Magyarország második legnagyobb távközlési vállalata jött létre
PénzügyA 4iG Nyrt. újabb tőkeemelést hajtott végre az Antenna Hungária Zrt.-ben, mellyel a tőkepiaci társaság 76,78 százalékra növelte részesedését a távközlési cégcsoportban.
A 132 milliárd forint értékű tranzakciót két albán távközlési vállalat, az ALBtelecom és a One Telecommunications többségi tulajdonrészének apportjával hajtotta végre a 4iG - olvasható a vállalat közleményében.
Az ügylet cégbírósági bejegyzésével lezárultak a nemzeti telekommunikációs vállalatcsoport létrehozására irányuló főbb stratégiai lépések, melynek eredményeként a hazai és nemzetközi távközlési piacon is jelentős infrastruktúrával és szolgáltatási portfólióval rendelkező vállalatcsoport jött létre.
A 4iG Nyrt. (4iG) az ALBtelecom 80,27 százalékos és a One Telecommunications 99,8 százalékos közvetett részesedéseit apportálta az Antenna Hungáriába, ezzel 132 milliárd forint értékben emel tőkét a vállalatban – tette közzé a tőkepiaci társaság Budapesti Értéktőzsde oldalán. A tranzakció eredményeként a 4iG 76,78, míg a magyar állam 23,22 százalékos részesedéssel rendelkezik az Antenna Hungária Zrt.-ben.
A 4iG Nyrt. tavaly augusztusban állapodott meg a magyar állammal egy nemzeti távközlési vállalatcsoport létrehozásában, amely a tőkepiaci társaság távközlési portfóliójának és az Antenna Hungária egyesítésével valósul meg.
A megállapodásnak megfelelően a 4iG 2022 április elejéig teljes távközlési portfólióját az Antenna Hungáriába apportálta. A két lépésben megvalósított, összesen 534 milliárd forint értékű tőkeemeléssel az Antenna Hungária olyan telekommunikációs vállalatoknak lett a tulajdonosa, mint
- a magyarországi DIGI csoport, (DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft., Invitel Zrt., DIGI Infrastruktúra Zrt., i-TV Zrt.),
- az Invitech ICT Kft., továbbá a montenegrói mobilszolgáltató ONE Crna Gora,
- valamint az albán 4P szolgáltató ALBtelecom, és a szintén albán mobilszolgáltató ONE Telecommunications.
A tranzakciósorozattal Magyarország második legnagyobb távközlési vállalatcsoportja jött létre, amely a régióban és a Nyugat-Balkánon is jelentős szolgáltatási portfólióval rendelkezik, a vezetékes hang- és internet, a televíziós műsorszolgáltatás, valamint a mobilszolgáltatások piacán.
A tranzakció előfeltételeként az Antenna Hungária cégértékének és a tőkeemelésben érintett vállalatok apportértékének meghatározásában a felek a PwC Magyarország, illetve a DLA Piper értékelését vették alapul. A tranzakcióval kapcsolatos MEIP (Market Economy Investor Principle) tesztet* szintén a DLA Piper jogi tanácsadó iroda végezte.
A magyar állam és a 4iG között 2021 augusztusában létrejöttmegállapodás értelmében a 4iG-nak további tőkeemelésre van lehetősége, amellyel legfeljebb 80 százalékos részesedést szerezhet az Antenna Hungáriában.