Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Fellélegezhetünk a válságok után? Vagy van miért aggódni? Szakértők boncolgatták a témát

Elemzések2024. nov. 2.Növekedés.hu

A globális pénzügyi törékenység a kamatcsökkentések és az élénk piacok ellenére növekszik. A világ számára a rövid és középtávú tényezők egyaránt kihívást jelenthetnek. Jó hír azonban, hogy a rövid távú pénzügyi stabilitási kockázatok továbbra is korlátozottak.

Az utóbbi időben jelentősen megnőtt annak a valószínűsége, hogy a globális gazdaság normális körülmények között konszolidálódik. Az infláció tovább mérséklődik, amire válaszként a nagyobb központi bankok el is kezdték csökkenteni a kamatlábaikat. Ez fellendíti a már amúgy is élénk eszközárakat, és visszafogja a pénzügyi piacok változékonyságátállapítja meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) blogjában a Tobias Adrian, Sheheryar Malik, Jason Wu szerzőhármas.

Ugyanakkor az IMF 2024. októberi globális pénzügyi stabilitási jelentésében – amelynek első fejezete alapján az idézett blog is készült – felszólítja a politikai döntéshozókat: figyeljék továbbra is élénken a középtávú kilátásokat.

Aggodalmak úton-útfélen

A pénzügyi feltételek – köztük a világszerte magas eszközértékelések vagy éppen a megnövekedett kormányzati és magánszektor-féle adósságok – tovább fokozhatják a sebezhetőséget. Egyszersmind felerősíthetik a pénzügyi rendszereket érő jövőbeli sokkokat.

Ugyancsak aggodalomra ad okot az a megnövekedett bizonytalanság, amely a fokozódó geopolitikai kockázatokkal kapcsolatos. A magas geopolitikai feszültség hirtelen eladási hullámokat válthat ki a piacokon, az egyes pénzügyi intézmények pedig arra kényszerülhetnek, hogy eladják eszközeiket vagy csökkentsék mérlegüket.

Míg az ilyen intézkedések megvédhetik az egyes intézményeket, valójában súlyosbíthatják a piaci eladásokat.

A pénzügyi döntéshozók számára egy másik kulcsfontosságú változó: a gazdasági kilátások alakulása.

Az IMF kockázatnak kitett növekedésre vonatkozó keretrendszere összekapcsolja a jelenlegi pénzügyi feltételeket a jövőbeli növekedés lehetséges kimeneteleivel.

Megállapításaik szerint a rövid távú növekedési kockázatok mérsékelt szinten kordában tarthatók: 58 százalék körüli annak a valószínűsége, hogy a globális növekedés a 2025-ös világgazdasági kilátások alapértéke alá csökken. Eközben a pénzügyi feltételek az egészséges hitelnövekedés mellett alkalmazkodóak maradnak.

Az IMF washingtoni központja (Forrás: Shutterstock)

Ideje cselekedni

A világgazdaság további növekedésével és a monetáris politika lazításával a befektetők kockázatvállalása emelkedhet. Eközben az adósság és a tőkeáttétel azonban felhalmozódhat, ami a jövőben lefelé mutató kockázatokat növelhet.Azokban az országokban, ahol az infláció makacsul a célok felett marad, a központi bankoknak vissza kell szorítaniuk a monetáris politika lazítására vonatkozó túlzottan optimista befektetői várakozásaikat.

Ahol viszont az infláció nagyon közel van, vagy eléri a célt, a döntéshozóknak nyitottnak kell lenniük a gyorsabb lazításra, ha a bizonyítékok arra utalnak, hogy

a pénzromlás átlagos üteme egy ideig a cél alatt marad.

Aktívabb szabályozói és felügyeleti szerepvállalás

A fiskális oldalon a kiigazításoknak elsősorban a tartalékok hiteles helyreállítására kell összpontosítaniuk, a finanszírozási költségek ésszerű szinten tartása érdekében. Vagyis további előrelépésre van szükség a pénzügyi politikák terén is, ami aktívabb szabályozói és felügyeleti szerepvállalást igényel.

Ez magában foglalja a Pénzügyi Stabilitási Tanács által elfogadott standardok végrehajtását, a makroprudenciális politikai keretek megerősítését a túlzott kockázatvállalás visszaszorítása érdekében, valamint

további adatgyűjtést az átláthatóság fokozásáért, a piaci szereplők és a politikai döntéshozók számára egyaránt.

Biztosítani kell továbbá, hogy a központi szerződő felek rugalmasak maradjanak; például azáltal, hogy elegendő likviditással rendelkeznek a piaci stressz idején esetlegesen felmerülő veszteségek fedezésére.