Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Megszüntetné a körbetartozást az Agrárminisztérium: bírság jön, ha nem fizetik ki időben a gazdákat

Agrárium2024. dec. 7.MTI

Január 1-jétől a felvásárlóknak 30 napon belül ki kell fizetniük a termelőket. A 30 napos fizetési határidő a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek ellenértékének kifizetésére már 2012 óta hatályos előírás, azonban - a termelők védelme érdekében - ennek megszegése jövő év elejétől már közigazgatási bírsággal is jár - közölte az Agrárminisztérium (AM).

A közlemény szerint késedelmes fizetés esetén a termelők eddig csak a bírósághoz fordulhattak - de 2025. január 1-jétől a Nébih (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) közvetlenül is büntetheti a késedelmes fizetőt.

A bírság mértéke a határidőre meg nem fizetett ellenérték 10 százaléka, de legalább 1 millió forint, ha a vevő - legyen az felvásárló, feldolgozó vagy forgalmazó - túllépi a törvényben foglalt 30 napos fizetési határidőt.

A vevő az áru átvételétől számított 30 napon belül kell, hogy kifizesse a termék árát a termelő részére, azonban ennek előfeltétele, hogy a termelő az áru átadását követő 15 napon belül átadja a helyesen kiállított számlát a vevő részére.

Amennyiben a termelő 15 napon túl adja át a számlát, úgy a vevőnek a helyesen kiállított számla beérkezésétől számított 15 napja van a kifizetésre - írták.

Fennmarad az a korábbi szabály is, hogy a határidőn túli kifizetések esetében késedelmi kamatot is fizetni kell

- tájékoztattak.

Azokban a szerződésekben, amelyekben folyamatos szállításról állapodnak meg a felek, a fizetési határidő szintén a tárgyhavi teljesítést követő 30. nap, azonban azzal a további feltétellel, hogy a vevő a teljesítési hónapot követő ötödik napig a legalább a tárgyhavi teljesítés értékének 30 százalékát megfizeti a termelőnek - áll a közleményben.

Az Agrárminisztérium ezzel a kisgazdaságok és a termelők piaci pozíciójának erősítéséhez járul hozzá, hiszen azok így kevésbé lesznek kiszolgáltatott helyzetben a felvásárlókkal szemben.A termelővédelmi törvénycsomagnak köszönhetően ugyanis gyorsabban juthatnak majd árujuk ellenértékéhez a gazdálkodók az eddigiekhez képest - közölték.