Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Tilos lett egy sor műanyag termék forgalmazása 

Elemzések2021. júl. 1.Sz.A.

Július elsejétől tilos forgalomba hozni több műanyag terméket: így például a műanyag evőeszközöket, poharakat, szívószálakat bolti nejlontasakokat.

Az egyszer használatos műanyagok forgalomba hozatali tiltásáról szóló jogszabálytervezet a következő, a kereskedőket, vendéglátó helyeket érintő termékekre vonatkozik:

  • evőeszköz (villa, kés, kanál, evőpálcika),
  • tányér, szívószál,
  • italkeverő pálcika,
  • expandált polisztirolból készült ételtároló edény,
  • ételtartó, italtároló és italtartó pohár (beleértve ezek kupakját és fedelét is) bármilyen műanyagból készült italtartó pohár az ital értékesítési pontján biztosítva, (beleértve ezek kupakját és fedelét is),
  • könnyű műanyag hordtasak (50 mikronnál kisebb falvastagságú, a termék értékesítési pontján biztosítva az elszállításhoz a fogyasztónak (mely biológiailag lebomló termékkel helyettesíthető).

A felsorolás részletes, ám több kérdés nem tisztázott. 

Az sem egyértelmű, benne maradnak-e az önként vállalt tételek a végleges rendeletben.

A műanyagpoharak teljes betiltását különösen a vendéglátóipar és a fesztiválszervezők ellenzik: sört aligha mérnek majd papírpohárba.

„Az unió a polisztirol hab poharakat tiltja, a többi műanyagot tartalmazó pohárra mennyiségi korlátozást (darab/fő/év) kívánt bevezetni”, mondta a növekedés.hu-nak Nagy Miklós, a Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség (CSAOSZ) főtitkára.

"A hazai szabályozás viszont minden műanyag poharat betiltana – ebbe beleesik a papír pohár is, amelyen műanyag záróréteg van. Jelen állás szerint az italautomatákban nem lesz pohár, mivel azokat műanyag vagy műanyagbevonatú papír pohárral lehet üzemeltetni”, tette hozzá.

Vannak további dilemmák. A 15-50 mikron közötti zacskók eladótéri használata tiltott csak, az nem, ha az üzletek az eladótéren kívül élelmiszerek, például kenyér előcsomagolására használják, magyarázza a szakértő.

Léteznek kiskapuk is. A magyar szabályozás csak az első hazai forgalomba hozatalt tiltja, vagyis ha július 1-je előtt „bevásárol” a kereskedő, a készleteteket a rendelet hatályba lépése után is használhatja.

Az uniós elvárások sem egyértelműek. Nem tisztázott, hogy például mi minősül egyszer használatosnak, s kijelentheti-e a kereskedő, hogy az adott termék nem egyszer, hanem négyszer használatos. Szintén nem egyértelmű, milyen összetételt jelent a biológiailag lebomló műanyag. A definíciók sincsenek mindig pontosan megfogalmazva: például az ételtároló edény nem tányér, de hogy mi pontosan és mi fér bele, sem tiszta, ahogy az sem, min és mivel lehet egy eseményen ételt szervírozni, miben adható ki elvitelre az étel.

A műanyag zacskóknál differenciált szabályozást vezetnek be: az új előírások szerint tilos azoknak a könnyű, egyszer használatos tasakoknak a forgalmazása, amelyekből nagyon nagy mennyiség fogy, és jellemzően a pénztárnál megvásárolhatók. Szintén tilos július elsejétől azon könnyű műanyag tasak forgalomba hozatala, amelynek falvastagsága 15 mikron és afeletti, a biológiailag lebomló műanyagból készült kivételével.

Annak érdekében, hogy csak indokolt esetben használják ezeket, a hagyományos műanyagból készült zacskók környezetvédelmi termékdíját a mostani kilogrammonkénti 57 forintról kilogrammonként 1900 forintra emelik. Így a környezetvédelmi díjtétel zacskónként átlagosan öt forintra nő, ezzel a takarékos felhasználást szeretnék ösztönözni.

A tiltás alá eső termékekből még korábban felhalmozott, július elseje előtt az importőr vagy gyártó által belföldön eladott készleteket a rendelet szerint még azok kimerüléséig fel lehet használni.

A gyártóknak alkalmazniuk kell az egészségügyi betétek, tamponok és tamponapplikátorok, nedves törlőkendők, dohánytermékek és italpoharak esetében az uniós jelölési követelményeket, amely hozzájárul a hulladékok elhagyásának csökkentéséhez.

Emellett az egyszer használatos műanyagtermékek gyártóit a hulladékgazdálkodási hatóságnál 2022. január 15-ig nyilvántartásba kell venni, 2022. január 1-jétől pedig a gyártóknak nyilvántartást kell vezetni, valamint kötelező lesz számukra az adatszolgáltatás a Magyarországon forgalomba hozott egyes egyszer használatos műanyag termékekről.

A jogszabály rögzíti a műanyag (PET) italpalackok elkülönített gyűjtésére vonatkozó célértékeket is, amely szerint 2025-re a tárgyévben forgalomba hozott italpalackok 77 százalékát, 2029-re 90 százalékát elkülönítetten kell gyűjteni.

A gyártóknak továbbá gondoskodniuk kell arról, hogy az általuk forgalomba hozott PET italpalackok 2025-től legalább negyede, 2030-tól az általuk forgalomba hozott műanyagpalackok mintegy harmada újrafeldolgozott műanyagból készüljön.

Egy átlagos európai polgár évente 4,8 tonna hulladékot termel, melynek a jelentős része műanyagból készült csomagolóanyag. Hazánkban sem sokkal jobb a helyzet, Magyarországon csak műanyag csomagolásból 30,5 kg hulladék jut egy főre évente, és ennek csupán 27,5%-át dolgozzák fel újra.