Arabok az USA vezetésében? Trump kabinetje új korszakot hozhat

Elemzések2024. nov. 25.Tárik Meszár

Donald Trump, az Egyesült Államok frissen megválasztott elnöke két arab származású amerikait nevezett ki kabinetjébe.

Trump Dr. Janette Nesheiwatot tiszti főorvosnak, Dr. Marty Makaryt pedig az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalának (FDA) élére jelölte.

A kinevezéseket Dr. Bishara Bahbah, az Arab Americans for Trump (AAFT) elnöke is üdvözölte, aki nagy szerepet játszott abban, hogy a volt elnök az arab-amerikaiak szavazatainak közel felét szerezte meg Kamala Harris alelnökkel szemben a november 5-i választáson.

Nagyon örülünk, hogy Trump elnök kijelölte az első két arab-amerikait, akik a kormánya tagjaivá válnak

közölte Bahbah a napokban.

E kinevezések egyértelmű bizonyítékként szolgálnak arra, hogy az arab származású amerikaiak fontos szerepet játszottak az Egyesült Államok 47. elnökének megválasztásában. Az előbb említett AAFT vezetése kinyilvánította, hogy

várakozással tekint a további arab-amerikai kinevezések elé Trump elnök kormányában, különösen a politikai téren.

A tiszti főorvos kritikusan fontos pozíció

A New York állambeli Carmelben született Janette Nesheiwat, jordániai keresztény bevándorlók lánya. Az általa elnyert tiszti főorvosi poszt az Egyesült Államok Közegészségügyi Szolgálatának (United States Public Health Service Commissioned Corps) vezetői pozíciója.

A tiszti főorvos az amerikai közegészségügyi ügyekben a legmagasabb rangú tisztviselő, aki tanácsadói szerepet tölt be a kormányzat számára, különösen az egészségügyi kérdésekben.

Feladatai közé tartozik:

  • az amerikai lakosság egészségügyi állapotának javítása;
  • egészségügyi politikák és kezdeményezések népszerűsítése;
  • az egészségügyi ellátórendszert érintő problémákra való figyelemfelhívás;
  • közegészségügyi válsághelyzetek kezelése során az emberek tájékoztatása.

A libanoni származású Makary elismert szaktekintély

Dr. Makary a Johns Hopkins Egyetem professzora. Kutatásai a betegségek alapvető okainak feltárására és a kapcsolatorientált gyógyításra összpontosítanak. Tagja az Orvostudományi Nemzeti Akadémiának (National Academy of Medicine). Több mint 250 tudományos cikk szerzője, és két bestseller könyvet is írt (Unaccountable, The Price We Pay).

Ugyanakkor megosztó figura, mivel az oltásellenes mozgalomhoz tartozik, és maga sem olttatta be magát a COVID-19 ellen. Ez a nézete összhangban van Trump konzervatív támogatóinak egy részével.

Egy iraki védte Trumpot?

Alina Habba iraki szülők gyermeke, aki ügyvédként számos nagy horderejű ügyben képviselte Donald Trumpot. Sokan úgy gondolták, hogy ő lesz a Fehér Ház következő sajtótitkára, de a pozíciót végül Karoline Leavitt nyerte el.

Habbával kapcsolatban még nem született döntés, de a napokban Floridában járt, hogy „megbeszéléseket folytasson [jövőbeli] szerepéről”.

Miért támogatta sok arab származású Trumpot?

Az arab származású szavazók közül sokan Donald Trumpot támogatták az elnökválasztás során,

ami több tényezőre vezethető vissza.

Esetükben döntő, hogy nagy részük konzervatív értékrendet vall, különösen a család, a vallás és a hagyományos társadalmi normák terén. Trump gazdaságpolitikai ígéretei, mint az alacsonyabb adók és a kisvállalkozások támogatása, szintén vonzók voltak számukra. 

Ezenfelül az olyan csoportok, mint az Arab Americans for Trump, aktívan kampányoltak a volt amerikai elnök mellett.

Ennek egyik legfőbb oka, hogy egyes közel-keleti kérdésekben Trump politikája nagyon is rokonszenves számukra. Ne felejtsük el,

hogy korábban erőteljesen fellépett Irán ellen, amit egyes arab közösségek is támogattak,

továbbá az izraeli-palesztin konfliktus megoldására vonatkozó ígéretek is sokat nyomtak a latban.

Az Arab-American Institute felmérései alapján az arab származású amerikai szavazók között mindig is megosztottak voltak a politikai preferenciák, de a választások előtt Trumpot, ha kicsivel is, de esélyesebbnek látták a demokraták jelöltjével szemben.

A szerző a Migrációkutató Intézet vezető kutatója.