Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A megelőzés ára: zárt telepek, fertőtlenített kamionok, milliárdos veszteségek a tejágazatban 

Agrárium2025. ápr. 12.Kovács Dániel

Nagy István fontos bejelentést tett: elmondta, hogy sikerült megállítani a ragadós száj- és körömfájás terjedését, Magyarországon nincs újabb megbetegedés, de a tejtermelők és feldolgozók továbbra is szigorú protokollokkal védekeznek. Szommer Gábor, a Fino-Food Kft. értékesítési és beszerzési igazgatója szerint a helyzet biztató, de még korai lenne megkönnyebbülni. A járványügyi korlátozások miatt több ország megtiltotta a tejtermékek behozatalát, a kiesés már most ágazati szintű krízist okoz.

A legfrissebb hírek azt sugallják, hogy a járványhelyzet tekintetében jó irányba haladunk, nincs újabb kitörés. Önök hogy látják, van már okunk reménykedni?

 A reményre mindig van ok és mi is optimisták vagyunk, de most inkább még félünk, minthogy később megijedjünk. Ennek megfelelően cselekszünk nap, mint nap és a hatóságok iránymutatásainak megfelelően igyekszünk maximálisan az elvárt járványügyi intézkedéseket teljesíteni, sőt több területen túl is teljesíteni azokat a beszállítói Fino partnerek kockázatának csökkentése érdekében.

Azt azért ne feledjük el semmiképp, hogy elhamarkodott lenne most előre inni a medve bőrére, hiszen például a fertőzött, lehullott szaruképleteken akár hosszú hónapokon keresztül életképes maradhat a vírus. Az utolsó járványügyi kitörés azonosítása pedig alig több mint egy hete történt csak meg.

Mit látnak a beszállítóiknál, jelenleg mekkora a baj?

Természetesen mindenki felelősen, felkészülten cselekszik és így önmaguk is hozzájárulnak a járvány további kitöréseinek kockázatcsökkentéséhez. A mi nyerstej beszállítói körzetünk nem érintett a fertőzéssel, bízunk benne, hogy ez így is marad.

A vírus okozta export kiviteli korlátozások azonban minden feldolgozóra jelentős hatással lesznek. Ennek közvetett hatásai a termelőinkre ma még nem prognosztizálhatók pontosan, hiszen napról napra szigorodnak a kiviteli korlátozások. A vírus okozta kár már ágazati szinten is milliárdos nagyságrendű a nem közvetlenül érintett szereplők esetében is, ami biztos, hogy a következő két hónapban tovább fog emelkedni.

Az elsődleges károkat most általánosságban a feldolgozók szenvedik el bizonyos export célországok tejtermék beszállítási korlátozása miatt. Egy kamion sajtunkat például a határról fordították vissza a járvány első magyarországi kitörésekor. Ez az export korlátozás azóta sem változott, sőt további országokkal bővült. 

Rengeteg szarvasmarhát kellett a vírus miatt levágni. Számíthatunk emiatt tejhiányra a közeljövőben?

Tejhiány egészen biztosan nem lesz, hiszen Magyarország az EU tejtermelésének alig több mint 1 százalékát adja. Egy ilyen nyitott piacon könnyen belátható, hogy az eddig kiesett mennyiség elenyésző ellátásbiztonsági szempontból.

Az Európai Unióban jelentősek a tartalékok, hiszen a világgazdaság egyik legnagyobb tejtermék exportőre is egyben, de egyelőre belföldi forrás is kellő mennyiségben áll rendelkezésre. Ha nem fokozódik jelentős mértékben a járvány, akkor a kiesett hiány a belső forrásokból is pótolható lesz.

Az Önök cége nem csak termel, tenyészt is szarvasmarhát. Milyen módszerekkel küzdenek a fertőzés ellen?

Jelentősen megnövelt fertőtlenítési protokoll bevezetésével, teljes telepi zártság biztosításával védekezik minden beszállítói farmunk, azaz a külső látogatók teljes tiltásával. A telepek területére csak a saját dolgozók léphetnek be a megnövelt fertőtlenítési protokoll betartásával.

A telepre beérkező kamionok teljes körű fertőtlenítésen esnek át és a telepre bejuttatott anyagok külső fertőtlenítése is megtörténik. A gépjármű beléptetési protokoll kiterjed nemcsak a gépjármű, hanem a személyi fertőtlenítésre vonatkozóan is.

Még a karbantartási műveletek is csak a telepeken kívül végezhetők el.