Ismét növekszik a banki feketelista
PénzügyHosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma. Összesen 517 ezer aktív mulasztást tartottak már nyilván, 5 ezerrel többet, mint februárban - írja a Bank360.hu.
Ismét nő a lakossági mulasztások száma a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR). A BISZ Zrt. által kezelt nyilvántartás szerint márciusban 718 ezer mulasztást tartottak nyilván, ebből 517 ezer volt az aktív és 201 ezer a megszűnt mulasztás.A banki feketelistára azok az adósok kerülnek fel, akiknek meghaladja a havi minimálbért - ami most 290 800 forint - az adósságuk, ami ráadásul legalább 90 napja folyamatosan tartó lejárt tartozás. Fontos, hogy ennek a két feltételnek egyszerre kell teljesülnie - állapította meg Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője a cég közleményében.
Ez azt is jelenti egyúttal, hogy ha valakinek van például egy 50 ezer forintos törlesztőrészletű hitele, amit egyáltalán nem fizet, akkor 9 hónapba is beletelhet, mire felkerül a listára. Ha viszont időnként fizet valamennyit, és visszacsúszik a tartozás a minimálbér összege alá, akkor lenullázódik a számláló.
Csak akkor indul újra a 90 nap, amikor ismét átlépi az adósság összege a limitet. Így akár egy évbe vagy még több időbe telhet, mire a negatív adóslistán találja magát egy rendszertelenül törlesztő ügyfél.
A márciusi növekedés azért aggasztó, mert évek óta nem fordult elő ilyen, nem nőtt a feketelista hossza. A BISZ honlapján jelenleg 2020-ig vannak fent visszamenőleg adatok, azóta folyamatosan csökkent a rossz lakossági adósok száma Magyarországon. Az idén februárban volt a mélypont, akkor 512 ezer aktív és 202 ezer megszűnt mulasztást tartottak nyilván.
A megszűnt mulasztások (más néven passzív KHR vagy passzív BAR) között azokat a hitelszerződéseket tartják nyilván, amelyeknél az adós már rendezte a lejárt tartozását, de még nem telt le az egyéves türelmi idő. Amikor az letelik, leveszik az adóst a negatív listáról.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból már sejteni lehetett, hogy a folyamatosan javuló trend hamarosan véget ér, és a negatív adóslista ismét hosszabbodni fog. A 90 napon túli késedelmes lakossági hitelek állománya ugyanis bizonyos hiteltípusoknál emelkedni kezdett.
Ebben a körben a személyi hiteleknél 2024 első negyedévében volt a csúcs, akkor a nettó állomány meghaladta a 16,5 milliárd forintot. Ez akár 8-10 ezer szerződést is jelenthetett. A folyószámla- és kártyahiteleknél tavaly félévkor láthattuk a legmagasabb értéket a 90 napon túli késedelmes addóságokban, ez 9,7 milliárd forint volt.
Ezeket a hiteleket folyamatosan fizetik vissza az adósok a jövedelmükből, lejárttá jellemzően csak akkor válnak, ha az adós túllépi a hitelkeretét, mert nem tud már eleget törleszteni. Ilyenkor a bankok felmondhatják a folyószámlahitel-szerződést, ami által azonnal lejárttá válik a tartozás - állapította meg Herman Bernadett.
Némelykor a hitelkiváltás is segíthet. A nehéz helyzetbe került adósok helyzetén enyhíthet, ha a bankjukhoz vagy a hitelező céghez fordulnak, és kérik a hitelük átütemezését. Így kialkudhatnak alacsonyabb törlesztőrészleteket, és a negatív KHR-re kerülést is elkerülhetik vagy késleltethetik.
Személyi hiteleknél, lakáshiteleknél ez a megoldás segíthet. Folyószámlahitel-, hitelkártyatartozás esetén jó megoldás lehet még az ezeket kiváltó személyi hitel, amelynek segítségével ismét pluszba kerülhet a hosszú ideje mínuszban lévő bankszámla. A személyi hitel kamata alacsonyabb, mint a folyószámlahiteleké, emiatt könnyebb lehet törleszteni. Azok a családok pedig, amelyek jogosultak kedvezményes hitelre, megpróbálhatják a nyomasztó adósságot ezekből rendezni. A munkáshitelt például többen is felhasználták már erre.