Hamarosan mintegy 5 milliárd forinttal lehetnek gazdagabbak az OTP Nyugdíjpénztár valamint az OTP Egészségpénztár tagjai

Elemzések2019. máj. 15.Növekedés.hu

Rekordösszegű, összesen 4,7 milliárd Ft adó-visszatérítésre jogosultak az OTP Egészségpénztár, illetve az OTP Nyugdíjpénztár tagjai 2018-as egyéni befizetéseik után. A két pénztár ezért arra biztat mindenkit, hogy éljenek az adó-visszatérítés lehetőségével, ami az egyéni befizetések mértékétől függően akár 150 000 Ft is lehet. Kedvező változás érinti a jövő évi bevallást, már a 2019-es munkáltatói hozzájárulások után is jár a 20 százalékos adó-visszatérítés a tagok számára.

A pénztártagok egyéni befizetéseik után 20 százalékos adó-visszatérítésre jogosultak, melynek pontos összegéről, de legfeljebb 150 000 forintról az OTP Egészségpénztár és az OTP Nyugdíjpénztár még az év elején küldött tájékoztatást minden tagjának. 2018-ban az előző évhez képest majd 17 százalékkal 4,03 milliárd forintról 4,7 milliárd forintra nőtt a visszatéríthető összeg nagysága a két pénztárnál a tavalyi évi rekordösszegű egyéni befizetéseknek köszönhetően.

Az OTP Nyugdíjpénztár tagjai így összesen 3,3 milliárd Ft adó-visszatérítésre lehetnek jogosultak, ami a 2018-ban a pénztárhoz beérkezett összesen 16,5 milliárd forintnyi egyéni befizetésből számítódik. A pénztárnál az egyéni befizetések adták az összes befizetés volumenének 70 százalékát 2018-ban.

„A tavalyi évben az OTP Nyugdíjpénztárhoz érkező egyéni befizetéseknek köszönhetően 13,7 százalékkal, összesen több mint 400 millió forinttal nőtt az adó-visszatérítések maximális kiutalható összege. Fontos feltétele azonban a visszatérítés folyósításának, hogy a pénztártagjaink adóbevallásukon rendelkezzenek erről. Bízom abban, hogy a visszautalt összegek minden egyes nyugdíjpénztári tag számára hozzájárulnak egy eredményes nyugdíjcélú befektetéshez.”mondta el Nagy Csaba, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.

Az OTP Egészségpénztár esetében 2017-ről 2018-ra mintegy 24 százalékkal emelkedett a visszaigényelhető összeg nagysága, így most a pénztártagok 1,4 milliárd Ft összegű adó-visszatérítésre lehetnek jogosultak, ami az egyéni befizetések összegében történt ugrásszerű növekedésnek köszönhető.

„Rekordéven vagyunk túl az OTP Egészségpénztárnál, ennél fogva a pénztártagok rekordösszegű adó-visszatérítésre jogosultak 2018-as egyéni befizetéseik után. Érdemes hangsúlyozni azonban, hogy az idei évtől kezdve már a munkáltatói befizetések után is jár a 20 százalékos adó-visszatérítés, így jövőre még több pénztártagunk egészségmegőrzésében tudunk majd támogatást adni.” – emelte ki Studniczky Ferenc, az OTP Egészségpénztár ügyvezető igazgatója.

Fontos határidő közeleg

Már csak néhány napig nyilatkozhatnak azok a tagok, akiknek a 2018-as évben volt egyéni befizetésük nyugdíjpénztári és/vagy egészségpénztári számlájukon és így jogosultak a törvényileg meghatározott 20 százalékos adó-visszatérítésre, ugyanis a NAV május 20-ig fogad még el kiegészítéseket az adóbevallásokhoz kapcsolódóan. A visszatérítésről minden esetben rendelkezniük kell a pénztártagoknak, akár maguk, akár a NAV készíti a bevallásukat. A hibátlanul kitöltött és beküldött adóbevallás elfogadása után 30 napon belül a választott pénztári számlára írják jóvá az adó-visszatérítés összegét.

Az adó-visszatérítésekről

Az adó-visszatérítés összegét nem terheli költség levonás, az teljes egészében a pénztártag egyéni számláján kerül jóváírásra. Amennyiben a pénztártag több önkéntes pénztár tagja, abban az esetben is csak egy, a tárgyévben már létező olyan önkéntes pénztári számlára kérheti az adó-visszatérítés átutalását, amelynél - a pénztár igazolása alapján – történt a bevallást érintő évben befizetés. Az önkéntes nyugdíjpénztári, egészségpénztári és önsegélyező pénztári befizetések adókedvezménye továbbra is összevonandó, és az együttes adó-visszatérítés mértéke nem haladhatja meg az évi 150 000 forintot.

Változás a korábbi gyakorlathoz képest, hogy 2019-től a munkáltatói befizetések után is jár a 20 százalék adó-visszatérítés, maximum 150.000 Ft, amit a 2020-as adóbevallási időszakban lehet érvényesíteni.