Az ország, ahol a fintech cégek feladata a készpénzosztás

Elemzések2024. júl. 18.Fellegi Tamás

A fintech cégek, vagy más néven nem banki pénzügyi szolgáltatók arra jöttek létre, hogy amit a bankok nehézkesen intéznek (főleg a nemzetközi utalásokban és devizaváltásban), azt ők leegyszerűsítsék. Az afrikai Zimbabwe esetében azonban egész más a helyzet: egy ilyen cégnek az a feladata, hogy tonnaszám hordja az országba a készpénzt, mégpedig USA-dollár bankjegyeket.

Zimbabwe pénzügyi rendszere már másfél évtizede szétzilálódott, hatalmas infláció és pénznyomtatás zajlott, a helyi pénz teljesen elértéktelenedett. Ahogy ilyen esetben szokásos, egy erős valuta vette át a szerepét, és miután a közelben nincs világvaluta avagy tartalékvaluta, maradt a világ első számú tartalékdevizája, az USA-dollár.

Bizalom nélkül nem működik

Persze más ország pénznemét is lehet elektronikusan használni, mégpedig kiválóan, ha egyébként nincs ez ellen kifogása az azt kibocsátó jegybanknak, de akkor már baj van, ha a cégek és magánszemélyek nem bíznak saját kormányukban, államukban van bankjaikban. 

Márpedig Zimbabwe esetében ez a helyzet, hisz az ország sokszor próbált meg új valutát bevezetni, de egyszer sem sikerült, mivel nem tette meg az ehhez szükséges gazdasági intézkedéseket. Ugyanakkor előfordult olyan eset, hogy a dollárbetéteket kényszerűen átváltották az aktuális, gyorsan értéktelenedő helyi devizára, és ez volt az a pont, ahol mindenki azt mondta, hogy jobb híján marad a jó öreg USA-dollár, de készpénzben.

Újabb kísérlet, siker nélkül

Az ország most ugyan újabb valutával kísérletezik, melynek arany-, és devizafedezete van, csakhogy ezzel az a gond, hogy az országnak olyan kicsi az arany-, és devizatartaléka, hogy az így forgalomba hozott ZiG nevű pénz mennyisége alkalmatlan a gazdaság szükségletének lebonyolítására, így a bizalom sem jött meg iránta.

Maradt hát az USA dollár készpénz, és miután az ország lakosságának jövedelmében döntő szerepet játszik a külföldön dolgozó polgárok által hazautalt pénz, annak ebben kell megérkeznie. Több fintech cég is van, amely Afrikában működődik, de Zimbabwe esetében egy különleges feladatuk van: az érkező pénzt, mielőtt az állam rátenné a kezét, USA dollár bankjegyekre váltják, és eljuttatják a címzetteknek.

A fejlett világban szokatlan kihívások

A Mukuru nevű cég ügyfeleinek fele zimbabwei, így a feladat oroszlánrésze rá hárul. A céget két zimbabwei polgár hozta létre Angliában, amikor azzal szembesültek, hogy ha pénzt küldenek haza, abból a napok alatt elértéktelenedő helyi valuta lesz, ezért valamilyen megoldást kell erre kitalálni.

A cég ügyfelei egyrészt a főleg Dél-Afrikában dolgozó zimbabweiek, akik ugyanúgy használják a cég applikációját, mint bárhol a világon egy fintech pénzügyi cégét szokták. Azon végzik a hazautalást, a zimbabwei oldalon viszont már kérheti a címzett, hogy ne a számlájára kerüljön a pénz, hanem az elsőszámú világvaluta bankjegyeiben nyújtsák át neki.

Ez nem is olyan egyszerű feladat, miután a nagy mennyiségű amerikai bankjegyet meg kell rendelniük, az országba szállítani, és megszervezni biztonságosan a szétosztást. A fintech cégek azonban Afrikában rugalmasak a Bloomberg szerint: hozzá vannak szokva olyan dolgokhoz, amelyekkel Európában nem igazán szembesülünk: áramkimaradások, bűncselekmények, emellett az állami szabályozás túl gyakori és hirtelen változásai.