Egy fejlett ország, ahonnan mégis elvándorolnak

Elemzések2024. szept. 11.Fellegi Tamás

Új-Zéland fejlettségben az Egyesült Királysággal és Franciaországgal van egy szinten, de mégsem a bevándorlók ostromával, hanem a jól képzett munkaerő távozásával kénytelen szembenézni az utóbbi időben.

Új-Zéland a világ egyik legbiztosabb, legstabilabb pontja, egy fejlett gazdaságú ország.

Kétségtelen, hogy a minden fejlett országot megrázó inflációs válság hatásai még érezhetők, de ez hasonló fejlettségű országokban nem ok a távozásra. Új-Zéland helyzete azonban bizonyos mértékben különleges, ami adódhat viszonylag kicsi, 5 milliós lakosságszámából, és szó szerinti elszigeteltségéből.

Korábban is mentek, de most többen

A kormány becslése szerint a júniusban végződő egy éves időszakban 131 ezer ember hagyta el az országot, köztük 80 ezer új-zélandi állampolgár, a többiek korábban érkeztek átmeneti vagy tartós bevándorlási céllal. Ez 70 százalékkal több, mint a 2019-es adat, vagyis akkor is megfigyelhető volt valamekkora elvándorlás, amikor a gazdaság kiváló állapotban volt.

Egy, a CNBC által megszólaltatott menedzser, aki a divatipari kiskereskedelemben dolgozik, elmondta, hogy sok barátja távozott, és ő is gondolkozik, hogy csatlakozik hozzájuk.

Ő maga úgy érzi, hogy Új-Zélandon korlátozottak az álláslehetőségek, főleg, ha komolyabb munkatapasztalatot akar szerezni. Kétségtelen, hogy a fiatal új-zélandiak körében régóta szokássá vált, hogy egy időre külföldre, elsősorban Ausztráliába utaznak tapasztalatot szerezni, de utána többségében visszatérnek.

Kedvezőtlen járványhatások

A Covid-lezárások azonban sok esetben késleltették ezt a lehetőséget, így most sokan pótolják az elmaradást, ami önmagában még nem jelentene trendszerű növekedést, ha utána visszaáll a szokásos adat, és főleg, ha később a távozók nagy része vissza is tér. Az kétségtelen, hogy ez mindenkitől nem várható el, hisz van, aki nagyon jól érzi magát máshol, esetleg családot is ott alapít, így nem tér vissza.
 
Az új-zélandi ASB Bank vezető közgazdásza, Nick Tuffley elmondta a CNBC-nek, hogy a vártnál nehezebb gazdasági kilábalás is ösztönzőleg hat a távozásra, sok olyan fiatal is útnak indul, aki ezt nem feltétlenül tervezte. A távozó új-zélandiak között a legtöbben a 25-29 év közti korosztályt reprezentálják. A Covid-járvány kezdetén Új-Zéland kormánya szigorú lezárásokat vezetett be, az országba érkezőknek például kötelezően 14 napos karanténba kellett vonulni.
Ezt megelőzően, 2020. március 20. és április 9. között még 40 ezer új-zélandi hazatért rövid idő alatt, hogy otthon vészelje át a járványidőszakot, de utána a bevezetett hosszú karantén az ezt még tervezők kedvét elvette.

A járvány idején, aki elveszítette az állását, vagy csak átmenetileg nem tudott dolgozni, de a munkahelye megtartotta, az államtól bérkiegészítést kapott, ahogy sok más országban is.

Így a járvány időszakát a legtöbben különösebb nehézség nélkül átvészelték, azonban ezek a juttatások értelemszerűen megszűntek, ugyanakkor sok kisebb üzlet, vállalkozás nem élte túl a lezárásokat, és végleg bezárt, így értelemszerűen sok állás is megszűnt.

Stagnáló bérek, lakhatási válság

A magas infláció csökkentette az új-zélandiak vásárlóerejét is, ahogy ez a legtöbb országban történt. A 2022-es tetőzéskor 7,3 százalék volt az infláció, ami magyar, sőt, általában európai szemmel nézve is alacsony érték volt, de a szigetlakókban azt az illúziót keltette, hogy hátha máshol jobb a helyzet. A pénzromlás üteme azóta 3,3 százalékra mérséklődött, ami persze még magasabb, mint a jegybank 1-3 százalék közötti célsávja.

Ami már nyomasztóbb, hogy a bérek sok szakmában stagnáltak, miközben Európa legtöbb országában vagy éppen az USA-ban fokozott béremelkedés zajlott, lassan ledolgozva az infláció okozta reálbércsökkenést. Ez a tény már érthető módón növeli a fiatal új-zélandiak kedvét, hogy máshol próbáljanak szerencsét. Az országban lakhatási válság is kialakult, ahogy lényegében az egész fejlett világban is, a túlzott ingatlanár-emelkedés miatt, azonban a szigeten ez a hatás is szokatlannak tűnik. A lakáshitelek törlesztője a jövedelmek 53-57 százalékát tette ki az elmúlt három évben, miközben korábban ennél mindig jóval alacsonyabb volt: csak a 2008-as válságban érte el az 50 százalékos arányt hat negyedéven keresztül.

A nagy szomszéd csalogatja őket

Vannak mindemellett olyan speciális tényezők, amelyek még nyugodtabb időkben is bátorítják a távozást. Ausztrália egy speciális vízumot ad az új-zélandiaknak, mellyel könnyedén munkát vállalhatnak, 2023 júliusa óta pedig egyenesen állampolgárságot ajánl nekik, ha 4 évet Ausztráliában éltek. 

Ausztrália így kifejezetten célozza az új-zélandiakat a bevándorlásra: így azonos nyelvű és kultúrájú, magas képzettségű munkaerőhöz jut. Még hirdetéseket is feladtak új-zélandi újságokban, hogy melegebb idő és magasabb bérek várják őket a kontinensnyi országban.

Bérfelzárkózás

Kétségtelen, hogy a bérek magasabbak, egyes iparágakban, mint például az építőiparban, akár 60 százalékkal is. Ez hasonló folyamatokat idézhet elő, mint ami az Európai Unión belül az alacsonyabb bérű és a magasabb bérű tagállamok között zajlik, vagyis a munkaerő elvándorlását. Ugyanakkor egy idő után ez a folyamat vélhetően az új-zélandi bérek emelkedését is kikényszeríti, ahogy ez térségünkben is zajlik.