Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Trump alatt csökkenhet az olajár? Több tényezőn is múlik

Elemzések2024. nov. 15.G.G.

Donald Trump várható energia politikája lefelé irányuló nyomást gyakorolhat az árakra a kitermelés támogatásán keresztül, másrészt fő kockázati tényező az Iránhoz való hozzáállása, illetve az új adó- és vámpolitikája.

Trump kampányretorikája gyakran hangsúlyozta az energiafüggetlenséget, kiemelve az Egyesült Államok hatalmas olajkészleteit. Kormánya várhatóan olaj- és gázpárti álláspontot fog képviselni - derül ki az ING elemzéséből.

A termelés növekedését azonban továbbra is nagyban befolyásolják majd a piaci árak.

A dallasi és a kansasi Fed felmérései szerint az amerikai olajtermelőknek hordónként 64 dollár körüli árra van szükségük ahhoz, hogy új kutakat fúrjanak.Bár van lehetőség a termelés növelésére, ez nem biztos, hogy drasztikusan befolyásolja a teljes kitermelést, mivel a 2025-re és 2026-ra előre jelzett határidős árak 70, illetve 67 dollár/hordó szinten alakulnak.A Trump alatti kereskedelmi feszültségek szintén terhelhetik az energiapiacokat.

Bár kezdetben valószínűleg a belpolitikát helyezi előtérbe, 2025 végén vagy 2026 elején kereskedelmi kérdések merülhetnek fel és nyomást gyakorolhat az árakra.

- Korábbi példák közé tartoznak a Kína által kivetett megtorló vámok, amelyek miatt a kínai olajvásárlók elzárkóztak az amerikai nyersolajtól.

- A külpolitika egy másik kritikus terület lesz az energiapiacok számára. Trump tervei az orosz-ukrán konfliktus lezárására jelentős geopolitikai kockázatot szüntethetnek meg, bár a konkrétumok továbbra is bizonytalanok.

- Emellett az Oroszországgal szembeni szankciók feloldása vagy fenntartása szintén hatással lenne az energiaellátásra.A legjelentősebb aggodalom azonban Irán.- Trump korábban, 2018-ban visszaállította a szankciókat, ami jelentősen csökkentette az iráni olajexportot. Bár ezek a szankciók Biden elnök alatt is fennmaradtak, nem érvényesítették őket szigorúan, lehetővé téve Irán számára az export növelését.

- Ha Trump szigorúbban érvényesíti ezeket a szankciókat, ahogyan valószínűleg tenni is fog, a piac több mint napi 1 millió hordót veszíthet, ami potenciálisan szűkítheti a kínálatot és befolyásolhatja a 2025-ös olajár-előrejelzéseket.- Trump az ilyen áremelkedés ellen úgy léphet fel, hogy az OPEC+-t a termelés növelésére ösztönzi, ezt a stratégiát gyakran alkalmazta előző hivatali ideje alatt.

Az S&P elemzése szerint Trump adó- és vámpolitikáján múlik majd,

  • mennyire részesíti előnyben a fosszilis energiát,
  • az elektromos autózást, a megújuló energiatermelést,
  • a bioüzemanyagok termelését milyen formában támogatja,
  • adókedvezményt ad-e az elektromos autókra, és
  • mekkora importvámot vet ki a külföldön gyártott autóka - ez utóbbi számít a legnagyobb mértékben.

Mindenesetre Trump kampányához a nagy olajvállalatok is hozzájárultak, amiért biztosan benyújtják majd a számlát.