Budapesten a köz WC helyzet ennél rosszabb aligha lehetne

Elemzések2023. júl. 23.D.J.

Nem elég, hogy nehéz nyilvános mellékhelyiséget találni a fővárosban, jó részük nem működik folyamatosan.

Aki a fővárosban sétál és közben megérzi, hogy „hívja a természet” annak nincs könnyű dolga. Nyilvános mellékhelyiséget találni Budapesten ugyanis kész művészet. Eleve ha egy téren vagy egy utcában van is elérhető toalett az rendszerint nincs kitáblázva. Úgyhogy ha nem memorizáltuk a főváros komplett köz WC térképét, akkor könnyen lehet, hogy a keresgélés közben épp hogy csak elmegyünk az egyik mellett.

De ha szerencsénk van és rátalálunk egy toalett-re még mindig nem biztos, hogy révbe értünk. Sok helynek ugyanis nyitvatartási ideje van. Némelyik 11 óráig nem is üzemel.

Vannak ugyan automata köz WC-k is, amelyek személyzet nélkül a nap 24 órájában pusztán pénzbedobással működnek, de ezek csak papíron számítanak jó megoldásnak. A napokban több helyen is jártunk és a Szent István téren a Bazilika szomszédságában az önműködő WC-nél épp be volt tömődbe az érme-nyílás. Emiatt nem lehetett fizetni.

A Nagymező utcainál ennél is komolyabb gondok akadtak. Egy tábla elmagyarázta, hogy melyik lámpaszín milyen állapotot jelöl a WC-nél, csak hogy a lámpákat valaki meglovasította, a WC pedig teljesen használhatatlan volt. Egy idegesebb honfitársunk, aki bizonyára itt szeretett volna könnyíteni magán rá is firkálta cifra jelzőkkel kísérve, hogy „tolvaj”.

A Nagymező utcai köz WCA Nagymező utcai köz WC

Ezek után kisebb meglepetés volt, hogy a Blaha Lujza téren lehetett találni egy egészen jó állapotban lévő, működő automata toalettet.

Az kétségtelenül jó pont, hogy ha már egyszer sikerült bejutni az egyik köz WC-be, legyen az akár a Margitszigeten, vagy épp a Klauzál, a Rákóczi esetleg a Batthyány téren, elmondható, hogy a benti állapotok vállalhatóak. A plázák WC-iben például előfordul, hogy egy-egy fülkébe lépve fel kell készülnünk egy mentális sokkra.

Mintha valakinek a rémálmába lépnénk be. Néha olyan helyeken látni vizeletet és emberi ürüléket, hogy nehéz is elképzelni milyen pozícióban ürítettek az előttünk járók, hogy ekkora mocskot hagytak maguk után. A fizetős köz WC-kben ennyire nem tragikusak az állapotok. Hellyel közel tisztaság van.

Persze a vendégekből azért olykor itt is előbújik a művész vagy az aktivista és szívesen hagynak hátra a budik falán különféle rajzokat vagy politikai üzeneteket, esetleg a saját számukat, de ezt leszámítva nagy trehánysággal nem találkoztunk.

A legjobban a Deák Ferenc téri volt felkészülve: itt még kártyával is lehetett fizetni, cserébe mondjuk a szokásos 250 forint helyett 400 forint volt a használati díj.

A Várban a Mátyás templom mellett viszont úgy tűnt nincsenek felkészülve a nyári főszezonra. Ottjártunk idején jókora turista sor állt a mellékhelyiség előtt. Viszont amikor a kártyás fizetés felől érdeklődtünk azt mondták: még nincs, de lehet hogy majd lesz.

Nyilvános WC helyzet a világban

A pesti állapotok elég messze vannak az ideálistól. Karcsú vigasz, hogy máshol se sokkal jobb a helyzet. Még 2021-ben egy angol vállalat a QS Supplies készített egy globális felmérést arról, hogy az egyes országokban 100 ezer főre hány köz WC jut.

A világelső Izland lett 56-al. Magyarországon ez a mutató 16-ot tett ki, ezzel pedig olyan országokat előztünk meg, mint Hollandia, Belgium, Olaszország vagy az Egyesült Királyság.

Az USA viszonylag hátul kullog: ott 100 ezer emberre nyolc nyilvános WC jut. Ez még az ENSZ egyik küldöttjét is meglepte, akinek kifejezetten az volt a feladata, hogy megvizsgálja miként érvényesül a higiéniához való emberi jog az Egyesült Államokban.

A New York-i Egyetem egyik munkatársa Laura Norén azt mondta: az emberek irtóznak olyan helyen elvégezni a dolgukat, ahova mások is szabadon mehetnek.

A baj az hogy az ideális köz WC úgy tűnik egy olyan lenne, amelyik elégeti magát majd feltámad a hamvaiból minden alkalommal, miután valaki használta.