Válságból növekedés – így lehet előnyt kovácsolni a bizonytalan időkben
VállalkozásA globális gazdaság egyre komplexebb kihívásokkal néz szembe, de ezek új lehetőségeket is kínálnak azok számára, akik képesek alkalmazkodni és cselekedni. Hogyan építhetnek a magyar vállalkozók versenyelőnyt a nemzetközi piacokon? Miként segíthet a networking a gazdasági kihívások leküzdésében? Interjúnk Avidor Andrással, a BNI globális vezérigazgatói tanácsadó testületének vezetőjével.
Mik a világgazdaság legfőbb kihívásai jelenleg, és milyen lehetőségeket lát a globális gazdasági környezetben?
A világgazdaság egyszerre próbál globálisan cselekedni - hisz a világ egyik végéről viszik a másikra az energiát, majd szerelik össze a terméket, majd az ügyfél kapcsolattartást .... épp oda ahol olcsóbb, hatékonyabb, miközben meg a politikusok egyre jobban a nemzetállamok dicsőségét, különbözőségét erősítik, ezzel hatalmat, befolyást nyerve.
A kettő nehezen megy kéz a kézben, így ez háborúkat hoz - rejtetteket, nyíltakat, miközben a háttérben próbálják fenntartani a gazdasági célokat is, így például több oroszt gázt vesznek Európában, csak egy 3. országon keresztül...
Mi ebben a lehetőség? Egy vállalkozó számára a változás a táptalaja a növekedésnek - így végtelen lehetőség nyílik - eddig azt hittük, hogy csak Kínában épül bármi, és Európa csak fogyasztó lesz, most meg hirtelen itt a lehetőség átvenni a "gyártó" szerepet tőlük.
Korábban minden IT support átkerült Indiába, aztán most rájöttek, hogy ez mégsem a legjobb, ha minőség is kellene, így hirtelen magyar cégek veszik ezeket át... "Helyezkedni kell, helyezkedni..." azaz észre kell venni és bátran át kell venni a kiesők helyét.
Lát-e pozitív irányú változásokat a globális gazdaságban az elmúlt időszakban?
Csak azt látok. Ha esik, esernyőt gyártunk és árulunk, ha süt akkor, napernyőnek hívjuk és adunk mellé napkrémet. A háborúk pörgetik a gazdaságot
- hisz gyártani kell, a béke pörgeti a gazdaságot, hisz újjá kell építeni, amit a háborúban leromboltak. Ha Kína nem tud direktben az USA-ba exportálni, akkor innen fog.
Tényleg nehéz lenne egy dolgot kiemelni - de amit mondtam: a változásban rejlik a lehetőség és minél nagyobb a változás mértéke, annál nagyobb a lehetőség. Így az alkalmazkodási képesség adja meg, ki mit hoz ki belőle. És mi az alkalmazkodás: tanulási és implementációs képesség, csapatmunka és tőkebevonási képesség megfűszerezve egy adag kitartással.
Milyen szerepet játszhatnak a magyar vállalkozók a nemzetközi piacon, és hogyan segíthet ebben a networking?
A magyar kkv-nak most van az évtized lehetősége belépni a Trump elnök miatt megszűnőben lévő USA-kínai kapcsolatok közé - hisz minden ugyanúgy fog tovább menni - a gyártás nagy része az olcsó területeken marad (Távol-Kelet, Mexikó) csak hivatalosan másokon keresztül fog az USA-ba jutni. Ami meg tényleg megszűnik, ott megoldást kínálni.
Ez főleg az IT-ben igaz, mert valódi gyártói kapacitással, ami az USÁban méretnek számít nagyon kevés, talán 10nél is kevesebb magyar alapítású cég van. ezen lehetőségek megtalálásához, és bemutatkozáshoz pedig elengedhetetlen a nemzetközi networking ami lokálisan kezdődik egy BNI közösségben és innen viszi el a vezetőt az áhítatott kapcsolathoz. ma már, komoly személy ajánlás nélkül kb. esélytelen komoly tárgyalásokat elérni.
Várhatóan milyen hatással lesz az orosz-ukrán háború befejezése a globális és a magyar gazdaságra?
Globálisan - Európának jó lenne, ha Trump elnök nem tenne meg mindent, hogy gyengén tartsa a német gazdaságot, azaz ahol lehet blokkolni fogja így vagy úgy az orosz energia áramlását. Ha nem sikerülne ez neki, akkor a német gazdaság felpörögne, ami nekünk szuper lenne, de egész Európának. Trumpot ismerve, olyan ajánlatot tesz majd Putyinnak gazdaságilag, ami Oroszországnak jó, Németországnak rossz. A magyar gazdaságra csak Németország kapcsán lesz hatása így vagy úgy.
Milyen tanácsot adna a vállalkozóknak a devizaárfolyamok miatti bizonytalanság kezelésére?
Akinek nagy a kitettsége, annak kötelező előre terveznie, vásárolnia - azaz ennek szakértőjével dolgozni. Akinek nincs ilyen kitettsége - kezdjen exportálni, hogy legyen bevétele - minél korábban annál jobb.
Akinek se kitettsége, se exportálni nem szeretne és eddig nem tárazott be euróval, annak már mindegy, mert a jelenleg 405-420-as árfolyam szerint nem fog változni sokáig, talán javulni fog, de nem sokkal. Összességében nincs annál jobb, mint amikor exportálunk és erős devizában van stabil bevételünk.
Hogyan támogatja a BNI a magyar vállalkozásokat ebben a gazdasági környezetben?/ Milyen eredményeket ért el a BNI Magyarország az elmúlt években, és milyen jövőbeli tervei vannak? Van-e olyan nemzetközi tapasztalat, amelyet Magyarországon is sikerrel lehetne alkalmazni a vállalkozások fejlesztésében?
A BNI-ban mindig süt a nap - 16 éve, három nagy gazdasági válságon át (2008, covid, 2023 hiperinfláció), minden BNI tag stabilan tudott növekedni. Ez köszönhető a rendszeres szisztematikus üzletorientált rendszerünknek.
Sőt az egy főre jutó, a BNI-ban keletkezett üzleti ajánlások száma tagonként is emelkedett minden évben és azok értéke is. 2024-ben 46 ezer létrejött ajánlásról és 55 milliárd többlet árbevételről számoltak be tagjaink. De ez igaz nemzetközileg a BNI negyvenéves múltjára is. Egy érdekes adat - a BNI tagjai világszerte tavaly a magyar GDP 14 százalékáról számoltak be, mint itt szerzett többlet bevétel - ez 10 ezer milliárd forintnak felel meg.
Milyen terveik vannak?
Megváltoztatni, ahogy Magyarország üzletel - együttműködőbbé, eredményesebbé, etikusabbá tenni azt, a networking segítségével, az „Aki ad, az nyer!” filozófiára építve. Hogyan? Életre szóló üzleti sikerközösségek hálózatát építjük és fejlesztjük itthon.
Ez azt jelenti, hogy ma már a kezdő vállalkozóktól (BNI START) egészen addig, hogy valaki már a családi vagyon megőrzésén dolgozik (Heritage) mindenre van közösségünk, megoldásunk és ezt szeretnénk tovább szőni, hogy a mostani évi 2300 rendezvényünkön résztvevők száma és tagjaink száma elérje az összvállalkozók 20 százalékát!
A tapasztalat amit itthon is kell hasznosítani, az az, hogy merni kell! És ha már merünk, akkor ez együtt, összefogva! Mert Együtt. Jobban. Növekszünk!
Milyen tanácsot adna azoknak a vállalkozóknak, akik most tervezik elindítani első üzletüket ebben a bizonytalan gazdasági helyzetben?
Csatlakozzon a BNI Start-ba - lesz üzlete, kap tudást, ügyviteli rendszert és sok mást, ami a sikerhez kell. A kezdők 33 százaléka megbukik az első 3 évben, és 96 százalékuk soha nem éri el a kisvállalkozói szintet, azaz a 10 fős alkalmazotti létszámot. Mi azt vállaltuk, hogy aki velünk jön a BNI Startban, 75 százalékuk kisvállalkozó lesz 5 éven belül. Ezzel az ország gazdaságát is megváltoztatjuk. Mi nem álmodozunk, hanem megvalósítunk.