Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Mi a közös Kleopátrában, Mata Hariban és Angelina Jolie-ban? Egy új hazai tárlaton kiderül!  

Befektetés2024. szept. 28.Szabó Anna

Híres és hírhedt nők, történelmi személyiségek, sportolók, színésznők, tudósok, politikusok és kémnők állnak a Micsoda Nők című kiállítás fókuszában. Mindannyiuk arcképét postai bélyegen örökítették meg, s most ezeket egy csokorba gyűjtve a Budapest belvárosában található Bélyegmúzeumban tekinthetjük meg.

Maga a bélyeggyűjtés alapvetően a férfiak által kedvelt kikapcsolódás, mégis a világ egyik első bélyege, mely egyúttal a legelterjedtebb volt a földön, Viktória brit királynőt ábrázolta – fejtette ki a tárlat megnyitóján Szabó Jenő, a Bélyegmúzeum igazgatója.

S valóban: az 1840-ben kiadott, a királynői portrét ábrázoló egypennys bélyegek forradalmasították a postai szolgáltatást először Nagy-Britanniában, majd később az egész világon.

A kiállítás egészen Kleopátráig nyúl vissza a történelemben, és – témánként rendezve - bemutatja azokat a bélyegeket, melyeken ismert női alakok szerepelnek.

A tudományban és a művészetben kiemelkedő teljesítményt nyújtó nők bélyegen szereplő portréi mellett találkozhatunk diktátornőkkel is, hiszen például Nicolae Ceausescu rettegett feleségéről, Elenáról is készült hivatalos bélyeg, mellyel leveleket postáztak Romániában.Kémnőket is megörökítettek bélyegek, így például borítékon láthatjuk Mata Hari vagy Khan hercegnő fotóit.

A kiállítást bejárva felfedezhetjük, mely hazai és nemzetközi filmcsillagokat örökítettek meg bélyegeken, kevesen tudják például, hogy Angelina Jolieról is készült postai bélyeg.

A női sportolók közül többek között Keleti Ágnes, Egerszegi Krisztina, Gyarmati Andrea és Tordasi Ildikó portréját is megnézhetjük bélyegeken.

Külön érdekesség a női feltalálókról összeállított rész.A tűzoltók csimájától kezdve a rendőrök golyóálló mellényén keresztül az űrrepülőgép alkatrészekig használt kevlár (Stephanie Kwolek 1923-2014), és az autóablaktörlő - csak néhány olyan tárgy, amelyeket ma ismerünk és használunk, azt azonban kevesen tudjuk, hogy ezeket női felhasználóknak köszönhetjük.

Számos olyan tárgy feltalálása fűződik nők nevéhez, ami könnyebbé teszi a mundennapokat, életet is menthetnek. Közülük több feltaláló és találmánya méltán került bélyegre, de a filatélia világának itt még van mit pótolnia.

Melitta Bentz (1873-1950) német vállalkozó könnyítette meg a kávéfőzést: egy itatóspapírt szöggel átlyuggatott és egy sárgaréz edénybe helyezett bele, találmányáért szabadalmat kapott, majd vállalkozást indított szűrőinek gyártására.

Mary Anderson (1866-1953) ötletéből készült el az első hatékonyan működő ablaktörlő. Találmányát 1903-ban szabadalmaztatta, de sokáig egyetlen autógyártó sem érdeklődött utána. Csak miután 1922-ben lejárt a szabadalmi oltalom a Cadillac gyár szerelte be járműveibe állandó tartozékként. Így a vállalkozó egy centet sem keresett az újításával.

A női portrék gyűjteménye nem más, mint egy történelmi kaland, mely során évszázadokra tekinthetünk vissza a bélyegek izgalmas világán keresztül.