Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Netrisk: 38 ezer forint volt az átlagdíj a lakásbiztosítási kampányban

Biztosítás2025. ápr. 4.Növekedés.hu
A rovat támogatója:

Körülbelül egymillió lakásra kötöttek új biztosítást a tavalyi és az idei lakásbiztosítási kampányban a Netrisk becslése szerint, ami a lakásbiztosítással rendelkező ingatlanok nagyjából harmada.

Ez az eredmény a tavalyi és a mostani lakásbiztosítási kampány sikerére utal, egyúttal jelzi, hogy a jövőre nézve van még feladat. A Netrisk saját adataiból kiderül, hogy közel 200 éves lakóingatlanra is kötöttek most biztosítást. Továbbá volt egészen pici és óriási nagy lakás is, ami új biztosítást kapott. A különbségek persze a díjakban is láthatóvá váltak.

Véget ért az idei lakásbiztosítási kampány, amely sorban a második volt, első alkalommal ugyanis tavaly került rá sor. A Netrisk becslései szerint a két kampányban összesen 1 millió lakóingatlan „kapott” új lakásbiztosítást, vagyis a lakásbiztosítással rendelkező lakások közel harmada.

Sokan még hiányoznak

Sokaknak van lakásbiztosítása, azonban az is látszik, hogy nem szeretnek a lakásbiztosításukkal foglalkozni az emberek. A Netrisk megrendelésére készült reprezentatív felmérés szerint a megkérdezettek döntő többsége, 71 százaléka rendelkezik lakásbiztosítással. Biztosítást azonban 19 százalék több mint 10 éve váltott, 14 százalék pedig 5-10 éve nyúlt utoljára hozzá. Hivatalos adatok szerint a magyar lakóingatlan-tulajdonosok átlagosan hétévente váltanak biztosítást. Ennyi idő alatt pedig jelentősen felértékelődtek az ingatlanok, egy elavult lakásbiztosítás pedig nem biztos, hogy megfelelő védelmet nyújt

– mondta Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója.

A szakember hozzátette, az, hogy a lakásbiztosítással rendelkező ingatlanok közel harmada új biztosítással rendelkezik mindenképpen jó hír és a kampány sikerét mutatja. Ugyanakkor az is látszik, hogy van még bőven teendő. A lakott lakások összértéke meghaladja a 120 ezer milliárd forintot, ezzel pedig a háztartások legjelentősebb vagyontárgyát képezik az ingatlanok.

Közel 200 éves lakás és társai

A Netrisk.hu adatai szerint a tudatosságot tekintve jelentős előrelépés történt, a két kampányban együtt 1 millió szerződés mozdulhatott meg, valamint az is egyértelmű, hogy a digitális csatornák a korábbi időszakhoz képest népszerűbbé váltak a lakásbiztosítási piacon.  Bár a hivatalos jegybanki adatok azt mutatják, hogy idén a tavalyinál kevesebb új kötést hozott a kampány, a Netrisk.hu ennek ellenére idén márciusban 5,2 százalékkal több lakásbiztosítást értékesített.

Az idei kampányban az átlagdíj közel 38 ezer forint lett, ami 5 százalékos emelkedésnek felel meg éves szinten. Családi házak esetében ez 45 ezer forintra, lakásoknál pedig 22 ezer forintra rúg. A Netrisknél történt váltások 70 százaléka családi házra, a 30 százaléka pedig a lakásokra kötött biztosítás volt.  Tehát a családi házban élők váltottak inkább, ennek oka, hogy egyrészt több családi ház van Magyarországon, illetve a családi házak átlagos biztosítási díja magasabb.

Biztosítót a tulajdonosok 77 százaléka váltott, 23 százalék pedig a meglévő biztosítójánál kötötte újra a szerződését a kampány alatt. A legtöbben az Allianznál, a KÖBE-nél és a Groupamánál kötöttek új lakásbiztosítást. A lakásbiztosítások esetében a díj mellett a szolgáltatás minősége is kiemelten fontos, a kalkulálók többsége úgy tudta elérni a díjcsökkenést. hogy közben növelték a számukra elérhető szolgáltatások körét és aktualizálták azt is, hogy hány millió forintra biztosítják az ingatlanjukat.

A Netrisknél az ügyfelek átlagosan 72 millió forintra biztosították ingatlanjukat, ez valamivel magasabb érték mint a hivatalos jegybanki adatokban szereplő 66 millió forintos országos átlag.

Ennél azonban voltak jóval drágább ingatlanok is. A legdrágább új lakásbiztosítással rendelkező családi ház esetében a biztosítási összeg 600 millió forint, a legmagasabb értékű lakásé pedig 300 millió forint volt. A legidősebb lakóingatlan 1830-ban épült, tehát a kétszázadik szülinapjára készül. A legkisebb lakás, amelyre új biztosítást kötöttek 15 négyzetméteres, a legnagyobb pedig 314 négyzetméteres volt az idei kampányban.

A legkisebb háznál 24, a legnagyobbnál pedig 924 négyzetméterről volt szó.

A különbségek természetesen a díjakban is megmutatkoznak. A lakásokra kötött biztosítás esetében 139 ezer forint volt a legmagasabb éves díj, a családi házaknál pedig 408 ezer forintos összeg vitte a prímet.