500 milliós büntetést is kockáztat, aki ezt a terméket árulja 

Elemzések2024. feb. 13.Kovács Dániel

Elf Bar, Poco Bar - tele van az internet különböző nikotintartalmú termékekkel, és folyamatosan érkezik az utánpótlás, a fiatalok pedig megőrülnek ezekért, sokan már nem is a hagyományos cigarettától, hanem ezektől lesznek nikotinfüggők. Sokáig könnyű volt hozzájutni, illegális online csatornákon jószerével bárki vásárolhatott. A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságát kérdeztük, hogyan tudnak fellépni a kerülőutakat kihasználó forgalmazókkal szemben.

“A POCO bar egy új, innovatív vape, itt találkozik a megbízhatóság, hihetetlen ízvilág és a gigászi méret. Ez kifejezetten azoknak szól, akik szeretik az újításokat és szeretnének felfedezni egy új izvilágot. A POCO VAPE koncepciója újszerűséget hoz a vapek világába” - hirdette még a napokban is a pocobar.eu nevet viselő honlap, amely nem győzte hangsúlyozni, hogy nem csak a klasszikus ízvilágra fókuszálnak, hanem egy egészen új dimenziót nyitnak meg az ízek terén.

Csakhogy bármilyen jól hangzó reklámszöveggel kínálják is ezeket a terméket, egy olyan eszközről van szó, amely nagyjából 50 doboz hagyományos cigarettának megfelelő nikotint tartalmaz.

Belépéskor felugrik ugyan a kérdés, elmúltál-e 18, de ezt az opciót a legcsekélyebb ellenőrzés nélkül bárki választhatja, és teszik is, nem véletlen, hogy ezek a termékek leginkább a fiatalok körében terjednek el villámgyorsan. Ugyanis

a piaci helyzetkép szerint az illegális dohánykereskedelem egy jelentős része az aluljárók és közterületek világából átvonult az online térbe, ahol a fiatalok otthonosan mozognak, és mindenféle korlát nélkül vásárolhatnak dohányterméket.

Számos webshop kifejezetten őket célozza meg, színes oldalaikon divatos, trendi megjelenésű és egészségesnek tűnő, de korántsem veszélytelen termékeket kínálnak számukra.

Játszva megkerülik a nemzeti dohányboltokat

Az elkövetők a hazai zárt dohánytermék-kiskereskedelmet megkerülik. Kihasználják azt, hogy a környező országok Magyarországhoz képest lazább forgalmazási szabályokat alkalmaznak.

Ezért webshopokban vagy a közösségi média felületein kínálnak bárki számára hozzáférhető módon, itthon kizárólag dohányboltban forgalmazható, vagy a hazai piacon forgalmazási tilalom alá eső termékeket.

- Jelenleg is több európai országban van hatályban ízesítési tilalom, amely jellemzően a dohánytól eltérő ízesítések tilalmát jelenti. Az elektronikus cigaretták, utántöltő folyadékok vonatkozásában Magyarország mellett, ismereteink szerint, 7 további európai országban – Észtország, Finnország, Ukrajna, Dánia, Litvánia, Hollandia, Norvégia – van hatályban ízesítési korlátozás.

A szabályozás logikáját követve ezekben az országokban is vélhetően illegálisak az ilyen termékek. Csehország, Franciaország, Írország, Svédország még vizsgálja a korlátozás lehetőségét - tudtuk meg a területtel foglalkozó Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságától. 

Vagyis a többi uniós országban még megengedőbb lehet a szabályozás, dacára annak, hogy ezek a termékek nemcsak súlyos függőséget alakíthatnak ki, hanem az összetételük is ellenőrizetlen. Egy ilyen adásvétel során nem csupán a dohányzásból fakadó káros egészségügyi hatásokkal kell számolni, hanem hibás és kifejezetten veszélyes műszaki megoldásokkal is.

A bevizsgálatlan készülékek túlhevülhetnek, felrobbanhatnak ezáltal súlyos sérüléseket is okozhatnak. Továbbá előfordulhat az is, hogy a fizetést követően a vevő meg sem kapja az ellenőrizetlen helyről származó veszélyes terméket.

Blokkolni fogják a törvénysértő oldalakat

Ezek a weboldalak minden vásárló számára kockázatot jelenthetnek, de leginkább a fiatalokat veszélyeztetik. Az aggasztó helyzetet látva – és már számos illegális online dohánykereskedelmet folytató szereplőt beazonosítva – az SZTFH kezdeményezésére módosult a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló törvény.

A módosítás növelte a Hatóság mozgásterét az ilyen felületekkel szemben, ezért a hazai fogyasztókat célzó, számukra illegális termékeket jogsértő módon értékesítő weboldalakat az SZTFH a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósággal együttműködve blokkolni fogja. Cikkünk megjelenésekor már az idézett pocobar.eu sem érhető el, vélhetően azért, mert a hatóság kiszúrta.

- Magyarországon egyértelmű, és világos a jogszabályi környezet, ami a dohánytermékek kiskereskedelmét, a tevékenység folytatásának fizikális helyét illeti. Az ilyen kiskereskedelem helye kizárólag a dohánybolti rendszer lehet. Ezen keresztül érvényesíthetők a leghatékonyabban például a fiatalkorúak kiszolgálására vonatkozó tilalmak. Ebből fakadóan az internetes kereskedelem semmilyen változatban sem feleltethető meg ezeknek az elvárásoknak - tudta meg a Növekedés.hu az SZTFH-tól.

Ráadásul ezt még brüsszeli irányelv is szabályozza, amely kimondja, hogy „a dohánytermékek határokon átnyúló távértékesítése elősegítheti az ezen irányelvnek nem megfelelő dohánytermékekhez való hozzájutást” egyúttal lehetőséget ad a távértékesítés tagállami tiltására,

és ezzel összefüggésben leszögezi, hogy „dohánytermékek határokon átnyúló távértékesítésével foglalkozó kiskereskedelmi egységek nem végezhetik e termékek értékesítését a fogyasztók részére azon tagállamokban, amelyekben tilos az ilyen értékesítés.” Látható tehát, hogy nem csak a nemzeti, hanem az európai uniós szabályozással is szembe mennek az ilyen jogsértő tartalmak.

Akár 500 milliós bírság is repülhet

A hatósági eljárásban a blokkoláson túl szigorú pénzbírság kiszabására is számíthatnak azok, akik weboldalaikon értékesítenek kizárólag dohányboltban forgalmazható termékeket.

Rájuk az SZTFH 5 millió forinttól egészen 500 millió forintig terjedő bírságot is kiszabhat, amire a jövőben számítani is lehet, mivel a hatóság folyamatosan monitorozza az ilyen jellegű internetes tartalmakat, és fel fog lépni az elkövetőkkel szemben.