Hat és fél millióra csökkenhet Magyarország népessége

Elemzések2024. szept. 8.Ádott Rebeka

A népesség fogyatkozása már rövidtávon is képes visszafogni a gazdasági növekedést, ami eddig a munkaerő mennyiségének növekedésére épült. A szakértők a demográfiai válság hatásait elemezték, és lehetséges megoldásokat javasoltak a 62. Közgazdász-vándorgyűlés demográfiai szekciójának kerekasztal-beszélgetésén.

A demográfiai válság nem egy újkeletű probléma, hanem mély társadalmi gyökerei vannak. 1980 volt az első év, amikor a férfi népesség száma fogyatkozni kezdett. A következő évben pedig már mind a két nem létszáma csökkent, és ez a folyamat azóta is fennáll.

Szembe kell nézni azzal, hogyha a jelenlegi tendenciák folytatódnak, akkor az évszázad közepére-végére nagy valószínűséggel Magyarország népességének száma 6,5 millióra csökken.Igaz, hogy a Föld népessége 2100-is továbbra is növekedni fog, azonban az egyes kontinenseken hatalmas demográfiai eltérésekre számíthatunk.

Ha nem számoljuk a migrációt, akkor a fejlett világban a természetes népesedési folyamatok következtében 35 százalékkal fog csökkeni a népesség. Európában pedig a népesség fogyatkozása a 40 százalékot is elérheti.

A következő 25 évben közel kétszeresére fog növekedni a 64 évnél idősebb népesség száma. Ázsiában önmagában közel 1 milliárd idős fog élni 2050-ben. Az ENSZ előrejelzése szerint az időskori függőségi ráta 16 százalékról 26 százalékra fog emelkedni, ami alapvetően át fogja formálni a társadalmi és gazdasági folyamatokat.

-számolt be a várható demográfiai folyamatokról Asztalos Péter Hugó vezető közgazdasági szakértő, Magyar Nemzeti Bank.

A demográfiai folyamatok változatlansága akár már rövidtávon is vissza tudja fogni a gazdasági növekedést. Alapvetően az elmúlt évtized gazdasági fejlődése a munkaerő mennyiségének növekedésére épült. Azonban az előttünk álló évtizedben már csökkeni fog munkaképes korú népesség létszáma.

Úgy gondoljuk, hogy át kellene állnunk az extenzív növekedési modellből egy új, intenzív növekedésre, amely a magasabb termelékenysége épülne. Az átalakulás kulcskérdése pedig a humán tőke, ahol egy minőségi szemléletnek kellene érvényesülnie. A jövőben jól képzett, egészséges, és nagy hozzáadott értéket teremteni képes munkavállalókra van szükségünk

-fogalmazta meg a demográfiai válság gazdasági következményeinek kezelési lehetőségeit Asztalos Péter Hugó.

Lesz Magyarországon demográfiai növekedés?

Magyarországon 2011 és 2021 között 1,23-ról 1,59-re nőtt a termékenységi index, azonban ez a sikertörténet csupán a társadalom egy kisebb részét érte el, és a termékenységi ráta ismét csökkent, a legutolsó mutató már csak 1,39 volt júliusban.

A demográfiai sikertörténet törékenységét mutatja, hogy a családi intézkedések leginkább a 40 év feletti nők és a 45 évnél idősebb férfiak esetében értek el a hatásukat.

A településeket vizsgálva elmondható, hogy a 20 ezer lakosúnál kisebb településeken nőtt a születésszám. Mert a kormány célzott otthonteremtési támogatásai ezeken a településnagyságokon érik el a hatásukat, mivel a nagyvárosokban ez a támogatási forma a gyermekszoba létesítési költségét sem éri el

-vizsgálta a családtámogatások területi megosztottságát Élő Anita újságíró, Válasz Online.

A demográfiai válságról és versenyképességről szóló teljes kerekasztal-beszélgetést az alábbi linken tekintheti meg.