Indul az Erste Marc Impact Programja: támogatás a pozitív társadalmi, ökológiai hatást elérő vállalkozásoknak
PénzügyHárom országban összesen 63 társadalmi vagy ökológiai hatású, úgynevezett impact vállalkozást segít az üzleti ismeretek elsajátításában és a növekedéshez szükséges finanszírozás megszerzésében az Erste Stiftung, az Erste Social Finance Holding, az IFUA Nonprofit Partner és a SIMPACT együttműködésében létrejött Marc Impact Program első szakasza 2024 őszétől.
A Marc Impact Program program személyre szabott szakértői tanácsadást, pénzügyi felkészítést, az impact növelését támogató módszertanokat és egy értékes közösséget biztosít, amely segíti a résztvevő vállalkozások gyorsabb növekedését és külső finanszírozáshoz jutását.
Azok a vállalkozások, amelyek társadalmi -ökológiai hatású problémák megoldásán dolgoznak, vagy termékeiknél, működésükben a fenntarthatóságot helyezik előtérbe sokszor nehezen jutnak finanszírozáshoz. Ennek gyakran az az oka, hogy tulajdonosaik gazdasági szaktudása nem elegendő a befektetők meggyőzéséhez, a megfelelő üzleti terv elkészítéséhez.
A programban résztvevő vállalkozások mindemellett egy gondosan kiválasztott, az Erste Csoport és az Erste Stiftung által erősen támogatott portfólió részévé válnak. A fejlesztési programot Ausztriában, Magyarországon és Romániában indtják el, 2025 és 2027 között pedig Csehország, Horvátország, Szerbia és Szlovákia is csatlakozik a Marc-hoz.A programra Magyarországon közel ötvenen nyújtottak be teljes jelentkezési anyagot, amelyből 14 társadalmi és ökológiai hatású vállalkozást választottak ki, míg két további társaságot - a közöségi futárszolgáltatással a bolygót is védő TOURmix-ot és a legzöldebb mobil autómosó szolgáltatást kínáló CleanGo-t) pedig az osztrák programba delegálták, hiszen fejlettségi szintjükhöz már az ottani fejlesztés illeszkedik jobban.
A magyarországi program résztvevői közt szerepel többek közt akadálymentességi szakértő, virtuális asszisztens, hátrányos helyzetűeket foglalkoztató, kis léptékű gazdaság, biodiverzitás-szakértő, speciális ügyekre szakosodott orvoscsoport és egészséges élelmiszert gyártó cég is.
Az életben két utat lehet választani: az egyik a biztonságos, a másik pedig járatlan. Az impact vállalkozók az utóbbit választják, márpedig ez nehezebb. Először tanulni kell, hogy az ember megtalálhassa a céljához vezető helyes utat. Ebben segít a Marc Impact Program
- mondta Boris Marte, az Erste Stiftung vezérigazgatója.
„Az Erste kétszáz éve azért dolgozik, hogy segítsen a jólét megteremtésében a közösség minden tagjának. A Marc Impact Program azért jöhetett létre, mert az Erste alapműködésének részéve tette a fenntarthatóság kérdését, és anyagilag is kész áldozni a társadalmi, ökológiai fejlődésért.
Nem csak egy-egy kiemelt témával foglalkozunk, hanem egyenlő esélyeket szeretnénk teremteni a pénzügyekhez való hozzáférésben mindenki számára, vagyis jobb világot akarunk építeni. Hiszünk abban, hogy a jövő attól függ, mit teszünk érte.” – hangsúlyozta Szalay Orsolya, az Erste Social Banking magyarországivezetője.
A Marc Impact Program jelentős lépés a társadalmi és ökológiai hatású vállalkozások megerősítésére. Innovatív módon tudjuk kezelni azokat a kihívásokat, amelyekkel ezek a vállalkozások nap mint nap szembesülnek. Az a küldetésünk, hogy támogassuk az impact vállalkozásokat azon a fordulóponton, amikor már készen állnak a terjeszkedésre és társadalmi hatásuk megsokszorozására
– ismertette céljaikat Pál Zsuzsanna, az IFUA Nonprofit Partner ügyvezető igazgatója.
A helyi programpartnerekkel együttműködve hét országban több száz vállalkozót fogunk fejleszteni, így növelve pozitív hatásukat
– tette hozzá Nagy Gábor, a Simpact ügyvezető igazgatója.
A Marc Impact Program idei körében kiválasztott 14 kiválasztott társadalmi és ökológiai hatású vállalkozás és civil szervezet
- Access4You: Épületeket minősít akadálymentesség szempontjából, és az információkat ingyenesen, bárki által elérhetően, digitális formában teszi közzé a speciális igényű emberek számára. Innovatív megoldásuk hidat képez a fogyatékkal élők és az ingatlantulajdonosok, bérlők és üzemeltetők között.
- Boosterra: A biodiverzitás fenntartása érdekében a cégeknek kínál egy olyan kredit-alapú megoldást, ahol mérhető és hiteles módon vásárolhatnak részesedést biodiverzitást visszaállító projektekben, és ezzel pozitív ökológiai hatást érhetnek el.
- Dorkász Jótékony Tér: Egy online jótékonysági bolt, ahol az adományozó használt tárgyakat ajánlhat fel, így pénz nélkül adományozhat, a vevő pedig jóval piaci ár alatt vásárolhat, ezzel segítve az extrém árérzékeny vásárlókat.
- Hazatalálás: Helyi szintű innovatív megoldásokkal (pl. foodboxok összeállítása, fenttartható főzés segítése) fenntarthatóbb, Rövid Ellátási Lánc alapú élelmiszer beszerzési, előállítási és fogyasztási / közétkeztetési rendszereket fejlesztenek és működtetnek.
- InterCleft: Az alapítvány célja, hogy támogassa a hasadékos és egyéb arcfejlődési rendellenességgel született gyermekek ellátását és ezen túl számos olyan egyéb szakterület együttműködését, amelyek segítenek abban, hogy ezek a gyermekek teljes életet tudjanak élni, minimális vagy hiányzó TB támogatás esetén is.
- Köz-Pont: A leghátrányosabb helyzetű régiókban foglalkozik 10-30 év közötti fiatalok nevelésével, szociális és életviteli kompetenciáik fejlesztésével. Szeretnének létrehozni egy nonprofit kft-t, amely az egyesület 23 év alatt felgyűlt tudását, jó gyakorlatát, mint szolgáltatást tudja biztosítani és ezzel pénzügyi hátteret adva közhasznú tevékenységüknek.
- Maacraft: Design és egyben szociális vállalkozás, a Miskolci Autista Alapítvány alkotóműhelye. Magas minőségű design tárgyakat és delikátesz termékeket készítenek autizmussal, és értelmi fogyatékossággal élő felnőtteket foglalkoztatva.
- Magosvölgy: Ökológiai gazdaság és módszertani központ, ahol saját biointenzív zöldségtermesztéssel és más hasonló gazdaságok oktatásával, mentorálásával segítik a hazai, ökológiai szemléletű, fenntartható élelmiszerrendszerek erősödését.
- Merova Health: A cukorbetegség szövődményeinek előfordulását csökkentik az orvosok és a preventív ellátók együttműködésének erősítésével, ezzel a megelőzéshez és a korai felismeréshez is hozzájárulva. Innovatív digitális dokumentációs rendszerük támogatja a szakemberek közös munkáját, és a páciensek informálását, edukálását és szolgáltatás hozzáférését is segíti.
- PatternWise: Ökológiai szemléletű élőhelytervezéssel, permakultúra tervezéssel, és közösségfejlesztéssel foglalkoznak a regeneratív fejlesztés módszertana szerint. Ellenálló és reziliens rendszereket terveznek, és menedzsment szolgáltatásokat nyújtanak a humánökológia területén.
- Remote Assistant (Pulse Agency Kft): Virtuális irodai, és virtuális asszisztencia szolgáltatást nyújt KKV-knek kismamákat, kisgyermekes anyukákat és megváltozott munkaképességű hölgyeket foglalkoztatva, ezzel segítve munkaerőpiaci integrációjukat.
- RÉT (Regeneratív Élőhely Tervezés): Élő, éltető, természet alapján működő szabad terek tervezése, létrehozása, legyen ez mezőgazdasági terület, iskolakert, magánkert, vagy sok hektáros közpark. Az ökologikus működési elv és a szerviz alapú tervezési szolgáltatás minden tevékenységükben jelen van.
- SSH System: Természetes építőipari technológiákkal, szalma alapú épületszigetelő-család fejlesztésével foglalkoznak, ami jelentősen csökkenti az épületszigeteléssel kapcsolatos környezetszennyezést.
- ZOI Kingdom: Célja az egészséges táplálkozásra való nevelés, és a fenntartható gazdálkodás és a körforgásos gazdaság előmozdítása innovatív élelmiszer termékek fejlesztésével és gyártásával, és egyéb társadalmi felelősségvállalással.
További részletek a Marc Impact Program magyar honlapján: https://hu.marc-impactprogramme.net/