Mehet egy tálca sör a fa alá ajándéknak? Mutatunk olyat, amire senki nem mondana nemet
ÉletmódLehet egy sör kiváló karácsonyi ajándék? Mi az hogy! Persze nem egy alsópolcos láger a közértből, hanem egy direkt karácsonyra tervezett IPA, amelyből a frissen felállított karácsonyfa fenyőillata köszön ránk, vagy egy mennyei zserbós sör. A Fehér Nyúl sörfőzdében jártunk, ahol megtudtuk, mitől lesz téli egy sör, és hogyan lehet egy pohár imperial pastry stoutnak szakasztott olyan íze, mint a nagymama legjobban sikerült süteményének?
Kissé szkeptikusan nézegetjük a poharat, amelybe korábban Gerbeaud Magic-et, egy zserbó ízű sört töltött Sajgó Álmos sörfőző mester. Mert hogyan is lehet egy sör zserbó ízű? Végtére is nem lehet egy tepsi süteménnyel együtt erjeszteni…
A kóstoló aztán mindent eldönt, az íz teljesen rendben van, és bármilyen hihetetlen, az ízletes diós-lekváros sütemény csakugyan ott van minden egyes kortyban.
- Alapsörnek imperial pastry stoutot választottunk, ezt sárgabarackkal együtt erjesztettük, ez adja hozzá a süteményre emlékeztető ízt, és a random lágerekhez képest sűrűbb állagot
- magyarázza meg a rejtélyt Sajgó Álmos, a Fehér Nyúl sörfőzde társtulajdonosa, akihez azért érkeztünk egy karácsony előtti főzdetúrára, hogy megkóstoljuk a legfrissebb téli söreiket.
- Ezer liter sörhöz adtunk hozzá nyolcvan kiló barackot, mindezt némi laktózzal megfejelve, amit a sörélesztő nem tud alkohollá alakítani, így őrizve meg az édes ízt, ami nélkül nem lenne zserbó a zserbó - mondja a főzdemester hozzátéve, ehhez jött hozzá a kakaó és a dió is, ez így együtt nagyon jól tudja hozni a zserbó aromáját. Az ínyenceknek való sört pontosan ezzel a céllal találták ki, hogy akár karácsonyi ajándéknak is tökéletes legyen.
De mi is az a téli sör?
Magyarországon a mai napig kevésbé elterjedtek a téli sörök, de ahogy erősödik a sörkultúra, úgy egyre többen keresik ezeket a tételeket is. A sörkultúrában erős nemzeteknél ennek több évszázados hagyománya van.
- Ezek közös jellemzője, hogy a téli szezonra vannak tervezve, az a feladatuk, hogy melegítsék az embert a hidegben. Ezért magasabb alkohol tartalmúak, 8-10 százalékos, sőt ennél is erősebb sörök ezek, a főzdék ilyenkor jönnek elő a dupla, tripla változatokkal, hogy testesebbek legyenek
- sorolja Sajgó Álmos felelevenítve, hogy az erősebb, testes barna sörök már a középkorban kifejezetten arra lettek kitalálva, hogy akár télen, vagy a böjti időszakban pótolják a bevitt kalóriát, amikor az evés korlátozva volt, inni viszont szabadon lehetett.
- A legenda szerint az Eisbock, vagyis jégbak úgy született meg, hogy egy hanyag szerzetes a kolostor udvarán felejtette a söröshordókat éjszakára. A hideg alpesi éjszakában a sörök befagytak, a szerzetesek pedig arra ébredtek, hogy odalett a sörük. A dühös barátok ekkor büntetést szabtak ki feledékeny társukra, arra ítélték, hogy csákánnyal törje fel a hordókban képződött jeget, és igya meg, amit alatta talál. A szerzetes felhajtotta a visszamaradt sötétbarna italt, ekkor derült ki, hogy a jegesedés nem ártott a sörnek, hanem inkább erősebbé, testesebbé tette - meséli a főzdemester hozzátéve, akár igaz a legenda akár nem,
már évszázadokkal ezelőtt hagytak kint a szabad ég alatt sört erre a célra gyártott kádakban megfagyni, hogy aztán a jeget az alkoholban dúsabb résztől elválasztva erősebb italt kapjanak.
A téli sör kategóriába egyébként több hagyományos fajta is belefér, ilyenek a testes fekete imperial porterek, az erősen malátás baltic porterek, az imperial stoutok, vagy az aranyló színű, akár 16 százalékos barley wine. A Fehér Nyúl is számos fajtával készül a karácsonyra.
- Évek óta futó sorozatunk a Drink the Christmas Tree, ennek az az érdekessége, hogy fenyőt is tartalmaz. Évről évre kicsit más, igyekszünk tökéletesíteni, ez az egyik alapvető karácsonyra szánt sörünk - magyarázza Sajgó Álmos, aki azt is elárulja, hogy a száraz, gyantás, kesernyés, de mégis könnyen iható sör alapja egy west coast IPA, amelyhez a forralás végén, a főzőházban használják fel a tűleveleket.
- Az Egyesült Államokban és Észak-Európában ennek nagy hagyománya van, viszont alig róla szakirodalom, magunknak kellett kitaposni az ösvényt - mondja a főzdemester, aki számos alkalommal változtatott már az alaprecepten, az ízélmény és a stílus is más már, mint az elsőnél volt.
Stílusos ajándék lehet
- Tíz-húsz évvel ezelőtt még szentségtörésnek számított volna Magyarországon, hogy fűszert rakjunk a sörbe. Ehhez képest mi már évekkel ezelőtt klasszikus, forralt boros fűszerkeverékkel ízesített sört készítettünk. Narancshéj, csillagánizs, fahéj és különböző gyümölcsök kerültek az erjesztő tartályba, a savanyított alaphoz. Nagyon komplex ízélményt tudtunk összehozni - magyarázza Sajgó Álmos, aki szerint ma már kifejezetten népszerűek azok az ünnepi sörök, amelyek valamilyen sütemény ízvilágát jelenítik meg, és az ünnepek közeledtével ezek forgalma is megugrik.
- A Drink the Christmas Tree-ből idén nagyobb mennyiséget, 6000 litert főztünk, és a múlt hétre teljesen ki is futott, miközben a többi téli termékünk is szépen fogy - mondja a főzdemester, aki azt sem rejti véka alá, hogy annak dacára is élénk a kereslet, hogy ezek egyáltalán nem olcsó termékek.
- Egy alap sörhöz képest ezekbe rengeteg drága alapanyag kerül bele, ami az árukon is meglátszik, 0,33-as dobozos kiszerelésben 1500 forintról indulnak - teszi hozzá a főzde tulajdonosa. Így viszont egy hatos pakk már meglehetősen gáláns ajándéknak számít, főleg ha pedig a megajándékozott egyszerre ínyenc és sörimádó, akkor biztosan kibújik majd a bőréből örömében.