Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Kettészakadt a lakáshitelpiac – egyre rizikósabb lesz sokak helyzete

Elemzések2019. feb. 1.Növekedés.hu

Az új lakáshiteleknél a kiszámítható, fix törlesztőrészletű konstrukcióké a főszerep, 70 százalékos az arányuk, a teljes lakossági hitelállományt tekintve azonban a rizikós, változó kamatozásúak vannak fölényben, 62 százalékát adják a piacnak. A kamatok a jövőben emelkedhetnek, ez pedig törlesztőrészlet-emelkedést eredményezhet az érintetteknél. A BankRáció.hu számítása szerint akár 10-11, illetve 16-17 százalékkal emelkedhet a havi kiadás 2 vagy 3 százalékpontos kamatemelkedésnél egy jelenleg 5 millió forint tartozással fennálló, még 10 évig törlesztendő lakáshitelnél. A kamatkockázattal szemben fel lehet venni a harcot: a változó kamatozású hitelek fix kamatozású konstrukcióra történő cseréjével.

Szakadék tátong a lakáshitelpiacon, mégpedig az új és a már meglévő hitelek között a kockázatokat tekintve - hívja fel a figyelmet az ingatlan.com csoporthoz tartozó BankRáció.hu legfrissebb összeállítása, amely szerint a kamatkockázat fokozódhat a következő időszakban.

“Az újonnan felvett lakáshitelek több mint 70 százaléka több évre fix törlesztőrészletet biztosít, ezáltal kiszámíthatóbbak, biztonságosabbak. A változó kamatozású konstrukciók viszont rizikósak, mert ezeknél rövid távon - 3-12 hónapon belül - magasabb lehet törlesztőrészlet, amennyiben a piaci kamatok emelkedésnek indulnak. Márpedig ez a jövőben bekövetkezhet, főleg, hogy egy-egy lakáshitelnél évtizedes távlatokról van szó”

- fogalmazott Trencsán Erika, a BankRáció.hu hitelszakértője. A magyar jegybank egyelőre még nem szigorított a monetáris feltételeken, amelyek alapvetően befolyásolják a hitelkamatokat, de a jövőben valamikor sor kerülhet rá az infláció alakulásától függően. Ha ez valóban így lesz, az pedig a lakossági hitelkamatok emelkedésével járhat. Ráadásul a nemzetközi folyamatok, az amerikai jegybank már megkezdett kamatemelési sorozata, valamint az Európai Központi Bank kevésbé laza feltételek felé való elmozdulása is fokozzák a kamatkockázatokat. Márpedig nagyon jelentős a változó kamatozású lakossági hitelek aránya, a hivatalos jegybanki adatok szerint a múlt év végén 62 százalékos volt.

Még megéri változót fixre cserélni

A BankRáció.hu számításai szerint egy jelenleg 3 százalékos kamattal futó, még 10 évig törlesztendő lakáshitel havi törlesztése 48-49 ezer forint, azonban 2 vagy 3 százalékpontos kamatemelkedés 10-11, illetve 16-17 százalékos többletet eredményezhet havonta. A teljes visszafizetendő összeg pedig százezrekkel, még rosszabb esetben milliós tétellel növekedhet.

Trencsán Erika szerint a kamatkockázattal szemben a minél hosszabb időre, lehetőleg a futamidő végéig fix törlesztést garantáló lakáshitelek jelentenek védelmet. Ezek kiszámíthatók, ugyanis az esetleges kamatemelkedés után sem lesz magasabb a kiadás. A már meglévő, kockázatos változó kamatozású lakáshiteleknél pedig az jelenti a megoldást, ha az adósok fix kamatozású konstrukcióra cserélik azokat. Könnyen lehet, hogy a biztonságra törekvő adósok a jövőben az eddiginél nagyobb arányban váltják le majd változó kamatozású hitelüket fix kamatozásúra.