Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Komoly változások jönnek 2025-ben – Jobb évünk lesz, mint számítottunk rá?

Elemzések2025. jan. 2.D.J.

A bérek és a támogatási lehetőségek változásáról is beszéltünk a VOSZ elnökével, Eppel Jánossal, aki elmondta, hogy véleménye szerint a 2025-ben a kkv-k számára kedvezőbb gazdasági környezet alakulhat ki.

Ketyeg az óra: már csak pár nap és jönnek a fizetésemelések. Legalábbis a minimálbér 9, a garantált bérminimum pedig 7 százalékkal fog emelkedni január elsejétől. Később pedig, a hároméves bérmegállapodás alapján ennél is nagyobb ütemben nőhetnek a legkisebb keresetek.

A menetrend valóban tartható? Eppel János, a VOSZ elnöke a növekedés.hu-nak elmondta: a bérmegállapodás ambíciózusnak nevezhető, hiszen a várakozások szerint a reálbér növekedése meg fogja haladni azt a szintet, amelyet a termelékenység növekedése és az infláció indokolna. Ezért nagy szükség van a munkaadók és a munkavállalók fokozottabb teljesítményére és a támogató állam segítségére is, amely együtt a termelékenység és versenyképesség növekedését kell, hogy eredményezze.

A bérmegállapodásban ugyanakkor megvan az a rugalmasság, amely a körülmények esetleges megváltozása esetén lehetővé teszi a beavatkozást és így a kialakuló helyzetnek megfelelő legoptimálisabb megoldás megtalálását. A megállapodás jelentős növekedést jelent a munkavállalók számára, hiszen ezzel az átlagbér is támaszt kap, vagyis erőteljesebben fog növekedni, a bértorlódási hatás miatt. A bérnövekedés hozzájárulhat a vásárlóerő javulásához, és a fogyasztáson, továbbá a megrendelések és beruházások indukálásán keresztül a gazdasági növekedéshez.

Ugyanakkor a gazdasági elemzések arra figyelmeztetnek, hogy a bérnövekedés üteme elmaradhat a kormányzati várakozásoktól. Az Egyensúly Intézet előrejelzése szerint a munkaerőpiac feszességének csökkenése miatt a jövőbeli bérnövekedés lassulhat, az átlagbér-emelkedés mértéke közelít majd a 7%-hoz.

Az árfolyamok is stabilizálódhatnak

A 2025-ös kilátások kapcsán a VOSZ-elnök elmondta: reményeik szerint a jövő évben normalizálódik a geopolitikai helyzet, elérhető közelségbe kerül a tűzszünet az ukrán fronton és a béketárgyalások is megkezdődnek.

Ezzel a gazdasági növekedésre és fejlődésre alkalmas környezet jöhet létre Magyarországon és Európában is, hiszen csökkennek a kockázati felárak, ezzel a kamatszint is mérséklődik és az árfolyamok is stabilizálódhatnak.

A 2025-ös év a kis- és középvállalkozások (kkv-k) számára is jelentős változásokat hozhat, különösen a Demján Sándor Program keretein belül. A program célja, hogy a kkv-k méretét megduplázza, és a magyar gazdaság gerincét képező szektort tovább erősítse. A keretében 1400 milliárd forintnyi forrást biztosítanak, amely vissza nem térítendő támogatásokat és kedvezményes hiteleket is magában foglal. Ez lehetőséget ad a kkv-knak, hogy modernizálják működésüket és növeljék versenyképességüket.

„Véleményem szerint a 2025-ben a kkv-k számára kedvezőbb gazdasági környezet alakulhat ki, amely lehetőséget ad arra, hogy a vállalkozások újra tervezzenek és hosszú távú stratégiákat dolgozzanak ki. Az optimizmus alapja a normalizálódó piaci környezet, az állami támogatások bővítése és a gazdasági stabilizáció várható eredményei.”

Mint a VOSZ-tól megtudtuk, a Demján Sándor Program iránt a legnagyobb érdeklődés jelenleg a következő területeken mutatkozik:

  • Technológiai fejlesztések: A vállalkozások igyekeznek modernizálni eszközeiket és folyamataikat.
  • Digitalizáció: A digitális átállás iránti igény folyamatosan nő, mivel a vállalatok szeretnék javítani hatékonyságukat.
  • Zöldtechnológiák: A fenntarthatóság iránti elköteleződés egyre fontosabbá válik, így sok cég keres támogatást zöld beruházásokhoz legyen szó akár saját termelési folyamatairól, vagy éppen a működéséhez szükséges energia hosszú távon is stabil és kedvező biztosításáról.