A Microsoft egy vagyont fizet vissza adóelkerülés miatt
ElemzésekA nagy technológiai cégek a nyereségük nagy részét külföldre helyezték át, emiatt például az Egyesült Királyság 2 milliárd fontnyi (közel 680 milliárd forint) adóbevételtől esett el. Egy nagyobb adózási átláthatóságért kampányoló csoport szerint hét piacvezető cég brit vállalatai 750 millió font társasági adót fizettek be a 2,8 milliárd font helyett.
Az elemzők gyakran akadályokba ütköznek a társaságok adókötelezettségének kiszámításában. A multinacionális vállalatok gyakran bonyolult struktúrákat alkalmaznak, amik világszerte különböző leányvállalatokat foglalnak magukba. Ezért nehéz összehasonlítani az egyes területeken termelt nyereség és az adókötelezettség mértékét.
Az Apple és a Microsoft számít a világ két vezető technológiai vállalatának. A piaci értékek alapján őket az Alphabet csoport követi. Az elemzésbe szintén belekerült az Amazon, a Facebookot birtokló, Meta cégcsoport, valamint a Cisco hálózati cég és a Photoshopot gyártó Adobe is.
A legnagyobb amerikai központú technológiai vállalat közül a legjövedelmezőbb hét, a becslések alapján 750 millió font társasági és digitális forgalmi adót fizetett az Egyesült Királyságban. A TaxWatch elemzése szerint a cégcsoportok nyeresége alapján körülbelül 2,8 milliárd font értékű adó befizetése lett volna indokolt a 2021-es évben.
Az adatok hiánya miatt az elemzőcsoport becslések alapján következtetett a lehetséges adókötelezettségre. Számításaik során azt vizsgálták, hogy mennyi adót fizetnének ezek a multinacionális csoportok, ha a leányvállalatok ugyanakkora nyereségről számoltak volna be az Egyesült Királyságban, mint a világ más részein. Ugyan, hatalmas összegű különbség keletkezett, de a vizsgálatok során nem találtak arra utaló jeleket, hogy az érintett cégek jogellenes adócsalást követtek volna el.
A becslések alapján a hét vállalat összesen 60,5 milliárd GBP bevételre tett szert az Egyesült Királyságban a 2021-es adóév során. Ebből 14,8 milliárd font volt a vállalatok nyeresége.
A brit 19%-os adóráta mellett ez 2,8 milliárd fontnyi kötelezettséget jelentene. A leányvállalatok viszont csak 753 millió font adót fizettek be, ez 2 milliárd fontos hiányt jelent az állami költségvetésben.
A TaxWatch elismerte, hogy az adatokat becslések alapján kapta, tekintettel arra, hogy a nyilvános cégjelentésekben hiányosan szerepelnek a vállalatok információi. Elmondásuk szerint azonban reálisabb adatokat közöltek az Egyesült Királyságból származó nyereségre vonatkozóan, mint amit a vállalatok által közzétett jelentések mutatnak. Ezt az állítást az Amazon vitatta, és a cégcsoport szerint helytelen feltételezések állnak a tanulmány mögött, írja a Guardian beszámolója.
Áprilisban a Microsoft angliai leányvállalata beleegyezett egy 136 millió fontnyi, az előző évekre vonatkozó, adótartozás kifizetésébe. A nyereségeltolódásra a HM Revenue &Customs vizsgálatai derítettek fényt.
Claire Ralph, a TaxWatch igazgatója így nyilatkozott a problémáról: „Elemzésünk, amelyet a Microsoft példája is alátámaszt, megmutatja, hogy a multinacionális vállalatok milyen módon élhetnek vissza a bonyolult nemzetközi adószabályokkal, amelyekkel kivonhatják a nyereségüket az Egyesült Királyság adószabályai alól.”
„Felszólítjuk a kormányt, hogy orvosolja a nyilvánosan elérhető adatok hiányát, a multinacionális cégek adóköteles nyereségéről, az Egyesült Királyságban fizetendő társasági adóra vonatkozóan” - tette hozzá Ralph.