Manipulálták a budapesti hajóutak jegyárait, súlyos büntetés a GVH-tól
HírekA Gazdasági Versenyhivatal (GVH) visszavonta a dunai hajózási kartell egyik szereplőjének 30 százalékos bírságkedvezményét, mert két cég nem volt együttműködő.
A GVH azt közölte, hogy az említett két cég - bár a vizsgálat során elismerte a jogsértést - az eljárás jogszerűségét vitatva utólag megtámadta a hatósági döntést a bíróságon, ezzel világossá tette, hogy valójában már az eljárás során sem volt együttműködő.
A GVH március elején állapította meg, hogy két vállalkozáscsoport jogsértő módon próbálta felosztani a budapesti menetrendszerinti hajójáratok üzemeltetésére kiírt BKV-tendert.A vizsgálat során a vállalkozások mindegyike úgynevezett engedékenységi kérelemmel élt, vagyis a jogsértést elismerve, önként feltárta a kartellben való részvételét a versenyhatóság felé.
A GVH versenytanácsa tavaszi határozatában erre tekintettel mintegy harmadával csökkentett, 6,5 milliós bírságot szabott ki az érintett cégekre.
A döntést követően azonban a kartellben résztvevő egyik vállalatcsoport - a beismerése, illetve a kartell saját maga által feltárt körülményei dacára - keresetet indított a döntéssel szemben, teljes egészében vitatva az eljárás jogszerűségét.
A GVH határozataival szembeni jogorvoslat lehetőségét a versenytörvény minden esetben - így még a kartellezést elismerő cégek számára is - garantálja, hiszen a közigazgatási döntések kontrollja fontos jogbiztonsági kritérium.
A vállalkozások által benyújtott keresetlevélből ugyanakkor ebben az esetben egyértelművé vált, hogy mégsem teljesülnek az önfeladásuk miatt kapott hatósági bírságkedvezmény feltételei.A jogszabály ugyanis a kedvezményhez teljes mértékű, jóhiszemű és folyamatos együttműködést követel meg a vállalkozásoktól. Ezt nem csupán a hazai, hanem az európai uniós versenyjogi joggyakorlat (és az uniós bíróságok ítélkezési gyakorlata) is egyértelműen megerősíti.
A GVH versenytanácsa ezért a jogszabályi előírásoknak megfelelően módosította márciusi döntését: a bírságcsökkentést visszavonva, a teljes bírságot kiszabta az érintett vállalkozáscsoport két tagjára, a Rubin Group Kft.-re és a DUNA-WESER Kft.-re.
A két cégre kiszabott bírság ezzel együttesen 6,5 millióról 10 millió forintra emelkedett.