Lassul a keresetek emelkedése az eurózónában

Elemzések2024. szept. 6.F. T.

Az euróövezetben átlagosan 4,3 százalékkal nőttek a keresetek a második negyedévben az Eurostat adatai szerint, míg az első negyedévben még 4,8 százalék volt az adat.

A béremelkedési ütem mérséklődése megnyugtató lehet az Európai Központi Bank (EKB) számára, amely júniusban még 5,1 százalékos emelkedést valószínűsített a második negyedévre.

Kamatcsökkentés 

Az adat szerepe jelentős a jövő csütörtöki EKB-kamatdöntés előtt, ennek alapján még biztosabb, hogy 25 bázispontos csökkentést hajt végre az intézmény. A Bloomberg felmérése szerint ez folytatódni fog negyedévenként addig, amíg az alapkamat el nem éri a 2,5 százalékot, ami így jövő szeptemberben következne be.

Az EKB-t eddig aggasztotta a béremelkedés mértéke, amely inflációs hatású lehet, a csökkenő trend viszont enyhíti ezeket az aggodalmakat. Az infláció már szépen csökkent az elmúlt hónapokban, közelítve a 2 százalékos jegybanki célt, de ezen belül a szolgáltatások áremelkedési üteme még magas volt. Az európai közös jegybank abban bízik, hogy az infláció mértéke jövőre eléri a jegybanki célt.

A korábbi magas béremelkedés háttere

A magas béremelkedést elsősorban az okozta, hogy azokban az iparágakban, ahol erős a dolgozók érdekérvényesítése, erősek a szakszervezetek, ott kiharcoltak a korábbi magas infláció kompenzálását. Ez mindenekelőtt Németországban volt erőteljes folyamat, ahol a bérszint az elmúlt években jócskán megnőtt, az átlagkereset át is lépte a havi nettó 3000 eurós értéket.

Alacsonyabb gazdasági növekedés

A továbbiakban viszont arra számítanak, hogy a követelések ezek után mérséklődnek, miután az inflációs nyomás megszűnt. A bérnövekedési ütem lassulásához az is hozzájárulhat, hogy a gazdasági növekedés az eurózónában alacsonyabb lett a vártnál: 0,2 százalék volt a második negyedévben, míg az első negyedévben 0,3 százalék volt az adat.

A Danske Bank közgazdásza, Haines Christiansen szerint a lassuló bérnövekedési adat megerősíti az inflációcsökkenési folyamatot az eurózónában, így az EKB már nem fogja eddigi aggodalmait hangoztatni a kamatdöntő ülést követő közleményben, viszont vélhetően arra sem fog utalni, hogy az eddig vártnál gyorsabb kamatcsökkentési ciklus következne.