Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Ígéretdömping az amerikai választásokon: A két dolláros benzinártól a gyógyszerár-csökkentésig

Elemzések2024. nov. 5.Gónusz Gabriella

Alacsony gyógyszer- és benzinárak, több millió új munkahely, adócsökkentés, árcsökkentés - rengeteg beválthatatlan ígéret hangzott el az amerikai kampányban. Az elnökválasztás előtti utolsó napon a közvéleménykutatási adatok rendkívül szoros eredményt jósolnak, és félő, hogy az eredmények késhetnek, vagy vitatottak lesznek.

Az utóbbi napokban a felmérések inkább Trump győzelmet prognosztizáltak, ám ez mára megfordult. Több mint 76 millióan már leadták a szavazatukat korai szavazás keretében, a választás előtti finisben a jelöltek az utolsó napon még a csatatér államokban kampányoltak.

Tény, hogy a jó gazdasági adatok ellenére csupán a lakosság kevesebb mint ötöde érzi úgy, hogy ma jobban él, mint Donald Trump elnöksége alatt. Ígéretekben egyik oldalon sem volt hiány, elemzők szerint 4-6000 milliárd dollárra tehető a részben vagy teljesen betarthatatlan ígéretek ára, ezekből válogattunk.

Donald Trump 

Energiaárak:

Programjában "nemzeti vészhelyzeti nyilatkozatot adjon ki a hazai energiaellátás tömeges növelése érdekében". Gallononként, két dollár alatti benzinárakat ígér és azt, hogy egy év alatt felére csökkenti az amerikaiak energiaköltségeit. Mindez azonban  annak a tervének az elfogadásától függ, amely engedélyezné az olaj- és gázfúrások gyors bővítését és az erőművek nagyszámú építését. A gazdasági kutatások és a történelmi tapasztalatok alapján azt kell, hogy lássuk, hogy az elnököknek csak korlátozott hatása van a helyileg szabályozott elektromos közművekre vagy az olaj árára.

Nincsenek meg az eszközei ahhoz, hogy az olajárakat annyira csökkentse, hogy a benzinárakat a felére csökkentse

- mondta Steven Kamin, a konzervatív American Enterprise Institute vezető munkatársa, a Federal Reserve korábbi közgazdásza.

Infláció csökkentése

Az élelmiszerek, a repülőjegyek árának csökkentéséről és alacsonyabb lakhatási költségekről beszél. Rendszeresen kijelenti, hogy az árak csökkenésével a kamatlábak és a jelzáloghitelek kamatai is csökkenni fognak. Mindezt gazdasági elemzés, modellezés nélkül. Ugyan az infláció üteme mára jelentősen csökkent, összességében a Biden-elnökség alatt a fogyasztóiár-index több mint húsz százalékkal emelkedett, így a további emelkedés ütemének csökkenése sovány vigasszal szolgál az amerikai választók számára. Itt valójában az árszínvonalról van szó, ezt pedig csak deflációval lehetne az inflációs hullám előtti szintre visszavinni.

„Transznemű őrület”

Megvonná a szövetségi támogatást a "kritikus fajelméletet" és a "transznemű" kérdéseket tanító iskoláktól. 2017-ben Trump visszavonta Barack Obama volt elnök rendeletét, amely lehetővé tette a transznemű diákok számára, hogy a nyilvános iskolai illemhelyeket az identitásuknak megfelelően használhassák. Ezzel az ígérettel az a probléma, hogy az iskolakörzetek finanszírozásának túlnyomó többségét a helyi adók adják, nem a szövetségi adódollárok.

Háború lezárása 24 órán belül

Trump többször is megígérte, hogy még a beiktatása előtt véget vet Oroszország Ukrajnával vívott háborújának. "24 órán belül" véget vetne a konfliktusnak. Trumpot többször is megkérdezték, hogyan tenné ezt, de soha nem vázolt fel tervet. A Kreml azonban többször is világossá tette, hogy az ukrajnai helyzet kapcsán nem változtat az álláspontján az amerikai választások kimenete.

Deportálás

A republikánus jelölt emellett gyakran fogadkozik, hogy az Egyesült Államok történetének "legnagyobb deportálását" fogja végrehajtani, véget vet  a bűnözők bevándorlásának. Húszmillió emerről beszél, akiknek a kitelepítését ilyen rövid idő alatt képtelenség végrehajtani, a bűnöző bevándorlók kiszűrése pedig technilailag megvalósíthatatlan.

Kamala Harris ígéretei:

Adózás

„A new way forward” (egy új út a jövőbe) program mindenkinek lehetőséget kíván biztosítani (opportunity economy) a boldogulásra, és igazságosabb adórendszert vezetne be.

Elsősorban a középosztályt szeretné felemelni, vallja, hogy ha a középosztály erős, akkor Amerika is erős. „Terv az amerikai családok költségeinek csökkentésére” nevű program keretében megemelné a gyermekek után járó adókedvezmény, bővítené a jövedelemadó-jóváírások körét. A program finanszírozásának részleteiről azonban kevés információt közölt.

Gyógyszerárak csökkentése

Harris ígéretet tett arra, hogy folytatja Biden elnök kampányát amely a magas gyógyszerárak letörését célozza. Számos, a Medicare (az Egyesült Államok kormányának egészségbiztosítási programja a 65 év felettiek számára) által fedezett népszerű vényköteles gyógyszer árát csökkentette, és Harris ígéretet tett arra, hogy folytatja ezt az erőfeszítést. Egyben csökkentené az egészségügyi kiadásokat is, ennek forrása és programja azonban nem lett tisztázva. Ezzel annak idejém mrár Trump is kampányolt, de nem ért el áttörést.

Ársapkák

Harris tett arra is ígéretet, hogy befagyasztaná az élelmiszerárakat. Megállítaná azokat a vállalatokat, amelyek „kihasználják az amerikai fogyasztók kétségbeesését és szükségét, és következmények nélkül emelik az árakat".

Nem teljesen világos azonban, hogy Harris hogyan érné ezt el. Az élelmiszerárak 2020 óta 25 százalékkal drágultak, ugyanakkor az áremelkedések mögött - főleg a hiánycikkek esetében - a szupermarketek számára, a saját hasznukon kívül, számos egyéb költségtényező is felmerül.

Az infláció már lement, a magas árszínvonal csökkentésének lehetősége meglehetősen nagyvonalú ígéret. Az alapkamat meghatározása pedig a független Fed jogköre, amely óvatosan csökkenti a kamatszintet.

Különösen nagy figyelmet és éles bírálatokat kapott a magas fogyasztói árak miatti megélhetési és lakhatási nehézségek leküzdésére a Harris-tervben kilátásba helyezett hatósági árellenőrzés, amely – némileg a magyar ársapkákhoz hasonló módon –szövetségi szinten törvényileg tiltaná és büntetné a valós termelési költségek által nem indokolt „árfelhajtást” az élelmiszerek, gyógyszerek és a lakásszolgáltatások körében.

Munkanélküliség 

Harris szeptemberi nyilatkozata szerint "több mint 16 millió új munkahelyet teremtettünk, több mint 800 000 új munkahelyet a feldolgozóiparban". Kiemelte, hogy generációk óta a legalacsonyabb fekete munkanélküliségi ráta van az Egyesült Államokban, a legújabb foglalkoztatottsági  adatok azonban picit finomítanak ezeken a számokon.

A demokraták adókedvezménnyel támogatnák a kisvállalkozásokat, egyszerűsítenék az engedélyezési folyamatokat, ennek részletei és forrása azonban nem ismert.