Két hazai nagybank is módosította a lakáshitelek feltételeit
PénzügyAz MBH csatlakozott azokhoz a pénzintézetekhez, amelyek július eleje óta növelték a kamataikat. Ezzel még a korábbi THM-plafon szintje alatt marad, miközben a nemrég e fölé menő OTP visszavett valamennyit a kamatemeléseiből - derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
Az önkéntes kamatplafon június végi megszűnése óta egymás után emelik a lakáshitelek kamatait a pénzintézetek, és péntektől újabb nagybank lép be közéjük.
Az MBH Bank a felvett hitelösszegtől és az igazolt jövedelemtől függően 0,20 és 0,40 százalékponttal drágítja meg a jelzálogkölcsöneit. Emellett az eddig kedvezményesen, 2,89 százalékon kínált CSOK Plusz hitel kamatát is a törvényi maximumra, 3,0 százalékra emelte.
Július eleje óta az OTP, a K&H és az UniCredit is növelte már a lakáshiteli kamatát, és több pénzintézet már az önkéntes kamatplafon ideje alatt is a vállalt kamatplafon, 7,3 százalék fölé vitte a THM-et a hitelajánlatai egy részében. A bankok lépései mögött a hitelek árazását meghatározó hosszú távú hozamok, referenciakamatok emelkedése áll. Ezek ugyan az elmúlt hónapban már ismét csökkenésnek indultak, de még így is magasabbak, mint 2024 elején.
A referenciakamatok már csökkennek
A hosszú futamidejű lakáshitelek kamatát befolyásoló BIRS az idén már járt 7 százalék fölött, és még egy hónapja is 6,5-6,6 volt a különböző lejáratokra, mostanra azonban 6 százalék alá csökkent.
Ez a szint azonban még mindig valamivel magasabb a januári értékeknél, ami magyarázatul szolgálhat arra, hogy a bankok miért nem csökkentenek már az emelés helyett.
Kamatvágásra egyelőre egyetlen példa van: az OTP ugyanis a napokban 0,10-0,35 százalékkal mérsékelte a lakáshitelei kamatait. Ezt megelőzően azonban július elején jelentős kamatemelést hajtott végre, és a mostani lépései ennél kisebbek voltak, így az aktuális ajánlatai magasabbak, mint amekkorák a június végiek voltak.
A Bank360.hu szakértői szerint a referenciakamatok csökkenése eddig csak mérsékelte a lakáshitelek drágítását, több banknak pedig lehetőséget adott arra, hogy ne emelje a kamatait. Ezért lehet az, hogy az ügyfelek továbbra is találnak 7 százalék alatti, akár 6,5 százalékos THM-mel is lakáshitelt. Ha azonban a referenciahozam csökkenése folytatódik, az olcsóbbá teheti a jelzálogkölcsönöket.
A nagybankok legutóbbi kamatdöntései
Az MBH Bank augusztus 16-tól a futamidő végéig fix kamatozású lakáshiteleknél, a 3-30 millió forint közötti kölcsönösszegeknél 0,20 százalékponttal emelte a kamatokat, de még így is 7 százalék alatt maradt az éves ügyleti kamat a lakáscélú kölcsönöknél.
30 millió forint feletti hitelösszeg felett a drágulás mértéke 0,40 százalékpont volt, a lakáscélú hiteleket így 6,69-6,89 százalékos éves ügyleti kamattal lehet felvenni az MBH-nál.
A 10 éves kamatperiódusú hiteleknél hasonlóan változnak a feltételek, azzal a különbséggel, hogy a 30 millió forint feletti hitelösszegnél csak nettó 700 ezer forint felett történt 0,40 százalékpontos csökkenés, ennél alacsonyabb jövedelem esetén 0,20 százalékponttal csökken a kamat.
Az éves ügyleti kamat ennél a kölcsöntípusnál szintén 6,69 és 6,89 százalékra módosult. A korábbi kamatplafon 7,30 százalék volt, ami valójában a THM-nek szabott korlátot, de az MBH most megdrágított hitelei még ezután is ezen belül lesznek.
Az OTP csökkentésével a magas jövedelműek jártak jól
Az OTP Bank még augusztus 8-án módosított egyes jelzáloghitelek feltételein, az előző havi kamatemelés után most csökkentettek a kamatokon, amivel főként az átlagosnál magasabb jövedelműek járnak jól. A Végig Fix kamatozású Lakáshiteleknél 1,3 millió forintos igazolt nettó jövedelemtől 7,59 százalékról 7,49 százalékra módosult az éves kamat, lakáscélnél és lakáscélú hitel kiváltása esetén is. Az 1x1 Lakáshiteleknél több változás is történt:
- a standard kamat 0,25 százalékponttal csökkent, 7,74-ről 7,49 százalékra,
- 700 ezer és 900 ezer forintos jövedelem között szintén negyed százalékpontos volt a csökenés, 7,64-ről 7,39 százalékra
- 900 ezer és 1,3 millió forintos jövedelem között megintcsak 0,25 százalékponttal lett olcsóbb a lakáshitel, így a kamat 7,44-ről 7,19 százalékra csökkent,
- 1,3 millió forintos jövedelem felett csökkent legtöbbet a kamat, 0,35 százalékponttal, 7,34-ről 6,99 százalékra.
Ez azt jelenti, hogy a kamatcsökkentés ellenére a legnagyobb banknál csak azok juthatnak a korábbi kamatplafonnál kedvezőbben lakáshitelhez, akik legalább 1,3 millió forint nettó jövedelmet tudnak igazolni.
A szabad felhasználású jelzáloghitel kamata 1,3 millió forint igazolt jövedelemtől 0,10 százalékponttal csökkent, kereken 11 százalékra.