Összefognak a régiós tőzsdék és az EBRD a tőkepiacok fejlesztése érdekében
BefektetésEgyetértési megállapodást írt alá Pozsonyban hét közép-európai értéktőzsde, köztük a Budapesti Értéktőzsde (BÉT), valamint az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD). Az együttműködés célja a régiós tőkepiacok közös fejlesztése.
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT), a Pozsonyi Értéktőzsde (BSSE), a Bukaresti Értéktőzsde (BVB), a Bolgár Értéktőzsde (BSE), a Ljubljanai Értéktőzsde (LJSE), a Varsói Értéktőzsde (WSE) és a Zágrábi Értéktőzsde (ZSE) képviselői, valamint az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank egyetértési megállapodást írtak alá, amely a közép-európai tőkepiacok összehangolt fejlesztését, együttműködésük elmélyítését, valamint az erőforrások közös kihasználását tűzte ki célul.
A megállapodás főbb területei közé tartozik
- az elsődleges piacok bővítése,
- a hosszú távú lakossági megtakarításokat támogató intézményi keret fejlesztése,
- a lakossági befektetők részvételének ösztönzése,
- az új technológiák támogatása,
- a régiós tőkepiaci infrastruktúra hatékonyságának növelése, valamint
- a bevált gyakorlatok megosztása.
A jól működő tőkepiacok a gazdaság és különösen a kis- és középvállalkozások fejlődésének alapját képezik. Ezek a piacok létfontosságú finanszírozási forrást biztosítanak a gyorsan növekvő és innovatív vállalatok számára, és lehetőséget adnak a lakosságnak, hogy részesedjenek a gazdasági sikerből.
A közép-európai tőzsdék kulcsszerepet játszanak a helyi tőkepiaci ökoszisztéma kialakításában és fejlesztésében. A Budapesti Értéktőzsde kiemelt célja, hogy aktívan részt vegyen ennek előmozdításában és a gazdasági növekedést támogató kezdeményezések megvalósításában, amelyek hozzájárulnak a régió hosszú távú versenyképességéhez és fenntartható fejlődéséhez.
– mondta Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója.
A megállapodás aláírói szerint a régiós együttműködés hatékony megoldást kínál a közös kihívások kezelésére, mivel lehetővé teszi az erőforrások hatékonyabb felhasználását, valamint ösztönzi a régiós tőkepiacok integrációját a határon átnyúló üzleti folyamatok révén.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank elkötelezett a régiós tőkepiacok fejlesztése és a helyi ökoszisztémák támogatása iránt.