Magyarország a fizetési díjak átláthatóságát most EU-szerte segíthet megnövelni

Elemzések2024. júl. 26.F. T.

Az Európai Tanács elnökségébe lépve Magyarország számára remek lehetőség adódik, hogy segítsen a fogyasztóknak és a vállalkozásoknak több milliárd eurót spórolni. Ezt a fizetések, az utalások és a devizaváltások költségeinek átláthatóvá tételével lehetne elérni a Wise szerint.

A Wise (korábban TransferWise) első kézből tapasztalhatta meg Magyarország előremutató megközelítését a fizetési szabályozás terén, mivel az első uniós ország volt, amely demokratizálta a fizetési infrastruktúrához való hozzáférést. A cég véleménye szerint Magyarország mostantól kiállhat a határokon átnyúló fizetések átláthatósága mellett, amely az egész EU-ban szolgálja a fogyasztók és a vállalkozások javát, különösen az euróövezeten kívüli országokban.

A fizetési innovációk motorja

Magyarország már korábban a fizetési innovációk motorja volt. 2020-ban a Wise volt az egyik első fintech vállalat, amely közvetlen hozzáférést kapott Magyarország helyi fizetési rendszereihez, három évvel azelőtt, hogy az EU ezt valamennyi tagállamban jogilag lehetővé tette volna. Korábban a közvetlen hozzáférés főként a bankok kiváltsága volt, ami azt jelentette, hogy a banki licenccel nem rendelkező pénzügyi intézményeknek, például a Wise-nak, partnerséget kellett kötniük, ami növelte a pénzmozgás költségeit és lelassította a kifizetéseket.

Ez a lépés lehetővé tette a Wise számára, hogy 15 százalékkal csökkentse a magyar ügyfelek költségeit, és az azonnali fizetéseket egyik napról a másikra 17 százalékról 79 százalékra növelje. Az azonnali fizetési rendszer bevezetése forradalmi lépés volt, már pár hónappal később elképzelhetetlen lett volna enélkül a különböző bankok közti utalás, a lakosság és a cégek rendkívül gyorsan megszokták, hisz ezáltal az utalás gyorsabb lett, mint készpénzben fizetni és a visszajárót megkapni, ráadásul a fogadó fél azonnal ellenőrizheti a fizetést telefonján vagy laptopján.

Az elnökség lehetőségei

Magyarország kötelezővé is tette a bankok számára, hogy csatlakozzanak az azonnali fizetési rendszerhez, és ezt a lépést három évvel később az EU is lemásolta. Ez az a fajta progresszív gondolkodás, amiből a Wise reményei szerint még többet fogunk látni a magyar elnökség alatt.

Mivel Magyarország vezeti a pénzforgalmi szolgáltatásokról szóló rendeletről (PSR) szóló tárgyalásokat, lehetősége van arra, hogy kezelje a rejtett díjak miatt az uniós polgárokat érő jelentős veszteségeket. Amikor magánszemélyek vagy vállalkozások más pénznemben utalnak, költenek vagy fogadnak pénzt, a bankok és más szolgáltatók a díjakat felduzzasztott árfolyamokkal (úgynevezett árfolyam-felárral) rejtik el, miközben azt állítják, hogy a fizetés sokkal olcsóbb vagy akár ingyenes.

A Wise szerint csak 2023-ban az EU polgárai és cégei 30 milliárd eurót veszítettek ezeken a rejtett díjakon, és ebből 21 milliárd eurót az eurózónán kívüli országok, például Magyarország szenvedtek el (persze a másik oldalon ez megjelent banki nyereségként). Ez egyértelmű jele annak a Wise véleménye szerint, hogy sürgős intézkedésre van szükség.

Sok devizaváltási ügylet

Magyarország gazdaságában, mint sok más euróövezeten kívüli országban, kiterjedt keresztdevizás interakció (devizaváltás) fordul elő. 2022-ben Magyarország külkereskedelmi forgalma meghaladta a 200 milliárd eurót, és exportjának, valamint importjának mintegy 80 százaléka uniós országokat érint. Ilyen magas szintű kereskedelem esetén a rejtett díjaknak és az átláthatatlan árfolyamoknak jelentős hatásuk van.

A szigorú szabályok betartatásával, amelyek megkövetelik a pénzforgalmi szolgáltatóktól, hogy minden díjat, beleértve az árfolyam-felárakat is, előre közöljenek, Magyarország biztosítani tudja a díjak teljes átláthatóságát. Ez tisztességes versenyt teremt, ami alacsonyabb árakhoz vezet, és lehetővé teszi a fogyasztók és a vállalkozások számára, hogy informált döntést hozzanak, és elkerüljék a rejtett költségeket, valamint milliárdokat takarítsanak meg a díjakon.

Átláthatóság 

A Wise az átláthatóságot küldetésünk lényegének tekinti. Mindenkinek pontosan tudnia kell, hogy mennyibe kerül a pénzmozgatás és a pénzkezelés. A cég budapesti központjából, ahol több mint 800-an dolgoznak, látják, hogy a világos, átlátható szabályozás milyen előnyökkel jár a fogyasztók és a vállalkozások számára – beleértve a magyarországiakat is. Szorgalmazzák, hogy Magyarország ezt valósítsa meg, hogy mindenki pontosan tudja, miért-mennyit fizet, szolgáltatótól függetlenül.

Magyarország nagy lehetősége

Erre a következő néhány hónapban Magyarországnak nagy esélye nyílik, a pénzügyi szektor forradalmának élére állhat. A fizetések kristálytiszta, átlátható szabályozásának szorgalmazásával Magyarország megvédheti a fogyasztókat a rejtett díjaktól, és igazságosabb pénzügyi környezetet teremthet az egész EU-ban. Ez nem csak Magyarországról szól, hanem egy olyan aranystandard felállításáról, amely a világ más részeit is inspirálhatja.

A Wise készen áll arra, hogy támogassa Magyarországot ebben a küldetésben, remélve, hogy az ország megragadja ezt a lehetőséget, tartós, kedvező hatást gyakorolva milliók életére Európa-szerte.