Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Már jüanhoz sem jut Oroszország, egyre nehezebb az import

Elemzések2024. aug. 13.F. T.

Az Oroszország elleni szankciók alól már Kína sem tudja teljesen kivonni magát, így nehezül a jüanban való kereskedelem is.

Az Ukrajna elleni orosz agresszió 2022-es megindítása után a nyugati szankciók hatására a dollárban vagy euróban való orosz külkereskedelem jelentős részben ellehetetlenült, így a kínai jüan lett a kereskedelmi valuta, és persze Kína a fő kereskedelmi partner.

Kibővített szankciók

A Bloomberg szerint azonban egyre inkább úgy tűnik hogy a kínai bankok szeretnék elkerülni a szankciós büntetéseket, a júniusban kibővített, az orosz háborús gépezet segítését segítők elleni kibővített szankciókra vonatkozólag.

Így a jüan likviditás Oroszországban kiszáradóban van, a kereskedő cégek csak swap ügyletek révén tudnak hozzájutni az orosz jegybankok keresztül, ami jelentős többletköltséggel jár. Augusztusban az ügyletek 20 milliárd jüant (2,8 milliárd dollár), míg júniusban csak feleannyit, 10 milliárd jüant tettek ki.

Kerülőút

Az orosz cégek egyre inkább a barátinak tekintett szomszédos volt szovjet köztársaságokon keresztül próbálják lebonyolítani a kereskedelmet, mint például Kazahsztán, és az orosz exportőrök egyre inkább ott is hagyják exportbevételüket az adott országban, hogy utána felhasználhassák azt az import ügyleteknél.

Az igazi hatékonyság később derül ki

Hogy végül a szankciók kiterjesztése sikeresnek minősül-e, abból lesz lemérhető, hogy a kínai export visszaesik-e Oroszország irányába a második félévben.