Jégszigetek közötti horgászás, bálnasteak, inuit kávézók: Útiajánló Grönlandra
UtazásAzoknak az egzotikumot kereső utazóknak, akik rászánják magukat egy grönlandi utazásra, mélyen a zsebükbe kell nyúlnia, mert Grönland minden tekintetben rendkívül drága, úgy a szállás, mint az étkezés és a repülőjegyek tekintetében.
Ha Grönland (Kalaallit Nunaat, azaz az „Emberek országa”) felé vesszük az utunkat, akkor mindenképpen érdemes még megérkezés előtt felidézni, hogy mit is olvastunk az ott őshonos pézsmatulkokról (Ovibos moschatus, Musk ox), hogy az első találkozásnál ne járjunk úgy, ahogyan én jártam, amikor Kangerlussuaq repülőtere közelében, „jártamban-keltemben” szembe találtam magam egy egész csordával.
Pézsmatulok
Arra határozottan emlékeztem, hogy valamit olvastam róluk, csak az nem jutott eszembe, hogy pontosan mit is.
Azt talán, hogy ezek barátságos, jámbor állatok, a látogatót közel engedik magukhoz, és hagyják magukat fényképezni, netán megsimogatni, vagy azt, inkább azt, hogy agresszív, veszélyesés lények, amelyeket semmiképpen nem tanácsos megközelíteni.
Miközben azon tűnődtem, hogy közelebb merészkedjek-e a csordához, eszembe jutott egy Chinchon-i (Spanyolország) bikaviadal, ahol a torreádor csak kis híján tudta elkerülni, hogy a mellette egyébként addig türelmesen álló bika egy hirtelen mozdulattal fel ne öklelje. Így aztán nem merészkedtem közelebb.
Óvatosságom, úgy tűnik indokolt volt, mert hazaérkezésem után olvastam, hogy egy több száz kilós pézsmatulok megölt egy alaszkai rendőrt, miközben a rendőrtiszt egy csapat pézsma tulkot akart elriasztani az otthona közelében lévő kutyamenhelytől.
Pézsmatulok jelenétére figyelmeztető tábla
A 2-400 kg. súlyt is elérő, kb. 20 évig élő pézsma tulkok egyébként Alaszkán és Grönlandon kívül Kanadában és Norvégiában is megtalálható, de a legnagyobb populációval (4.500 egyed), Grönland rendelkezik.
Az alapvetően növényevő pézsma tulok jellemzője ívelt szarva, hosszúszőrű bundája, mely a legnagyobb hidegek ellen is megvédi, hátán található púpja, zömök alkata és társas életmódja.
A csordákat általában egy idősebb tehén vezeti, míg a védelemről a kifejlett hímek gondoskodnak. Vadászatukat Grönlandon nem tiltják, sőt egy magyar iroda, meglehetősen borsos áron, célzott vadásztúrákat is szervez a Föld legnagyobb szigetére.
A levadászott állatok húsából kiváló steaket készítenek, melyeket például a Disko-öbölben található falucska, Ilulissat, „Inuit Café" nevű éttermében kóstolhatunk meg az Európában megszokottaknál jóval magasabb áron, - különösen, ha az ebédhez alkoholos italokat is fogyasztunk.
Úszó jégtáblák és jéghegyek a Disko-öböben Grönlandi zászló alatt hajózó motoros a Disko-öbölben
A 4.600 lakost számláló halászfalut (Grönland 3. legnépesebb települése) azonban nem csak a pézsma tulok steakért érdemes felkeresni, hanem sajátos, északi kikötői hangulatáért és piacáért is. A piacon bálnahúst is vásárolhatunk minden mennyiségben. Pontosabban fogalmazva a halon kívül szinte kizárólag csak bálnahúst árulnak.
Akit érdekel, megnézheti a falucska temetőjét is, ahol az inuit, azaz eszkimó nevek mellett számos dán név is feltűnik. Ennek oka, hogy a dán fennhatóság / közigazgatás miatt az összlakosságának 11 százaléka dán nemzetiségű, bár a dánok száma így is kevesebb, mint hat és félezer fő. (Grönland többségi nemzete inuit s ehhez a csoporthoz sorolják általában a dán-inuit keveredésből származó embereket is.
Grönland földrajzilag ugyan Észak-Amerikához tartozik, de a dán fennhatóság miatt politikailag Európához tartozónak tekinthetjük. 1973 és 1984 között része is volt az Európai Közösségnek, de egy 1982-es népszavazás után 1985. január 1-jén kilépett onnét.
Egy bátor horgász a Dosko-öbölben
A grönlandiak ennek ellenére továbbra is európai állampolgároknak minősülnek, azonban az európai választásokon nincs szavazati joguk.)
Ilulissat „városából” egyébként, jó idő esetén a Disko-öbölbe (Disko Bugt), jéghegyek közötti hajótúrákat szerveznek. Ahogyan azt túravezetőnk elmondta, ha az idő nem jó, erős a szél, vagy a tenger hullámzik, vagy a „jég nem megfelelő irányban mozog”,
az úszó jéghegyek között hajózni rendkívül veszélyes, mert a mozgó jég könnyen összeroppanthatja a hajót.Csoportunk közel 5 órás várakozás után tudott csak elindulni a túrára, mely során nálunk sokkal bátrabb hajósokkal is találkozott, akik kis lélekvesztőkön ülve próbálták ki horgászszerencséjüket.
Különleges formájú jéghegy a Disco öbölben
Azoknak az egzotikumot kereső utazóknak azonban, akik rászánják magukat egy grönlandi utazásra, mélyen a zsebükbe kell nyúlnia, mert Grönland minden tekintetben rendkívül drága, úgy a szállás, mint az étkezés és a repülőjegyek tekintetében.
Inuit kávézó
Grönlandot legkönnyebben Dánia felől, Koppenhágából, az Air Greenland (korábban: Grönlandsfly) légitársasággal lehet elérni, a nyugati parton fekvő Kangerlussuaq (Sondre Stromfjord, egykori amerikai légibázis) légikikötőn, vagy a fővároson Nuuk-on keresztül, de heti egy alkalommal az Islandair is szervez járatokat Keflavikból (Reykjavik) a keleti parton fekvő Kulusuk városkába.
Grönlandon belül szinte kizárólag repülővel lehet közlekedni, a kizárólagos jogosultságokkal rendelkező Air Greenland légitársasággal, a kizárólagosság miatt „horrorisztikus” áron. – Jó utat!
A Kangerlussuaq utazási ajánlója szerint az alábbi útvonalakon juthatunk el Grönlandra:
Nemzetközi járatok |
1) Koppenhága -> Kangerlussuaq (Air Greenland) |
Helyi járatok |
Helyi járatok: Ilulissat, Aasiaat, Sisimiut, Maniitsoq, Nuuk, és Narsarsuaq |
Hajóutak |
hajóutak Kangerlussuaqba |
Szárazöldi kirándulások |
A kalandra vágyóknak sítúrák Sisimiutból Kangerlussuaqba |
A fotók a szerző felvételei. Címlapkép: MTI