Amerikában is veszik a magyar kézműves termékeit – szemrevaló árukkal rukkol elő

Elemzések2 órájaDevecsai János

A fakeretes szemüvegeket gyártó Campbell Marson áruit világsztárok is hordták már. A tulajdonos reméli: hamarosan tovább fognak terjeszkedni.

Ahogy mondani szokás: az alma nem esett messze a fájától. Kuntner Istvánnak már az apja is asztalosként dolgozott. „Szinte a műhelyben nőttem fel” – emlékszik vissza. Még csak hetedik-nyolcadikba járt, amikor elhatározta, hogy ő is fával fog dolgozni. Ahogy az iskolapadot maga mögött tudta, először külföldön próbált szerencsét. A tanulmányok után nem várt sokat: alig hogy elvégezte az államvizsgát rá három napra, a párjával Zsuzsannával kimentek Londonba.

Fiatalon azt hittük, hogy odakint még a kerítés is kolbászból van.

A szekér pedig a kiköltözés után tényleg jól ment. István raktár- és termelésvezetőként is dolgozott, majd hat évig volt asztalos. A munkája miatt Korzikán és Moszkvában is megfordult, Londonban pedig gyakran a felső tízezer házait „varázsolták” szebbé.

Ám 2014 őszén váratlanul beütött a ménkű: az orvosok megállapították, hogy a kemény fizikai munka miatt kezdődő gerincsérve van. Egyértelmű volt, hogy István újra kell gondolja a karrierjét.

Az átütő ötlettel, hogy fából készült divatcikket kéne készíteni, a volt főnöke Alan Fox állt elő. Az eredeti elképzelés még „faragott táskákról” szólt, de végül Fox azzal a tervvel kereste meg Istvánt, hogy fa szemüvegkereteket kéne készíteni.

A koncepció kétségtelenül érdekes, de kezdetben cseppet sem volt világos, miként is kéne belevágni.

István másfél évet szánt arra, hogy utánajárjon, miféle technológiákkal lehetne igazán igényes kereteket gyártani. „Sok próbára volt szükség. Például a lakknál a harmadik fajta volt az, ami igazán jónak bizonyult”.

Mivel Istvánnak és a feleségének Zsuzsannának a régi álma volt, hogy hazaköltözzenek Magyarországra, a 2016-ban elindult gyártást már itthon rendezték be.

A Campbell Marson cég, amelynek az ernyője alatt dolgoztak ekkor még Alan Foxé volt. Ez a felállás adott egy kezdeti lökést, hisz megvolt a tőke az első lépésekhez, Fox ráadásul segített a külföldi értékesítésben, nem csak az Egyesült Királyságban, hanem Németországban és az Egyesült Államokban is.

A gyártást végül Kőszegre vitték, ahol kibéreltek egy 100-150 négyzetméteres ingatlant.

Kuntner István

Időközben ráadásul elkezdett felfutni a hazai értékesítés. Pedig az indulás nem volt könnyű, mert az optikusok idegenkedtek a fakeretektől. Ma már viszont egészen lelkes partnereik – mint a Szemes Optika Budapesten, vagy az Oros Optika a szlovákiai Somorján – is vannak, akik a visszajelzéseikkel is segítik a pár munkáját.

Közvetlenül nem találkozunk a vevőinkkel, így nehéz felmérni, hogy épp mire van igény vagy mi az, ami igazán divatos. Ebben az optikusok tudnak segíteni.

A Brexit viszont komoly próbatételt jelentett a vállalat életében. A külföldről vásárolt alapanyagok ára hirtelen az egekbe szökött. Végül az egész működést újra kellett gondolni. A gyártást Kőszegszerdahelyre tették át. A britek uniós kilépése miatt a cég is átalakult: a korábbi tulajdonos kilépett, a helyét pedig István vette át.

Mondhatni magunkra maradtunk.

Azóta viszont új helyeken vetették meg a lábukat. Miközben továbbra is szállítanak külföldre, Pesten például megjelentek abban a Szemes Optikában, amely kifejezetten hazai manufaktúrák áruit kínálja. „Itt az eladások tavaly ősz óta elég jól beindultak.”

István hangsúlyozza, hogy meg akarják őrizni a termékeik egyediségét. Még arra is vigyáznak, hogy a szlovák és a pesti optikusnak nem készítenek ugyanolyan kereteket.

Volt már hogy egészen meglepő kéréseket is teljesítettek. Egy Mustang tulajdonos például azt akarta, hogy a keret ne csak a kocsi színeit adja vissza, de rajta a logóban látható ló is jelenjen meg. De olyan megrendelés is volt, amelynél a szárra aranyfoglalatba pici gyémántokat raktak a vevő kívánságára. Készítettek olyan keretet is, amelyet viselője az Oscar-gálán vett fel.

Különféle gravírozásokat kifejezetten gyakran készítünk. Ma már ez szinte alapnak számít.

Jelenleg évente úgy 120-240 szemüveget készítenek. A cégben most ketten dolgoznak: István a gyártással foglalkozik, a felesége pedig több helyen például az adminisztrációban is besegít.

A jövőbeli tervek közt szerepel a terjeszkedés. A következő években szívesen megjelennének az áruikkal Bécsben is.

Kuntner Istvánt 2023 őszén az Év Vállalkozója Díjjal is elismerte a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) Vas Vármegyei Szervezete.