Kínai befektetések: jogosak-e az európai aggodalmak?
ElemzésekAz 1980-as és ’90-es években a kínai gazdaság jelentősen megerősödött, a kínai kormány által 1999-ben meghirdetett „Go global” (走出去) stratégia az előző évtized végén megkezdődött gazdasági nyitás újabb lépéseként külföldi befektetésekre kezdte ösztönözni a kínai vállalatokat. Európa iránt is egyre nagyobb az érdeklődés. Az Európai Unióban a fő befektetési célpontok a nyugati tagállamok, a keleti részbe érkező kínai tőke ezek mellett egyelőre eltörpül, jó részükben a 2000-2017 közötti kínai befektetések összege nem érte el az egy milliárd eurót.
A befektetések mértéke az utóbbi években látványosan megnőtt, 2014 és 2017 között közel kétszer annyi kínai tőke áramlott az Európai Unióba, mint az előző 14 évben összesen. - olvasható Pallas Athéné Geopolitikai Kutatóintézet honlapján, Miklós Katalin elemzésében.
"Ha egy külföldi állami tulajdonú vállalat meg akar vásárolni egy európai kikötőt, az energiaellátó rendszerünk egy részét vagy egy védelmi technológiai céget, az csak áttekinthetően, szigorú vizsgálat és vita után történhet meg. Politikai felelősség, hogy tudjuk, mi történik a saját udvarunkban, hogy megvédhessük kollektív biztonságunkat, ha szükség van rá. "