Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Hullanak a Leopardok Ukrajnában, és erre nekünk sem árt odafigyelni

Elemzések2024. okt. 14.Dajkó Ferenc Dániel

Meglepő számok érkeztek Ukrajnából. Kilőtték az oroszok a NATO-országok által leszállított Leopard harckocsik 20 százalékát. Még durvább a veszteség, ha csak a modernebb Leopard 2A6-osokat nézzük, ezek 40 százaléka veszett oda. Megtáltosodott az orosz tüzérség, vagy más áll az érzékeny veszteségek hátterében? Erre a kérdésre azért sem árt gyorsan választ találni, mivel hazánk éppen most rendszeresített Leopard harckocsikat, igaz az ukrán fronton szereplőknél modernebb változatot.

A háború kezdete óta 2024. szeptember 8-ig Ukrajna összesen 919 harckocsit veszített, ebből 639 megsemmisült, 73 megrongálódott, valamint 71 járművet hagytak el és mintegy 136 darab az orosz erők fogságába esett.

Eközben Oroszország a jelentések szerint 3368 harckocsit veszített, amelyek közül 2317 megsemmisült, 156 megrongálódott, 364 elhagyott és 531-et az ukrán erők fogságba ejtettek - írja a az Army Recognition biztonság- és védelempolitikával foglalkozó portál az Oryx OSINT forrásból származó információira hivatkozva, ám az igazán érdekes információk ezután következnek. Ukrajna harckocsi veszteségeinek bontásából ugyanis kiderül, hogy ebből 43 darab a nyugati szövetségesek által szállított Leopard. Részletesebben: három elavultnak mondható Leopard 1A5 harckocsi veszett oda, kettő megsemmisült, egy pedig megsérült. A modernebb Leopard 2A4 típus 21 darabos veszteséget szenvedett el: 10 megsemmisült, 7 megrongálódott, 4 pedig megsérült és hátrahagyták.

Ennél is meglepőbb, hogy az Ukrajna által kapott harckocsik között a legjobbnak számító 2A6 típusból is 12 darabos veszteséget szenvedett el az ukrán haderő: ebből 6 megsemmisült, 4 megrongálódott, 2 pedig megsérült.

Ezenkívül megsemmisült a harcok során hét Stridsvagn 122 harckocsi, ami a Leopard 2 svéd változata. Súlyos számok ezek, különösen annak fényében, hogy a Leopard 2-esek esetében az eddigi veszteségek az Ukrajna részére szállított összes Leopard harckocsi 40 százalékára rúgnak, a Stridsvagn 122-esek esetében még kiugróbb, 70 százalékos a veszteségarány.

Kincstári optimizmus

A nem túl kedvező veszteségarányokra már csak azért is felfigyelhetünk, mert míg a háború elején a harckocsik alkonyát vízionálta a szaksajtó, addig egy évvel ezelőtt már arról lehetett olvasni, hogy a Leopard harckocsi lesz az a csodafegyver, amivel az ukránok meg sem állnak Moszkváig.

“A tavasszal megkezdődött ellenoffenzíva során mindössze öt pótolhatatlan veszteség érte az ukrán Leopard-csoportot. A német gyártmányú harckocsik közül tíz sérült meg, de ezek javíthatók, a legénység pedig egy főt gyászol” - írta még 2023-ban a sajtó, hozzátéve, hogy nem csak azért túlélő típus a Leopard 2, mert nehéz úgy eltalálni, hogy teljesen megsemmisüljön, hanem mert ennél a típusnál nagyon magas a legénység túlélési esélye. Az öt elpusztult tank 21 fős személyzetéből csak egy fő vesztette életét, a többieknek sikerült kikecmeregni a járműből, mielőtt az leégett vagy felrobbant. A veszteségeket dokumentáló fotók és videók nyitott nyílásokat mutatnak a tankok tornyain és testén, ami a sikeres kimenekülés jele.

Bárhogyis történt  a mostani számok már nem igazolják a kezdeti hurráoptimizmust. Persze reálisan számolni kellett azzal, hogy ahol fát fűrészelnek, ott hullik a forgács. Márpedig a tény, hogy a Leopard 2-eseket pont ott vetik be, ahol a leginkább esély nyílik azokat elpusztítani az ellenségnek, vagyis nyílt terepi harcokban, ahol nagyobb a tüzérségi és dróntámadások kockázata, ami hozzájárul a magas veszteségi arányhoz. Ezt súlyosbítja, hogy az ukrán haderő gyakran használja ezeket a harckocsikat az offenzívák élén, ahol ki vannak téve az ellenséges tűznek, ezzel szemben a Leopard 1-esek és más kevésbé fejlett harckocsik többnyire másodvonalban harcolnak, és ezért kevésbé vannak kitéve közvetlen támadásoknak​.

De mégis miért ekkora a veszteség, ha “túlélő tankról” beszélünk?

Elsősorban azért, mert nagyon úgy tűnik, hogy az orosz erők korszerű fegyverei, mint például az ATGM-ek (páncéltörő irányított rakéták), tüzérségi drónok és aknavető rendszerek hatékony ellenszerét nem tudja felmutatni az amúgy más harckocsikhoz viszonyítva kedvező tulajdonságokkal bíró német páncélos. A Leopard 2-esekre, amelyek a frontvonalon és támadó műveletekben vesznek részt, kifejezetten vadászik az orosz tüzérség, és nem is eredménytelenül. Ezeket a harckocsikat a modern orosz páncéltörő rendszerek, mint például a Kornet, kifejezetten hatékonyan képesek megsemmisíteni, mivel a Leopard 2-esek páncélzata, főleg a régebbi modellek esetében különösen sebezhető bizonyos támadási szögekből.

A Military Watch Magazine szerint a Leopard 2A6 és a hasonló típusok jelentős veszteségei elsősorban a modern orosz páncéltörő rendszerek, mint például a Kornet-EM rakéták hatékonyságának tudhatók be. A Kornet-EM nagy hatótávolságú, páncéltörő képessége még a legmodernebb nyugati harckocsikkal, köztük a Leopard 2A6-tal szemben is eredményes. De említhetjük a Lancet drónokat is, amelyek komoly veszteségeket okoznak, mivel képesek kijátszani a Leopard 2-esek hagyományos páncélzatát, különösen a tetőrészen, ami kevésbé védett a függőleges támadásokkal szemben. Ez nem is véletlen. A Leopard 1 1965-ben lépett szolgálatba, a Leopard 2-t az 1970-es évek elején fejlesztettek ki és 1979-ben állítottak szolgálatba.

Ennek megfelelően még a Leopard 2A6 tervezésének fő célja is a klasszikus páncélosjárművek elleni harc volt, nem pedig a modern drónok vagy nagy hatótávolságú, precíziós fegyverek elleni védelem. Az ukrán harctéren azonban ezek az új fenyegetések mint láthatjuk, gyakran eredményeznek súlyos veszteségeket, mivel a drónok és páncéltörő rakéták képesek kijátszani a harckocsik hagyományos páncélvédelmét.

Nem volt jó választás hazánknak a Leopard?

Semmiképpen, hiszen Magyarország az ukrán hadszintéren bevetett Leopard-típusoknál modernebb, 2A7+-ból vásárolt be, amely jelentős fejlesztéseket mutat a korábbi Leopard 2A6 verzióhoz képest, amelyek javítják mind védelmi, mind támadó képességeit, valamint növelik az általános túlélőképességet a modern harctéri fenyegetésekkel szemben. A Leopard 2A7+ fejlettebb moduláris páncélzattal rendelkezik, amely jobb védelmet nyújt az improvizált robbanóeszközök (IED-ek) és az RPG-k ellen, valamint a drónok és más modern fegyverek támadásai ellen. A tetőpáncélzat is erősebb lett, hogy ellenálljon a függőleges támadásoknak, például a drónokról ledobott lövedékeknek.

Tűzvezetési rendszere és optikai rendszerei fejlettebbek, ami jobb célpontfelderítést és precíziós tüzelést tesz lehetővé mindenféle időjárási és fényviszonyok között.

A Leopard 2A7+ alkalmazza az aktív védelmi rendszerek (APS) legújabb generációját, mint például a Trophy rendszer, amely képes észlelni és semlegesíteni a beérkező páncéltörő rakétákat, emellett integrálva van a modern hálózatközpontú harcmodorral, amely lehetővé teszi a valós idejű kommunikációt és adatmegosztást más egységekkel. Ez a harctéri helyzetfelismerést is javítja, mivel a tank gyorsan tud reagálni a változó körülményekre. A 2A6-os verzió nem rendelkezik ezekkel az alapfelszereltségben. 

Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy még a 2A7+ sincs dedikáltan drónok elleni fegyverzettel felszerelve, és ez hosszú távon akkor is hátrányt jelenthet, ha egyébként több olyan technológiát is integrál, amelyek hozzájárulhatnak a drónok elhárításához.

Például aktív védelmi rendszereit (APS) nem kifejezetten drónok ellen tervezték, képes detektálni és megsemmisíteni beérkező lövedékeket, beleértve a drónok által hordozott páncéltörő rakétákat is. Az APS rendszerek fejlesztése során a jövőben ezek a rendszerek kiegészíthetők lehetnek olyan funkciókkal, amelyek közvetlenül képesek lesznek reagálni drón fenyegetésekre. Emellett rendelkezik 12,7 mm-es géppuskával, amely képes lehet drónok ellen hatékonyan fellépni, főként ha alacsony magasságon közelítenek. A távirányított fegyverállomás is könnyen módosítható különböző drónelhárító fegyverrendszerekkel.

Bárhogy is, harckocsikra továbbra is szüksége van az egyes hadseregeknek és a Leopard 2A7+ harckocsikkal a Magyar Honvédség is megérkezett a XXI. századba. A Leopard 2A7+ ráadásul csak egy része a Honvédség ezirányú fejlődésének, hiszen Magyarország részt vesz Rheinmetall új Panther harckocsijának fejlesztésében, utóbbi azonban még a jövő zenéje.