Virágba boruló arborétumok: szemet gyönyörködtető kirándulási úti célok

Utazás2022. ápr. 16.H. É.
A rovat támogatója:

A természet eszmélését, a színek pompáját, az illatok orgiáját talán sehol sem lehet olyan mélységben megélni, mint a számtalan növényfajt bemutató botanikus kertekben. Kevesen tudják, de Magyarország ezen a téren kivételesen szerencsés, hiszen 35 arborétummal büszkélkedhet. Ezek közül most elsősorban azokba invitáljuk az olvasókat, ahol elemi erővel élhetők meg a tavasz csodái.

Családdal, barátokkal, párban vagy akár egyedül is kihagyhatatlan élményt nyújtanak a botanikus kerti séták. Az arborétumokban nemcsak az a csodálatos, hogy gyakorlatilag az ország minden pontján megtalálható belőlük egy, de az is, hogy – talán a telet kivéve – minden évszakban más arcukat mutatják. A legcsodálatosabbak most azok a kertek, ahol a zöldbe boruló, virágzó fák mellett sokféle tavaszi virág is nyílik.  

A Budai Arborétumban még és már nyílnak a nárciszok, a jácintok, a tulipánok a keleti bazsarózsa, és virágba borultak a cseresznyefák, amelyek ilyenkor a legszebbek. De érdemes kilátogatni ide a júdásfa miatt is: ez a lombfakadás előtt nyíló, pillangós jellegű virágaival csodálatos látványt nyújtó fa sötétrózsaszín-lilásrózsaszín virágokat bont, amelyek a sötét ágrendszerrel pompás kontrasztot alkotnak.

A júdásfa egyébként onnan kapta a nevét, hogy a legenda szerint Júdás erre a fára akasztotta fel magát. Az akkor még fehér virágú fa éppen teljes virágdíszében pompázott, s az árulás miatti szégyenében elpirult.

Áprilisban virágba borul az erdő a Jeli Varázskertben, a Vasi-Hegyhát lankái között megbújó közel 100 hektáros növénygyűjtemény már tavasz közepén látványos sétát ígér. Az alátelepített erdeifenyvesben az Áprilisi sétányt kell csak követni, hogy a közel 50 éves, főleg ilyenkor pompázó cserjefélékkel beültetett ösvényre leljen a látogató.

A kertben 67 magnólia- vagy liliomfa faj díszlik sárga, fehér, rózsaszín, vörös, sőt feketés árnyalatokban is. A magnóliák „lábánál” a kert 150 fajtából álló nárciszgyűjteményének 15 000 példánya fokozza az élményt.

A kert alapítója, gróf Ambrózy-Migazzi István 150 évvel ezelőtti születésének állít emléket a virágszőnyeg 2019 óta. Nem messze korai virágzású, azeleának is nevezett rhododendronok tündökölnek rózsaszín, piros és sárga színben. Virágzik a japán babérhanga is, fürtvirágzatban nyíló fehér virágai a hajtások végén nyílnak, harang alakúak, csüngenek, kellemes, gyöngyvirágra emlékeztető, édes illatúak.

Szombathelyen, a Kámoni Arborétumban tavasztól őszig számtalan féle virágzó fa és cserje gyönyörködtet: több száz féle magnólia, több ezer rhododendron mellett fantasztikus bazsarózsa- és hortenzia-gyűjteménnyel, díszgyümölcsfákkal, virágos somokkal várja a kert a nagyérdeműt. 

Az ország egyik legismertebb botanikus kertje, a Vácrátóti Arborétum hazánk leggazdagabb tudományos élőnövény gyűjteménye. A 27 hektáros kert hatalmas területén 13 ezer fajta növény él, a sziklakertben most virágzik a kökörcsin, amely a legszebb tavaszi virágok közé tartozik. 

De most van a nárcisz szezonja is, ebből a virágból több mint harmincféle van itt, amelyek közül tízet egy, a jegypénztárban kérhető sétalapon is bemutatnak. Virít a tavaszi kankalin is, a mennyország kulcsának nevezett mézsárga virágú gyönyörűség talán az egyik legismertebb tavaszi vadvirág.

Április 24-25-én és május 8-án pedig vezetett sétát tartanak a tulipánmániásoknak, amelyen nem csak azt lehet majd megtudni, honnan származnak, vagy, hogy miért ették meg a hollandok a vagyonokat érő tulipánhagymákat, de a művészetben betöltött szerepükről is hallhatnak az érdeklődők. Na, meg persze azt is megtudják, hogyan kell ültetni, és hová nem valók ezek a közönségkedvenc virágok.

Boglárka-, keltike-, ibolya mezők mindenütt – így köszönti a tavaszt és a látogatókat a Tata melletti Agostyáni Arborétum. A Vérteserdő Zrt.-hez tartozó kert a Gerecse egyik páratlan szépségű völgyében a Bocsájtó-völgyben található, és húsvétkor külön programmal, kincskeresésre várja a kicsiket.

Nem maradhat ki a tavaszköszöntő kertek közül a Zirci Ciszterci Arborétum, amely az apátság műemléki környezetében angolkert stílusban létesült. Minden évszakban gyönyörű, de ilyenkor a halastó partján telepített dísznövények, évelőágyások üde látványa és a Cuha-patak csobogása együttesen valódi felüdülést nyújt.