A képzettebbek és az idősebbek idehaza elsősorban az oltáspártiak
ÉletmódTovább nőtt, már majdnem 60 százalékos a koronavírus elleni védőoltások elfogadottsága Magyarországon. Az oltást elutasítók aránya jelentősen visszaesett, a bizonytalanoké viszont alig változik.
Jelentősen megnőtt idehaza az oltási hajlandóság, amióta a KSH tavaly, a november 30-ával kezdődő héttől mérni kezdte azt. Míg a felmérés első hetében a válaszadók kevesebb, mint 15 százaléka volt biztos benne, hogy beoltatná magát, a mérés tizenkilencedik hetében (a 2021. április 5.-ével kezdődő héten) már a megkérdezettek mintegy 59 százaléka (beleszámítva azokat is, akik már meg is kapták, legalább az első oltást).
Ez utóbbi héten a válaszadók több, mint 17 százaléka volt elutasító az oltással kapcsolatban, szemben az első héten mért közel 36 százalékkal. Az oltási hajlandóság javulásában minden bizonnyal szerepet játszik a tájékoztatás erősödése, valamint az oltási program előrehaladása.
Az oltáshoz való hozzáállást leginkább a vakcina biztonságosságáról alkotott kép befolyásolja. A megkérdezettek 86 százalékát a járvány súlyossága, a megbetegedések, halálozások száma, 83 százalékát az oltással kapcsolatosan a sajtóban, médiában megjelenő hírek, 82 százalékát a kormányzati kommunikáció, 70 százalékát pedig a közösségi médiában megjelenő információk is befolyásolják. Ugyanakkor a válaszadók fele egyáltalán nem veszi figyelembe az oltásellenes, oltásszkeptikus csoportok véleményét.
A felmérés 19. hetében az előző hetihez viszonyítva tovább nőtt az oltási hajlandóság. A mérés kezdetéhez (2020. november 30.–december 6.) képest már négyszeresére emelkedett azok aránya, akik úgy gondolják, beoltatnák magukat, vagy már be is oltották őket. A bizonytalanok aránya ugyan egyre csökken, viszont továbbra is jelentékeny.
A 64 év felettiek (85 százalék) és a felsőfokú végzettségűek (76 százalék) tervezik leginkább, hogy beoltatják magukat.