Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

"Európai összevetésben hazánkban csökkent a legnagyobb mértékben az infláció"

Pénzügy2024. jan. 30.Növekedés.hu

A makrogazdasági fundamentumok alakulása lehetővé tette volna az alapkamat nagyobb mértékű csökkentését, azonban a hazai kockázati környezet elmúlt időszaki alakulása miatt a Tanács a változatlan ütemű kamatcsökkentés mellett foglalt állást - mondta el a kamatdöntés kapcsán Virág Barnabás a Magyar Nemzeti Bank alelnöke.

Jelenleg széles körű és tartós dezinfláció érvényesül a magyar gazdaságban. Európai összevetésben hazánkban csökkent a legnagyobb mértékben az infláció a tavalyi év során. Kedvező fejlemény az EU-s források megindulása is.

A munkanélküliségi ráta európai uniós összehasonlításban is alacsony.

A bejövő adatok alapján pedig 2023 negyedik negyedévében hazánkban visszafogott bővülés várható  – mondta el Virág Barnabás a Magyar Nemzeti Bank alelnöke azon az online háttérbeszélgetésen, ahol a monetáris politika aktuális kérdéseiről esett szó.

Mint elhangzott: a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a vártnál alacsonyabb mértékben 0,75 százalékponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot, amely január 31-től 10 százalék lesz.

Virág Barnabás hangsúlyozta: körültekintő, fegyelmezett monetáris politika fenntartására van szükség az árstabilitás elérése érdekében.

Az alelnök elmondta: a makrogazdasági fundamentumok alakulása lehetővé tette volna az alapkamat nagyobb mértékű csökkentését, azonban a hazai kockázati környezet elmúlt időszaki alakulása miatt a Tanács a változatlan ütemű kamatcsökkentés mellett foglalt állást.

Hozzátette: az uniós kapcsolatok terén megemelkedett a bizonytalanság az elmúlt napokban. A bizonytalansággal párhuzamosan nőtt a feszültség a hazai pénzügyi piacokon.

A Tanács a következő hónapokban is adatvezérelten dönt az alapkamat további csökkentéséről és annak optimális üteméről.

A Tanács folyamatosan értékeli a beérkező makrogazdasági adatokat, az inflációs kilátásokat, valamint a kockázati környezet alakulását.

A globális kockázatok között szerepel a Vörös-tengeren éleződö konfliktus, amely az ellátási láncok fennakadását okozhatja.