Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Felbolygathatja a Közel-Keletet Trump visszatérése

Globál2024. nov. 18.Tárik Meszár
A rovat támogatója:

Donald Trump visszatérése jelentős változást hozhat a Közel-Kelet politikai és biztonsági helyzetére nézve, különösen Izrael támogatása, Irán visszaszorítása és a régió átalakítására irányuló törekvései révén.

Trump visszatérése többek között

komoly következményekkel járhat a palesztin kérdés tekintetében is.

Várhatóan tovább fogja bátorítani az izraeli telepespolitikát és a palesztin területek annektálását.

Ezzel párhuzamosan a palesztinoknak ajánlott gazdasági ösztönzők nem fogják kompenzálni alapvető emberi jogaik korlátozását. Mindez tovább növelheti a palesztin ellenállást és erőszakot szíthat a térségben.

Nagy változásokra kerülhet sor Iránnal kapcsolatban

Irán kapcsán kijelenthető, hogy a frissen megválasztott amerikai elnök attitűdje jelentősen különbözhet a Biden-adminisztráció által képviselt status quo-tól. Trump már korábban is szankciók és politikai nyomásgyakorlás révén próbálta elszigetelni Iránt.

A második ciklusa nem csupán a perzsa országgal szembeni szankciókat fokozhatja, hanem

akár katonai lépéseket is hozhat, különösen, ha Teherán tovább növeli befolyását a régióban.

Emellett jó esély van arra, hogy a Trump-féle Irán-politika az Iszlám Köztársasággal együtt annak szövetségeseit – például a jemeni húszikat, a libanoni Hezbollahot, vagy éppen az iraki iszlám ellenállást – is megcélozza.

Mindezek miatt nem szabad arról megfeledkezni, hogy az Irán elleni agresszív fellépés akár regionális háborút is kiválthat, miközben a nagyhatalmi befolyásért folyó verseny Kína és Oroszország részéről tovább növekedhet.

Trump politikája tehát ugyanúgy magában hordozza a stabilizáció lehetőségét, mint a destabilizáció veszélyét.

Szaúd-Arábiának kulcsszerepe lehet

A Trump-adminisztráció korábban különösen kedvező viszonyt ápolt olyan Öböl-menti országokkal, mint Szaúd-Arábia vagy az Egyesült Arab Emírségek.

Ezek az államok nagy valószínűséggel Trump politikáját preferálják, mivel az stabilitást és szövetségesi támogatást ígér anélkül, hogy belpolitikai reformokat erőltetne rájuk.

Trump potens vezetőként való visszatérése erősíthetné az Egyesült Államok befolyását a régióban, amit a Biden-adminisztráció alatt a passzivitás és a globális fókuszváltás némileg csökkentett. 

A közeljövőben az Egyesült Államok Közel-Kelet-politikájában kiemelt szerepet kaphat Izrael további integrálása a régióba. Trump első ciklusában elindított politikája, mint például az Egyesült Államok nagykövetségének Jeruzsálembe történő áthelyezése és az Ábrahám-egyezmények elindítása, valószínűleg folytatódik, vagy akár intenzívebbé is válik. Az amerikai elnök azon törekvése, hogy Szaúd-Arábiát bevonja az Izraellel való normalizációs folyamatba, a második ciklusának egyik legfontosabb célja lesz.

Az első Trump-adminisztráció idején elkezdett Ábrahám-egyezmények alapvetően megváltoztatták Izrael és egyes arab államok kapcsolatát. Az újraválasztott amerikai elnök várhatóan folytatni fogja azt, amit egykoron elkezdett, így

akár újabb arab országokat vonhat be az Izraellel való diplomáciai kapcsolatokba, tovább erősítve a zsidó állam regionális helyzetét és csökkentve Irán befolyását.

Trump talán hatékonyabban tudja majd újraépíteni az Egyesült Államok presztízsét a Közel-Keleten. Biden passzív hozzáállása miatt az USA befolyása csökkent a régióban, míg Kína és Oroszország megerősödtek.

Az új elnök aktívabb, konfliktusvállalóbb megközelítése visszaállíthatja Amerika dominanciáját, bár ez újabb instabilitást idézhet elő.

A szerző a Migrációkutató Intézet vezető kutatója.