Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Az év második fele hozhat fordulatot a vállalkozói hiteleknél

Vállalkozás2025. ápr. 2.Növekedés.hu
A rovat támogatója:

Visszafogott bővülést hozott 2024 a kkv-hiteleknél, az állomány növekedése éppen két százalék alatt maradt.1 A CIB Bank ugyanakkor a kihívásokkal teli környezetben is a piaci átlag felett teljesített, és abban bízik, hogy 2025 második fele már élénkülést hozhat a hitelpiaci keresletben. A növekedéshez hozzájárulhat a Demján Sándor Program, ezen belül az egyes Széchenyi Kártya hitelkonstrukcióknál végrehajtott kamatcsökkentés és az EXIM Bank refinanszírozási programjai.

Több bizonytalansági tényezővel is számolni kell 2025-ben a kis- és középvállalkozói hitelpiacon, érezhető élénkülésre csak az év második felére látszik esély – vélik a CIB Bank KKV üzletágának szakértői:

Az idei év kapcsán mind a forintárfolyam, mind a beruházási aktivitás körül láthatók bizonytalanságok, hiszen ezeket a most meglehetősen turbulens nemzetközi események is érdemben befolyásolhatják. Az viszont már most tisztán látszik, hogy a forint alapkamat csökkenési üteme nagyságrendekkel lelassul az eddigiekhez képest, és nem az a kérdés, hogy hány százalékot, hanem hány bázispontot csökken

– emelte ki Győr Tamás, a CIB Bank KKV üzletágigazgatója. A CIB várakozása szerint a legkonzervatívabb forgatókönyvek – tette hozzá – maximum 25 bázispontot tartalmaznak, de akár nullát, míg a legoptimistábbak szerint – bizonyos, nagyon kedvező folyamatok esetén – akár 75 bázisponttal, 5,75 százalékra is csökkenhet az alapkamat.

A bizalom erősödése is kell a beruházások fellendüléséhez

Az üzletágigazgató szerint ugyanakkor nem is elsősorban a piaci hitelkamatok alakulása a kritikus tényező a beruházások idei alakulását tekintve, hanem az általános üzleti bizalom. Ebből a szempontból pedig egyelőre kevésbé látszik a biztos fordulópont, bár akadnak biztató jelek, mint a már jóvá is hagyott német költségvetési lazítás vagy az orosz-ukrán béketárgylások reménye. Az Egyesült Államok által lebegtetett védővámok kérdése, a hullámzó hazai infláció, az elektromos autók iránti ingadozó kereslet, egy választások előtti, nem strukturális kiadásokat tartalmazó költségvetési kiáramlás – ami a forint árfolyamára gyakorolhat nyomást – viszont növelheti a bizonytalanságot, mutatott rá Győr Tamás.

A szakértő szerint az állam által a beruházásokért a Demján Sándor Program keretében indított aktivitások sikerességéről még korai véleményt formálni, a benne szereplő elemek mindenképp szükségesek az invesztíciós trend megfordításához. A kkv-hitelezés szempontjából viszont mindenképp kedvező lehet, hogy évi 3 százalékra csökkentek az ügyfeleket terhelő kamatok a Széchenyi Kártya Program beruházási célú konstrukcióinál.

Mindezek eredőjeként bízunk abban, hogy az év második felére erősödik majd a hitelfelvételi kedv a vállalkozások körében: ezzel együtt 2025 egészében nem számítunk a kkv-k hitelállományának dinamikus növekedésére

– emelte ki Győr Tamás. 

Átlag felett teljesített a CIB Bank KKV üzletága

Tavaly 3 százalékkal nőtt a CIB Bank kkv-hitelállománya, ami felülmúlta a 2 százalék alatti piaci átlagot.1 Ezen belül a legdinamikusabb növekedést a faktorált számlák állománya mutatta, 34 százalékkal lőtt ki, míg a lízingállomány se veszített sokat a korábbi évek dinamikájából 15 százalékos növekedéssel. A rövid lejáratú hitelek portfóliója is 25 százalékkal gyarapodott, ám a középlejáratú hiteleké 10 százalékkal csökkent 2024-ben.

Ez utóbbi a beruházások elmúlt években tapasztalható visszaesésével magyarázható, amit a piaci – és bankközi – kamatok meredek csökkenése sem tudott megfordítani. 

A pénzintézet által elért eredmények különösen figyelemre méltók annak tükrében, hogy a Magyar Nemzeti Bank friss adatai szerint2 a múlt év nem volt zökkenőmentes a kkv-hitelezés szempontjából.A jegybank statisztikái szerint december végén valamivel 7250 milliárd forint felett járt a teljes kkv-hitelállomány, ami mindössze 175 milliárd forinttal haladta meg az egy évvel korábbit. Az új folyósítások összege pedig, ha minimálisan is, de csökkent 2023-hoz képest. A kkv-hitelállomány legnagyobb szeletét változatlanul a középvállalkozások adják: az állomány alapján mért részesedésük 38 százalékra nőtt a 2023 végi 35,3 százalékról. 

Győr Tamás elmondta: a CIB Bank KKV üzletága az elmúlt években sikeresen növelte piaci súlyát a KKV-k hitelezésében, a részesedése 4,8-ról 6,5 százalékra emelkedett.

Bárhogy is alakul a működési környezet, a CIB Bank továbbra is növelni kívánja piaci részesedését a kkv-k hitelezésében” – tette hozzá. A pénzintézet továbbra is kiemelt figyelmet fordít az egymilliárd forint feletti árbevételű cégekre, és erősíteni kívánja pozícióit ezen a piacon is. „Tavaly ezen cégek közül minden tizedik a CIB-nél nyitotta meg számláját”

– emelte ki.

A CIB Bank sikerei – hangsúlyozta az üzletágigazgató – jelentős részben a stabilitásnak, a kollégák lojalitásának köszönhetők: a fluktuációs arány két százalék környékén alakult az üzletágban, ami a legkedvezőbb érték a hét nagybank között.

Változatlanul hiszünk a személyes kapcsolat, az egyedi igényekre, helyzetekre választ adó megoldások erejében, és tovább haladunk a szerethető bankolás filozófiájának minél szélesebb körű megvalósításával

– hangsúlyozta Győr Tamás.