Ezt a hat égető gazdasági problémát kell sürgősen kezelni Németországban
ElemzésekAlacsonyabb energiaköltségek, alacsonyabb adók, több pénzügyi ösztönző a beruházásokhoz, rugalmasabb munkaügyi törvények, kevesebb bürokrácia és a vámháború elkerülése - ezt várják a német vállalkozások az ország következő kormányától.
A német gazdasági növekedés stagnál zsugorodik, a munkanélküliség növekszik, Németországot még vonzóbbá kell tenni a külföldi befektetők számára, és az autóiőari átállás gondjait is kezelni kell.
A jól képzett és szakképzett munkavállalók hiánya is jelentős teher, és túl nagynak tartják a német vállalatok a szabályozást, és összességében növelni kell a német gazdaság versenyképességét.
Németország gazdasági ereje nagymértékben függ az ipartól, amely a GDP nagyjából negyedét adja. Két év recesszió után a Német Ipari Szövetség (BDI) számításai szerint a termelési teljesítmény most jóval alacsonyabb, mint öt évvel ezelőtt,így kevesebbet termelnek és építenek Németországban, és kevesebbet vásárolnak és fogyasztanak - olvasható a Deutsche Welle összefoglalójában.
A német szövetségi kormány szakértői tanácsának készített legutóbbi éves tanácsadó jelentésükben a közgazdászok a gazdaság valamennyi ágazatában folyamatos visszaesésről számoltak be. Különösen nyugtalanítóak azok a jelek, amelyek arra utalnak, hogy egyre kevesebb német termék kerül külföldre.
Az amerikai vámemelések kockázata egyre nagyobb, miközben Németország már nem a világ vezető exportőre. Évtizedeken át a németek sikeres üzleti modellje egyszerű képleten alapult: nyersanyagokat és alkatrészeket kell jó áron külföldön beszerezni, majd a német mérnöki képességek és az olcsó energia segítségével értékes „made in Germany” termékekké kell alakítani.
Oroszország ukrajnai inváziója, az energiaválság, az infláció és a klímasemleges gazdaságra való kényszerű átállás az energiaárak emelkedését eredményezte, ami az energiaigényes vállalatokat sújtotta a legsúlyosabban.A vállalatok kéréseinek élén a bürokrácia árának még nagyobb mértékű csökkentése áll.
Az Ifo Intézet, egy müncheni székhelyű gazdaságkutató intézet szerint a német vállalkozások évente 65 milliárd eurót (68 milliárd dollárt) költenek a tervezési és tanúsítási folyamatokhoz kapcsolódó kötelező dokumentációkra és jelentésekre.
A német vállalkozásoknál viszonylag borús a hangulat, és egyre nagyobb a bizonytalanság a gazdasági fejlődéssel kapcsolatban. A hazai beruházások helyett sok vállalat inkább külföldön keres vonzóbb termelési bázisokat.
Egy friss felmérés szerint a vállalkozások nagyjából egyharmada mondta azt, hogy már külföldre helyezte át a kutatás-fejlesztési tevékenységét.
Amikor a választókat arról kérdezték, hogy melyik pártot látják a legalkalmasabbnak e kérdések kezelésére, az úgynevezett uniópártokat (CDU/CSU) említették a leggyakrabban. A jobbközép pártok és kancellárjelöltjük, Friedrich Merz jelenleg az összes többi pártot vezetik a választások előtti felmérésekben.
Ennek ellenére a CDU/CSA a kormányzáshoz koalíciós partnerekre lesz utalva. Ez valószínűleg a balközép szociáldemokratákat (SPD) vagy a Zöldeket jelenti, amelyek jelenleg kisebbségi kormányt alkotnak a vállalkozásbarát FDP távozása és az úgynevezett „közlekedési lámpa” koalíció szétesése után. A közelgő koalíciós tárgyalások kulcsa nemcsak az egyes partnerek politikai meggyőződése lesz, hanem a külső hatások is, különösen a Donald Trump amerikai elnök Fehér Házba való visszatérésével bekövetkező globális geopolitikai változások.
Az Európai Unió egyes termékeire kivetendő amerikai vámok veszélyét is kezelni kell: tavaly, több mint 10 év óta először, az USA ismét Németország legnagyobb kereskedelmi partnere lett - a német export nagyjából 10 százaléka az USA-ba irányul.
Az amerikai piac kulcsfontosságú Németország gyógyszeripari, de a feldolgozóipari és autóipari ágazatai számára is.
Németország pedig többet ad el az USA-nak, mint amennyit vásárol tőlük, ami szálka Donald Trump szemében, aki csökkenteni akarja Amerika kereskedelmi deficitjét Németországgal szemben, és megpróbálja a német vállalatokat arra csábítani, hogy többet termeljenek az Egyesült Államokban.