millió ügyfélnek, több mint 1400 fiókból álló hálózattal rendelkezik, és több mint 37 500 alkalmazottat foglalkoztat. Az OTP Csoport diverzifikált és átlátható tulajdonosi szerkezettel rendelkezik, székhelye Budapesten található. A bankcsoportot 1995 óta jegyzik a Budapesti Értéktőzsdén.