Belehúzott a turizmus: ebben a két városban volt a legnagyobb emelkedés

Utazás2024. aug. 29.Növekedés.hu
A rovat támogatója:

Júliusában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken[1] 2,4 millió vendég 6,6 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 4,1, a vendégéjszakáké 2,0%-kal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. Szeged és Debrecen mutatta a legnagyobb növekedést a vendégéjszakák számában.

A belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 0,3%-kal mérséklődött, a külföldivendég-éjszakáké 5,4%-kal nőtt.

2024. január–júliusban a belföldi vendégek által a turisztikai szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 1,9, a külföldieké 11%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit.

Júliusban a vendégek száma összességében 4,1, a vendégéjszakáké 2,0%-kal emelkedett a turisztikai szálláshelyeken.

A vendégéjszakák 62%-a a kereskedelmi szálláshelyekhez kötődött, ahol a forgalom 1,6%-kal meghaladta az előző évit.

A magán- és egyéb szálláshelyeken 2,7%-kal több vendégéjszakát regisztráltak, mint egy évvel korábban.

  • A belföldi vendégek száma 0,5, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 0,3%-kal alacsonyabb volt az előző év azonos havinál.
  • Az 1,3 millió belföldi vendég közel 3,9 millió vendégéjszakát töltött el a turisztikai szálláshelyeken, ezen belül a kereskedelmi szálláshelyeken 842 ezer vendéget és 2,3 millió vendégéjszakát regisztráltak.

Szeged történelmi belvárosa
  • A belföldivendég-éjszakák száma Szegeden és térségében nőtt a legnagyobb mértékben (11%-kal), illetve a Győr–Pannonhalma turisztikai térségben csökkent a leginkább (10%-kal) az előző év azonos időszakához képest. Budapesten 9,3%-kal több, a Balatonnál 0,4%-kal kevesebb volt a turisztikai szálláshelyeken eltöltött belföldivendég-éjszakák száma.
  • A külföldi vendégek száma 11, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 5,4%-kal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
  • A turisztikai szálláshelyekre érkezett 1,0 millió külföldi vendég 2,8 millió vendégéjszakát töltött el, közülük 703 ezer vendéget és 1,8 millió vendégéjszakát a kereskedelmi szálláshelyeken regisztráltak.
  • A külföldivendég-éjszakák száma a legerőteljesebben Debrecenben és térségében emelkedett (11%-kal), leginkább pedig a Budapest környéke turisztikai térségben esett vissza (15%-kal) az előző év azonos időszakához viszonyítva. Budapesten 8,6, a Balatonnál 6,3%-kal nőtt a turisztikai szálláshelyeken eltöltött külföldivendég-éjszakák száma.
  • Összesen 36 685 turisztikai szálláshely, ezen belül 2997 kereskedelmi, illetve 33 688 magán- és egyéb szálláshely fogadott vendégeket.
  • A kereskedelmi szálláshelyek közül 1011 szálloda és 1178 panzió volt nyitva július egy részében vagy egészében.

A külföldi vendégéjszakák számának növekedésében továbbra is a koronavírus-járvány utáni helyreállás látható - írja Molnár Dniel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője.

Földrészek szerinti bontást nézve júliusban ismét Ázsia emelendő ki, az innen érkező vendégek 9,4 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el Magyarországon, mint tavaly, de az észak-amerikai vendégek esetében is jelentős, 18,9 százalékos emelkedés történt, azonban onnan feleannyi vendég érkezett, mint Ázsiából. Az európai kontinensről érkezők vendégéjszakáinak száma ezzel szemben csak 4,2 százalékos bővülést mutatott.

Ezen belül is kiemelendő egyrészt Olaszország a maga 22,5 százalékos, illetve Spanyolország a 36,9 százalékos bővüléssel. A két ország esetében a rendkívül meleg és száraz mediterrán klíma elől való menekülés is szerepet játszhatott a nagymértékű bővülésben.

De megemlíthető még Franciaország is, az innen érkező vendégek 14,5 százalékkal töltöttek el több vendégéjszakát Magyarországon, mint tavaly, ebben az Olimpia is szerepet játszhatott, egyesek az országba érkező turisták elől nyaralásba menekülhettek.

A belföldi vendégéjszakák száma ezzel szemben 0,3 százalékos mérséklődést mutatott, de minimálisan csökkent a vendégek száma is, pedig az időjárás is kedvező volt az idei évben. A csökkenés mögött szintén a nemzetközi turizmus helyreállása húzódhat meg.

A reálbérek emelkedése nyomán javul a háztartások jövedelmi helyzete, így egyre többen utaznak ismét külföldre és választanak például tengerparti üdülést a hazai helyett. Összességében azt láthatjuk, hogy a magyarok egyre többet utaznak, bár a külföldi utazások részletes számait csak később közli a KSH, azonban az utazásaikon belül a külföldi desztinációk szerepe megnövekedett.  

Térség szerinti bontásban is a fenti folyamatok tükröződnek vissza. 7 turisztikai térségben emelkedett a tavalyi évhez képest a vendégéjszakák száma, legnagyobb mértékben, 8,7 százalékkal a külföldi turisták által elsősorban látogatott Budapesten.

5 turisztikai térségben ellenben visszaesést mutatnak a számok, leginkább a Pécs-Villány régióban, 7,2 százalékkal.  

A turizmus összességében kedvező képest fest, a külföldi vendégek visszatérése nyomán az ágazat még növekedni is tud, miközben az árak emelkedésének is köszönhetően a bevételeik is 10 százalék feletti ütemben - júliusban 12,3 százalékkal - nőnek. Ez a folyamat az év végéig is fennmaradhat, így nemcsak az idei nyári szezon, hanem az egész év is kiemelkedő lehet.

Makrogazdasági szempontból ugyanakkor a magyarok külföldi nyaralásainak megugrása kedvezőtlen jelenség, mivel így a családok jövedelmüket nem itthon, hanem külföldön költik el, ezáltal pedig a fogyasztás a korábban vártnál csak kisebb mértékben tudja támogatni a gazdasági növekedést - írja Molnár Dániel.