Rekord árbevétel és eredmény a 4iG Csoportnál

Pénzügy2024. aug. 30.Növekedés.hu
A rovat támogatója:

A 4iG Csoport sikeresen folytatta növekedési pályáját 2024 első félévében, új rekordot érve el a vállalatcsoport árbevétele és eredményessége szempontjából.

Az első félévében az előző év azonos időszakához képest az IFRS szerinti konszolidált értékesítés nettó árbevétele 23 százalékkal 328,4 milliárd forintra nőtt, míg a Csoport IFRS szerinti EBITDA-ja 16 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakát és 110,5 milliárd forintra emelkedett, az EBITDA-marzs 34% volt - számolt be ma a 4iG.

  • A dinamikus növekedés ellenére a vállalatcsoport IFRS szerinti negatív eredményét a tényleges pénzkiáramlással nem járó tételek (elhatárolt kamatráfordítások, nem realizált árfolyamveszteség és a nemzetközi standardok miatt alkalmazott vételár allokációs hatásoknak köszönhetően a korábbi akvizíciókhoz köthető többlet értékcsökkenési leírások) eredményezték az első félévben.
  • A normalizált - a vételár-allokációs hatásoktól, illetve a nem realizált árfolyamveszteségtől - megtisztított adózott eredmény 2024. első félévében -1,5 milliárd forintot-ot tett ki.
  • A Csoport nettó bevételeinek közel 88 százaléka a telekommunikációs, míg 12 százaléka az informatikai divízió tevékenységéből származott.

Mint írják, a 4iG Csoport sikeres első félévet tudhat maga mögött. A cégcsoport az eredeti ütemtervnek megfelelően folytatta transzformációs programjának végrehajtását, amelytől a vállalatcsoport igazgatósága a méretgazdaságosságból fakadó előnyök kihasználását, az értékesítési teljesítmény jelentős növelését, továbbá 400 milliárd forint nagyságrendű cégérték növekedést vár.Hangsúlyozzák, hogy a 4iG a hazai és a nemzetközi piacokon is jelentős erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy hosszútávon biztosítsa a vállalatcsoport technológiai fejlődését és fenntartsa a csoport dinamikus növekedését:

  • A 4iG informatikai és távközlési szolgáltatásai mellett a nemzetközi gyártói piacra lép a REMRED kisebbségi tulajdonának (45%) megszerzésével, illetve a martonvásári űrtechnológiai gyártóközpont beruházásának elindításával. A menedzsment az űr- és védelmi ipari vállalatainak dinamizálása érdekében megkezdte ezen társaságok holdingvállalatba szervezését, illetve nemzetközi partnerségek kialakítását a területen.
  • A csoport partneri együttműködést alakított ki a Huawei-jel annak érdekében, hogy bővítse már meglévő adatközponti és felhőszolgáltatásait, valamint közös innovációs központokat hozzanak létre a mesterséges intelligencia kutatására.
  • Magyarországon a 4iG mutatta be először az 5.5G technológiát, amely akár tízszeres letöltési sebességet kínálhat a jövőben a felhasználók számára.
  • Az Észak Afrikát a Nyugat Balkánnal összegkötő tengeralatti adatkábel beruházás mellett a 4iG újabb partneri együttműködést alakított ki a Telecom Egypttel annak érdekében, hogy közös vállalatot hozzanak létre a jelenlegi leggyorsabb adatátvitelt biztosító optikai kábel infrastruktúrán nyújtott szolgáltatások üzemeltetésére és forgalmazására Egyiptomban.

Az üzleti sikerek mellett a 4iG Csoport eredményesen folytatta növekedését 2024 első félévében, új rekordot érve el a vállalatcsoport árbevétele és eredményessége szempontjából.

A Csoport a 2024. első félévet érintő IFRS szerinti konszolidált beszámolójában 328,4 milliárd forintos, azaz 23%-kal magasabb nettó árbevételről számolt be az előző év azonos időszakához képest, a konszolidált EBITDA (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) 16%-kal haladta meg az előző évit, és 110,5 milliárd forintra emelkedett, 34%-os EBITDA-marzs mellett. A jelentős növekedés elsősorban a Vodafone Magyarország inorganikus növekedésének, illetve a leányvállalatok előző időszakhoz viszonyított kimagasló működési eredményének köszönhető.

A vételárallokációs hatásoktól, illetve a pénzkiáramlással nem járó nem realizált árfolyamveszteségtől megtisztított, normalizált adózott eredmény 2024. első félévében -1,5 milliárd forintot tett ki.

Az eredményre a pénzkiáramlással nem járó tételek voltak negatív hatással, ezek jellemzően az elhatárolt kamatráfordítások, a nem realizált árfolyamveszteség és a nemzetközi standardok miatt alkalmazott vételár allokációs hatások miatt a korábbi akvizíciókhoz köthető értékcsökkenési leírások voltak.

Az akvizíciókkal a Csoport tulajdonába került eszközök vételár-allokációs hatásai, az eszközök hasznos élettartamának végéig, vagy elidegenítéséig hatnak majd negatívan a vállalatcsoport eredményességére, ezek azonban valós pénzráfordítást nem jelentenek - fogalmaz a vállalat közleménye.