Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Két gazdasági ütőkártyát játszhat ki Ukrajna az új amerikai kormánynál

Elemzések2024. nov. 18.Sz.A.

Volodimir Zelenszkij „győzelmi tervében” szereplő két gondolat is a hivatalba lépő Trump-adminisztrációt szem előtt tartva fogant: a lehetséges üzleti megállapodásokat, nyersanyagokhoz való hozzáférést és a csapatok bevetését hangsúlyozva próbált hatást gyakorolni a köztudottan befolyásolható megválasztott amerikai elnökre.

Ukrajna európai és egyesült államokbeli szövetségesei, köztük magas rangú republikánusok, fogalmaztak meg olyan javaslatokat, amelyek a Kijevvel való szoros együttműködéshez vezethetnek, nem pedig az országnak nyújtott alapvetően fontos segélyek leállításához.

A javaslatok az ukrán és európai tisztviselők azon aggodalmából fakadnak, hogy Donald Trump gyorsan megkötheti Oroszországgal a békemegállapodást, ami gyakorlatilag megtorpedózná Ukrajna nyugati támogatását - írja a Financial Times.

Az elképzelések közül kettő szerepel Volodimir Zelenszkij kifejezetten Trumpnak kedvező „győzelmi tervében”, melyet Trump elé terjesztettek, amikor az ukrán elnök szeptemberben találkozott vele New Yorkban.

Az egyik ötlet szerint a háború után az Európában állomásozó amerikai csapatok egy részét ukrán erőkkel helyettesítenék.A másik javaslat felveti, hogy Ukrajna alapvetően fontos természeti erőforrásait bocsátsák a nyugati partnerek rendelkezésére.

Zelenszkij „győzelmi tervének” elkészítésében részt vevő szakértők szerint ezt az ötletet először Lindsey Graham republikánus szenátor, Trump szövetségese dolgozta ki, bár utóbb Graham nem kommentálta ezeket a híreket.

A szeptemberi találkozóról információval rendelkező személy szerint Trumpot „érdekelte” a két elgondolás.

Ettől függetlenül, Ukrajnában az üzleti élet vezetői arról is tárgyalnak a kormánnyal, hogy Trumpnak „befektetésekre vonatkozó átvilágítási” jogkört ajánlanak fel, amivel lényegében megválaszthatja, ki végezhet üzleti tevékenységet az országban.Egy, a terv kidolgozásában részt vevő személy hangsúlyozta, hogy A-tól Z-ig bárki részt vehet a béke tervben kivéve Kínát”, ami különösen jól hangzik Trump számára.

A kínai technológiától és anyagoktól függő ukrán iparágak, mint például a távközlés, amerikai beszállítókra válthatnak, és több nyugati befektetést vonzhatnak magukhoz.

Az ötlet kezdeti stádiumban van, de néhány, az elnöki hivatalhoz közel álló üzleti vezető úgy véli, hogy Trump kedvezően fogadhatja a tervet.

Zelenszkij múlt heti nyilatkozta szerint, első telefonbeszélgetése az újraválasztott Trumppal „nagyszerűen” sikerült. Kijev és szövetségesei azonban tartanak attól, hogy az Egyesült Államok még a republikánusok januári hivatalba lépése után is felszámolhatja katonai támogatását – közölték a tisztviselők.

Annak is fennáll a veszélye, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki Oroszország jelenlegi harctéri előnye alapján keményen tárgyalhat és Moszkvának kedvező feltételekkel záródó békerendezést kényszeríthet ki.Eközben európai tisztségviselők tartanak attól, hogy kiiktatják őket a Trump vezette tárgyalásokból, így nem lehetnek befolyással egy olyan lehetséges rendezésre, amely meghatározhatja a kontinens középtávú biztonságát.

A nyugati szövetségesek eddig meglehetősen visszafogottan reagáltak a „győzelmi tervre”, különösen arra a felszólításra, hogy hivatalosan is kérjék fel Kijevet a NATO-csatlakozásra, és fejlettebb fegyverzettel lássák el az országot.

Ukrajna már a nyáron elkezdte javaslatait kidolgozni azzal a céllal, „hogy ráerőltessük a mi narratívánkat, mielőtt Trump ránk kényszeríthetné a sajátját” – nyilatkozta a tervezésben részt vevő egyik személy.

Kijevet régóta frusztrálja Joe Biden leköszönő amerikai elnök katonai támogatás növelésével kapcsolatos tétovázása, ezért remélik, hogy Trumpra hatással lesznek a kifejezetten az ő szájíze szerint kidolgozott javaslatok.

Olekszandr Merezsko, az ukrán parlament külügyi bizottságának elnöke szerint a leendő amerikai elnök elé terjesztett javaslat „bölcs lépésnek minősül” mert „azt  bizonyítja, hogy Ukrajna nem teher a nyugat számára”.

„Trump győztes akar lenni, nem vesztes. Ahhoz, hogy győztes lehessen, meg kell mutatnia Putyinnak, hol a helye” – tette hozzá Merezsko.

Zelenszkijnek azonban jeleznie kell, hogy hajlandó részt venni az Oroszországgal folytatott béketárgyalásokon – mondta Aljona Getmancsuk, a kijevi székhelyű New Europe Center agytröszt igazgatója. Kijelentette, hogy az ukrán vezetőt „korlátozzák” országa nemzeti érdekei és „az ukrán társadalom elvárásai”.

Zelenszkij „lehetőséget adhat Trumpnak, hogy minden idők legnagyobb békefenntartója legyen.A helyzetet ismerők szerint Kijev azzal is igyekszik megnyugtatni Trump táborát, hogy leváltja washingtoni nagykövetét, Oksana Markarovát.

Mike Johnson, a képviselőház republikánus elnöke követelte Makarova menesztését, miután szeptemberben látogatást szervezett Zelenszkijnek egy amerikai lőszergyárban, ahol csak demokraták vettek részt.

Dmitro Kulebának, a volt külügyminiszternek felajánlották a posztot, de visszautasította – mondták az emberek. Kuleba, a washingtoni nagykövetség és a kijevi külügyminisztérium nem nyilatkozott.

Putyin a múlt héten méltatta Trump elképzeléseit a lehetséges békerendezésről, és megnyitotta az ajtót a megválasztott amerikai elnökkel való tárgyalások előtt, még a januári hivatalba lépését megelőzően.

Nyugati tisztviselők szerint azonban Oroszország valószínűleg a háború előtt három évvel megfogalmazott maximalista pozícióból kezdene tárgyalásokat Ukrajnával kapcsolatban, amikor azt követelte a NATO-tól, hogy vonja ki csapatait és fegyverzetét Kelet-Európából.

Az Egyesült Államok és európai szövetségesei 2021-ben tiltakoztak a javaslatok ellen. A nyugati tisztségviselők és a Kreml egy korábbi magas rangú tisztviselője szerint Oroszország ezúttal is hivatkozhat az Ukrajnában állomásozó nagylétszámú csapataira és fegyverzetére, hogy további engedményeket csikarjon ki Trumptól.

Jelenleg minden Putyinnak kedvez. Előnyét kihasználva lehet, hogy a háború folytatása mellett dönt, ha nem kapja meg, amit akar

– mondta a Kreml egy korábbi magas rangú tisztviselője. " Ukrajnán túlmenően, Putyin a NATO összes kérdését meg akarja majd vitatni."

Trump hajlandósága a megegyezésre Oroszországot némileg bátorítja, de ugyanakkor tart attól, hogy továbbra is kemény politikát folytathat Moszkva ellen – nyilatkozta a Kreml volt tisztviselője.

„Ez az egyezség megkötésére kijelölt személyektől függ. Legutóbb Trump és Putyin olyan megállapodást akart, amelyhez nem álltak rendelkezésre megfelelő felelős személyek” – mondta a volt tisztviselő. "Az is elképzelhető, hogy minden hiába."

Kirill Dmitriev, a Kreml nemzeti befektetési alap vezetője, aki korábban Trump embereivel folytatott megbeszéléseket a háttérben, elmondta, hogy a megválasztott amerikai elnöknek felhatalmazása van a Moszkvával való kapcsolatok javítására. „Ez lehetőséget nyithat – és a hangsúly a lehetőségen van – Oroszország és az Egyesült Államok közötti párbeszédre, mert hisszük, hogy Trump és csapata pragmatikus és megfontolt” – mondta Dmitrijev. "Bármilyen párbeszéd jobb, mintha egyáltalán nem lenne párbeszéd."

De Trump Oroszországhoz való feltételezett közelsége belföldön is visszaüthet.

„Első ciklusában Trump, megpróbálta elhárítani az ellene felhozott vádakat, miszerint . . . Oroszország bábja volt, de ez nem sikerült neki. – jelentette ki a Zelenszkij javaslátánk kidolgozásában résztvevő személy. „Ha ez most sem sikerül, akkor nagy bajban leszünk.”